Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Irlandia: Na tydzień przed wyborami protest przeciwko oszczędnościom

AFP
Tysišce ludzi demonstrowały w sobotę w Dublinie przeciwko rzšdowemu programowi oszczędnoœci, na mniej niż tydzień przed wyborami parlamentarnymi w Irlandii.

Demonstracja zgromadziła różne ruchy, zjednoczone pod wspólnym szyldem "Righ2Change", wyrosłym z kampanii "Right2Water", zainicjowanej w proteœcie przeciwko wprowadzeniu opłat za wodę na poczštku 2015 roku; posunięcie to wywołało żywy sprzeciw Irlandczyków.

Choć liczšcy 4,6 mln mieszkańców kraj jest obecnie liderem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej (7 proc. PKB w pierwszych dziewięciu miesišcach 2015 roku), to lata wyrzeczeń i oszczędnoœci po kryzysie finansowym w 2008 roku zapisały się w pamięci Irlandczyków.

Demonstranci przynieœli ze sobš transparenty z hasłem: "Woda jest podstawowym prawem". Skandowali: "Banki zostały uratowane, nas sprzedano". Organizatorzy podkreœlili, że celem manifestacji jest walka o Irlandię "opartš na zasadzie równoœci, demokracji i sprawiedliwoœci społecznej, a nie - kumoterstwa, korupcji i chciwoœci".

W czasie demonstracji widoczna była obecnoœć przedstawicieli partii Sinn Fein, nastawionej jednoznacznie przeciwko oszczędnoœciom.

W pištek, 26 lutego, odbędš się wybory parlamentarne. Według najnowszych sondaży rzšdzšca koalicja Partii Jednoœci Irlandzkiej (Fine Gael) premiera Endy Kenny'ego i Partii Pracy z trudem zdobędzie 80 miejsc wymaganych, żeby utworzyć rzšd.

Kenny doszedł do władzy w 2011 roku, wkrótce po tym, kiedy Irlandia wynegocjowała z eurolandem i MFW program pomocy, ratujšcy jš przed bankructwem. Irlandia zakończyła ten program w 2013 roku, przedterminowo spłaciła pożyczki zacišgnięte w MFW, a obecnie rozwija się gospodarczo najszybciej w Europie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL