Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Hiszpania: Lider socjalistów Sanchez znów bez wotum zaufania

Pedro Sanchez
AFP
Przywódca hiszpańskich socjalistów (PSOE) Pedro Sanchez w pištek po raz drugi nie uzyskał wotum zaufania od deputowanych. Otwiera to drogę do nowej rundy rozmów koalicyjnych, której wynik może zakończyć trwajšcy od grudnia impas po nierozstrzygajšcym wyniku wyborów.

Podobnie jak podczas pierwszego głosowania w œrodę Sancheza poparło 131 z 350 deputowanych.

Za Sanchezem głosowali socjaliœci, liberalna Ciudadanos i niewielka partia regionalna z Kanarów, a przeciw - konserwatyœci z Partii Ludowej (PP), lewicowa populistyczna Podemos, komunistyczna koalicja Izquierda Unida i cztery regionalne ugrupowania z Kraju Basków i Katalonii.

We wtorek Sanchez przedstawił w parlamencie program rzšdu w nadziei na uzyskanie poparcia, ale już wtedy agencje prognozowały, że jest on skazany na porażkę.

PSOE i Ciudadanos razem miałyby w Kongresie Deputowanych 130 głosów, czyli nadal zbyt mało, by zatwierdzić kandydata na premiera. Sanchez jest zatem skazany na głosy wspierajšce lub wstrzymujšce się ze strony innych formacji.

Druga porażka Sancheza w głosowaniu rozpoczyna nowy, dwumiesięczny okres negocjacji, kiedy to partie będš mogły znów podjšć próbę utworzenia koalicji. Król Filip VI może powierzyć innemu kandydatowi zadanie sformowania większoœci przed 2 maja. Jeœli i to się nie powiedzie, Hiszpanię czekajš nowe wybory, które odbędš się najprawdopodobniej 26 czerwca.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL