Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Wypuszczono z więzienia b. rzeczniczkę prokurator trybunału ONZ

Florence Hartmann
AFP
53-letnia Florence Hartmann, była rzeczniczka Carli del Ponte, prokurator haskiego trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, została we wtorek wypuszczona na wolnoœć po kilku dniach spędzonych w więzieniu pod Hagš.

Policja sšdowa aresztowała jš w czwartek, gdy przybyła na ogłoszenie wyroku w procesie byłego przywódcy Serbów boœniackich Radovana Karadżicia. Został on skazany na 40 lat więzienia za zbrodnie wojenne, przeciwko ludzkoœci oraz ludobójstwo w Srebrenicy podczas wojny boœniackiej w latach 1992-1995.

W 2011 roku trybunał skazał Hartmann na grzywnę w wysokoœci 7 tysięcy euro za obrazę trybunału w zwišzku z ujawnieniem œciœle tajnych informacji na temat jego pracy. PóŸniej grzywna została zmieniona na wyrok siedmiu dni więzienia i za Hartmann wydano list gończy. W grudniu 2011 roku Francja odmówiła jej zatrzymania i przekazania do Hagi.

Hartmann, francuska dziennikarka, w swej ksišżce z końca 2007 roku "Paix et chatiment" ("Pokój i kara") opisała mechanizmy rzšdzšce œciganiem i sšdzeniem osób podejrzanych o zbrodnie wojenne popełnione na Bałkanach w latach 90. ubiegłego wieku.

W swej publikacji wyraziła opinię, że były przywódca boœniackich Serbów z czasów wojen na Bałkanach Karadżić był chroniony przez Francję, USA, W. Brytanię i Rosję. Twierdziła, że w 1997 roku prezydent Francji Jacques Chirac został przekonany przez pozostałe kraje, aby zrezygnować z jego aresztowania.

Ironiš losu było to, że Hartmann przebywała kilka dni w celi więzienia ONZ pod Hagš, gdzie znajdujš się Karadżić i były szef oddziałów wojskowych Serbów boœniackich Ratko Mladić oraz inni zbrodniarze wojenni czasów wojen na Bałkanach. Przebywała jednak w innej częœci więzienia.

Pod petycjš o jej uwolnienie podpisało się ponad 4 600 osób.

Europejska Federacja Dziennikarzy wystšpiła z żšdaniem wypuszczenia jej z więzienia, twierdzšc, że kara była "nieproporcjonalna".

Rolš trybunału jest "œciganie zbrodniarzy wojennych, a nie zastraszanie ludzi, którzy działajš w interesie społeczeństwa obywatelskiego" - napisał sekretarz generalny Federacji Ricardo Gutierrez.

Przybywajšc do Hagi, Hartmann "była œwiadoma ryzyka, lecz chciała wyrazić wsparcie dla stowarzyszenia ofiar" - powiedział jej adwokat Guenael Mettraux, podkreœlajšc, że policja sšdowa trybunału "nie miała prawa, by zatrzymywać kogokolwiek na holenderskim terytorium".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL