Kuchciński z Tymoszenko o wsparciu dla Ukrainy

aktualizacja: 03.03.2016, 17:49
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Wsparcie dla Ukrainy na forum międzynarodowym oraz zacieśnienie współpracy polsko-ukraińskiej, w tym na płaszczyźnie parlamentarnej - to główne tematy spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy Julią Tymoszenko.

REDAKCJA POLECA
16.03.2016
Ukraina: Julia Tymoszenko liderem sondaży
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

- Mamy nadzieję, że sprawy, które są nam bliskie - kwestie pokoju i bezpieczeństwa w naszej części Europy, znajdą pozytywne rozwiązanie - powiedział podczas spotkania z Tymoszenko marszałek Sejmu cytowany w komunikacie przez służby prasowe Sejmu. Wyraził też uznanie dla samodzielnej walki Ukrainy z rosyjską agresją.

- Staramy się robić wszystko w dziedzinie bezpieczeństwa i gospodarki, żeby europejski wybór Ukrainy się ziścił - podkreślił Kuchciński.

Marszałek Sejmu zapewnił o wsparciu Polski dla Ukrainy na arenie europejskiej. Podkreślił, że Polska wywiera nacisk na sojuszników w UE, aby zwrócili uwagę na sytuację naszego wschodniego sąsiada. Kuchciński mówił też o gotowości ze strony Polski do podejmowania nowych inicjatyw wspierających Ukrainę.

W kontekście wsparcia dla spraw ukraińskich na forum UE, politycy rozmawiali także o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli Ukrainy, pełnej ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE oraz przedłużeniu sankcji nałożonych przez Unię na Rosję.

Tymoszenko stwierdziła, że Ukraina przeżywa obecnie najcięższy okres w najnowszej historii. - Ważne jest, że w Polsce mamy punkt oparcia - przyznała ukraińska polityk.

Była premier Ukrainy oceniła, że tzw. porozumienia mińskie nie działają, a przyczyniły się jedynie do zamrożenia konfliktu. Jak dodała, nadzieję budzi format normandzki, który, jej zdaniem, powinien być rozszerzony m.in. o Polskę. Kuchciński powiedział, że ten postulat znajduje poparcie strony polskiej.

Format normandzki tworzą: Ukraina, Niemcy, Francja i Rosja.

Kuchciński i Tymoszenko poruszyli też kwestie: podniesienia na szczycie NATO w Warszawie kwestii włączenia Ukrainy w międzynarodowy system bezpieczeństwa oraz rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej i inwestycyjnej.

POLECAMY

KOMENTARZE