Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Kuchciński z Tymoszenko o wsparciu dla Ukrainy

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Wsparcie dla Ukrainy na forum międzynarodowym oraz zacieœnienie współpracy polsko-ukraińskiej, w tym na płaszczyŸnie parlamentarnej - to główne tematy spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z deputowanš Rady Najwyższej Ukrainy Juliš Tymoszenko.

- Mamy nadzieję, że sprawy, które sš nam bliskie - kwestie pokoju i bezpieczeństwa w naszej częœci Europy, znajdš pozytywne rozwišzanie - powiedział podczas spotkania z Tymoszenko marszałek Sejmu cytowany w komunikacie przez służby prasowe Sejmu. Wyraził też uznanie dla samodzielnej walki Ukrainy z rosyjskš agresjš.

- Staramy się robić wszystko w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki, żeby europejski wybór Ukrainy się ziœcił - podkreœlił Kuchciński.

Marszałek Sejmu zapewnił o wsparciu Polski dla Ukrainy na arenie europejskiej. Podkreœlił, że Polska wywiera nacisk na sojuszników w UE, aby zwrócili uwagę na sytuację naszego wschodniego sšsiada. Kuchciński mówił też o gotowoœci ze strony Polski do podejmowania nowych inicjatyw wspierajšcych Ukrainę.

W kontekœcie wsparcia dla spraw ukraińskich na forum UE, politycy rozmawiali także o zniesieniu obowišzku wizowego dla obywateli Ukrainy, pełnej ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE oraz przedłużeniu sankcji nałożonych przez Unię na Rosję.

Tymoszenko stwierdziła, że Ukraina przeżywa obecnie najcięższy okres w najnowszej historii. - Ważne jest, że w Polsce mamy punkt oparcia - przyznała ukraińska polityk.

Była premier Ukrainy oceniła, że tzw. porozumienia mińskie nie działajš, a przyczyniły się jedynie do zamrożenia konfliktu. Jak dodała, nadzieję budzi format normandzki, który, jej zdaniem, powinien być rozszerzony m.in. o Polskę. Kuchciński powiedział, że ten postulat znajduje poparcie strony polskiej.

Format normandzki tworzš: Ukraina, Niemcy, Francja i Rosja.

Kuchciński i Tymoszenko poruszyli też kwestie: podniesienia na szczycie NATO w Warszawie kwestii włšczenia Ukrainy w międzynarodowy system bezpieczeństwa oraz rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL