Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Nowoczesna przygotowała zmiany w prawie o ochronie zwierzšt

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zakaz wykorzystywania zwierzšt w cyrkach, trzymania zwierzšt domowych na uwięzi, chowu zwierzšt w celu pozyskania futer - takie m.in. rozwišzania zakłada projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierzšt złożony w Sejmie przez klub Nowoczesnej.

Kwestia dzikich zwierzšt występujšcych w cyrkach budzi w ostatnim czasie duże kontrowersje. Prezydenci kilku miast w Polsce zakazali ostatnio udostępnianiu miejskich gruntów cyrkom ze zwierzętami. Wœród tych miast znalazły się Słupsk, Warszawa, Wrocław oraz Bydgoszcz.

Czytaj więcej:

Petru pisze do prezydentów

Szef Nowoczesnej Ryszard Petru wysłał do prezydentów tych miast list, w którym poinformował o inicjatywie jego ugrupowania. "Rozumiemy Państwa wzburzenie tym procederem. Ponieważ Nowoczesna uważa, że rozwišzywanie takich problemów powinno odbywać się na gruncie ustawowym, złożyliœmy projekt zmian w ustawie o ochronie zwierzšt. Zakłada wprowadzenie trzech zakazów: trzymania zwierzšt domowych na uwięzi, chowu zwierzšt w celu pozyskania futer oraz wykorzystywania zwierzšt w cyrkach" - napisał lider Nowoczesnej. Wyraził też nadzieję, że uda się szybko odpowiednie zmiany wprowadzić i cyrki ze zwierzętami przestanš przyjeżdżać do tych miast.

Posłanka Nowoczesnej Ewa Lieder podkreœliła, że jej ugrupowanie sprzeciwia się wykorzystywaniu zwierzšt w cyrkach. Projekt jej ugrupowania zakłada zakaz "działalnoœci menażerii objazdowych, a także organizowania i prowadzenia występów cyrkowych z udziałem zwierzšt oraz podobnych widowisk lub pokazów, zwišzanych z wykorzystywaniem zwierzšt w celach rozrywkowych".

W uzasadnieniu projektu nowelizacji przygotowanego przez posłów Nowoczesnej napisano m.in., że szacuje się, iż "w Polsce działa kilkanaœcie cyrków, które wykorzystujš w swoich przedstawieniach zwierzęta; ogólnš liczbę zwierzšt w cyrkach szacuje się na około 250-300 osobników, a w tym: słonie, lwy, tygrysy, wielbłšdy, foki, lamy, zebry, krokodyle, fretki, konie, kozy, węże, warany, legwany, psy i byki".

 

"Cyrkowe sztuczki niezgodne z naturš zwierzšt"

- Cyrki w żaden sposób nie zapewniajš zwierzętom godnych warunków do życia. Zwierzęta sš trzymane w za małych klatkach, transportowane w złych warunkach. Nie ma nawet przepisów dotyczšcych tego, jak majš być trzymane - powiedziała Lieder. Dodała, że kontrowersyjnš kwestiš jest również tresura zwierzšt cyrkowych. - Sztuczki, które sš wykonywane przez te zwierzęta sš niezgodne z ich naturš. Często sš też tresowane w sposób okrutny - podkreœliła posłanka Nowoczesnej.

Parlamentarzystka oœwiadczyła też, że jej ugrupowanie opowiada się za "hodowlš etycznš, za gospodarka etycznš, za rolnictwem etycznym" i dlatego posłowie Nowoczesnej złożyli w Sejmie projekt zmian w ustawie o ochronie zwierzšt, który zakłada też "wprowadzenie faktycznego zakazu utrzymywania zwierzšt domowych na uwięzi w sposób stały".

Obecne przepisy o ochronie zwierzšt dajš możliwoœć trzymania zwierzęcia w sposób stały na uwięzi do 12 godzin dziennie, a długoœć uwięzi nie może być mniejsza niż 3 metry. Problem - zaznaczono w uzasadnieniu projektu Nowoczesnej - dotyczy przede wszystkim psów trzymanych na łańcuchach, w dużej mierze na ternach wiejskich.

 

Zakaz hodowli na futra

Propozycja Nowoczesnej zakłada alternatywnš metodę ograniczenia możliwoœci poruszania się zwierzęcia po terenie prywatnym: "budowę kojców z zapewnionym zadaszeniem, odpowiedniš powierzchniš albo utrzymywanie zwierzęcia na terenie ogrodzonym". Zgodnie z projektem w każdym przypadku utrzymywania zwierzęcia poza pomieszczeniem mieszkalnym musiałoby mieć ono zapewniony dostęp do wody, pożywienia oraz budy". Wymogi te - jak zaznaczono - nie dotyczyłyby wyprowadzania psów na smyczy.

W projekcie zaproponowano też wprowadzenie zakazu hodowli i chowu zwierzšt w celu pozyskiwania futer. "Hodowla zwierzšt w tym celu przysparza zwierzętom zbędne cierpienie, a ponadto niektóre fermy majš negatywny wpływ na œrodowisko" - przekonujš autorzy dokumentu.

Zgodnie z projektem naruszenie zakazów hodowli zwierzšt na futra lub zakazu działalnoœci menażerii objazdowych oraz widowisk z udziałem zwierzšt miałoby być traktowane jak przestępstwo i mogłaby za to grozić nawet kara pozbawienia wolnoœci.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL