Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Davutoglu zapowiada dodatkowe środki bezpieczeństwa

Premier Turcji Ahmet Davutoglu
AFP
Turcja zaostrzy œrodki bezpieczeństwa w całym kraju, zwłaszcza w Ankarze, po œrodowym zamachu w stolicy, w którym zginęło 28 ludzi - oznajmił w sobotę premier Ahmet Davutoglu. Dodał, że ataku dokonała wspierana przez USA kurdyjska milicja YPG walczšca w Syrii.

Na zakończenie pięciogodzinnego spotkania z przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oœwiadczył, że zwiększona zostanie liczba funkcjonariuszy, którzy będš "bardziej widoczni". Zaapelował do społeczeństwa o to, aby im pomagać.

"Organizacje terrorystyczne chcš wywołać szok i chaos w społeczeństwie. Wszyscy musimy pomagać służbom bezpieczeństwa. Żadna koncepcja w kwestii bezpieczeństwa nie powiedzie się bez wsparcia ludzi" - apelował.

Davutoglu odrzucił też deklarację organizacji Sokoły Wolnoœci Kurdystanu (TAK), która przyznała się do przeprowadzenia zamachu w Ankarze. Ocenił, że organizacja wzięła na siebie odpowiedzialnoœć, aby chronić kurdyjskš zbrojnš milicję w Syrii - Ludowe Jednostki Obrony (YPG). Dodał, że postšpiła tak, aby nie ucierpiała "międzynarodowa legitymacja" kurdyjskiej milicji.

"Zostało wyraŸnie ustalone, że ten zamach terrorystyczny jest dziełem Partii Pracujšcych Kurdystanu (PKK) i YPG" - oznajmił.

USA udzielajš milicji YPG wsparcia wojskowego w walce z Państwem Islamskim w Syrii. Od wielu miesięcy wsparcie to stanowi Ÿródło napięć między Waszyngtonem a Ankarš; USA, w przeciwieństwie do Turcji, nie traktujš YPG jako organizacji terrorystycznej.

Sokoły Wolnoœci Kurdystanu, grupa zbliżona według Ankary do zakazanej w Turcji PKK, w pištek przyznała się do odpowiedzialnoœci za zamach w Ankarze i ostrzegła przed kolejnymi atakami.

W ramach œledztwa dotyczšcego zamachu, którego celem były wojskowe pojazdy, zatrzymano 22 podejrzanych - dodał Davutoglu.

Wezwał ponadto Waszyngton, który jest sojusznikiem Turcji w NATO, by atak na ten kraj postrzegały jako atak na Stany Zjednoczone. Oœwiadczył, że USA powinny okazać solidarnoœć z Turcjš "bez żadnych zastrzeżeń" i ponownie wezwał, by Waszyngton zaprzestał wspierania kurdyjskiej milicji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL