Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Duda: Kryzys imigracyjny najpoważniejszy problem UE

Andrzej Duda
PAP/EPA/TAMAS KOVACS
Kryzys imigracyjny to najpoważniejszy problem UE; mam nadzieję, że Europa podejdzie poważnie do jego rozwišzania - mówił w pištek w Budapeszcie prezydent Andrzej Duda. Według prezydenta Węgier Grupa Wyszehradzka przyczyniła się do otrzeŸwienia Unii Europejskiej ws. kryzysu imigracyjnego .

Prezydenci Polski i Węgier: Andrzej Duda i Janos Ader rozmawiali w pištek o m.in. o kwestiach gospodarczych, rozwoju projektów infrastrukturalnych: komunikacyjnych i energetycznych, kulturalnych i społecznych. Wizyta polskiego prezydenta w Budapeszcie odbywa się m.in. z okazji obchodów Dnia PrzyjaŸni Polsko-Węgierskiej. 

Prezydenci podczas wspólnej konferencji prasowej odnieœli się do kończšcego się w pištek unijnego szczytu w Brukseli ws. rozwišzania kryzysu migracyjnego. 

"Mam nadzieję, że Europa wreszcie podejdzie na poważnie do kwestii rozwišzania kryzysu imigracyjnego, bo chociażby bioršc pod uwagę sytuację, w jakiej dzisiaj znajduje się Grecja, niewštpliwie jest to najpoważniejszy problem, z jakim styka się dzisiaj Unia Europejska" - powiedział Duda. 

Jak ocenił, brak konkretnych postanowień w sprawie imigrantów będzie prowadził jedynie do pogłębiania się kryzysu. "Ogromnie nam zależy na tym, aby wielka wartoœć, jakš dla naszych narodów przyniosła Unia Europejska - czyli wolnoœć przemieszczania się i strefa Schengen, nie została zatracona" - podkreœlił polski prezydent. Jego zdaniem będzie to możliwe tylko i wyłšcznie wtedy, kiedy Unia jako całoœć będzie prowadziła zdecydowanš i konkretnš politykę. 

Polski prezydent uważa, że konieczne jest wzmocnienie zewnętrznej granic Unii Europejskiej a także wsparcie Grecji oraz państw, w których znajdujš się obozy uchodŸców, przede wszystkim syryjskich. „To także kwestia zmagania się z wielkim, nielegalnym biznesem, jakim jest przemyt ludzi, doprowadzenie do ograniczenia tych wszystkich zjawisk z dochowaniem kwestii humanitarnych” – podkreœlił prezydent Duda. 

Prezydent Węgier przekonywał, że Grupa Wyszehradzka (Polska, Węgry, Czechy, Słowacja), w ostatnim roku bardzo skutecznie działała w kwestii rozwišzania kryzysu imigracyjnego. "To Czwórka Wyszehradzka w znacznej mierze przyczyniła się do tego, że Unia dzisiaj już otrzeŸwiała" - powiedział. Jak ocenił, dla wszystkich jest już oczywiste, że kryzys migracyjny nie jest jedynie problemem humanitarnym, ale też problemem przestępczoœci oraz problemem bezpieczeństwa narodowego. Przekonywał, że należy wzmocnić granice Europy i zatrzymać falę migracji na granicach UE. 

Jak poinformował Andrzej Duda, rozmowy prezydentów dotyczyły także konkretnych projektów infrastrukturalnych. „Dziœ jeszcze jest tak, że bardziej zaprawiony rowerzysta przejeżdża drogę z Budapesztu do Krakowa w 13 godzin, czasem nawet szybciej niż jedzie pocišg. Nie muszę więc mówić, że to połšczenie kolejowe pozostawia dużo do życzenia, jeœli chodzi o jego nowoczesnoœć. Podobnš sytuację mamy de facto z połšczeniem drogowym” – powiedział. 

Zaznaczył, że powinien się też rozwijać sektor energetyczny zwišzany z dywersyfikacjš dostaw, "solidarnoœciš, jeœli chodzi o politykę energetycznš". 

Polski prezydent ocenił, że wymiana gospodarcza między Polskš i Węgrami ma się dobrze. To kwestia 8 mld euro rocznie - podkreœlił. Zaznaczył, że Węgry sš czwartym partnerem eksportowym w polskim bilansie handlowym. „Solarisy (produkowane w Polsce autobusy), jak rozumiem, sprawujš się dobrze, co mnie bardzo cieszy. Proszę sobie wyobrazić, gdyby te połšczenia infrastrukturalne były lepsze, jak bardzo mogłoby to wpłynšć na rozwój naszej współpracy także gospodarczej, ułatwić przedsiębiorcom z Węgier i Polski prowadzenie interesów i (pomóc w) oczywistym rozwoju turystyki” – mówił. 

Andrzej Duda poinformował, że zaprosił węgierskiego prezydenta do Polski na obchody Poznańskiego Czerwca’56. Prezydent Węgier podkreœlił, że rok 2016 jest wyjštkowy, ponieważ jest też "rokiem solidarnoœci polsko-węgierskiej", a także jest rokiem ważnych rocznic dla Polski i dla Węgier - w Polsce będzie obchodzona rocznica Poznańskiego Czerwca'56, a na Węgrzech rocznica rewolucji 1956 roku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL