Iran pięć razy przedłużał głosowanie w wyborach

aktualizacja: 26.02.2016, 22:30
Foto: AFP

Po kilkukrotnym wydłużaniu głosowania w związku z dużą frekwencją w piątek wieczorem zakończyły się w Iranie wybory do parlamentu i Zgromadzenia Ekspertów - poinformowała telewizja państwowa.

REDAKCJA POLECA
29.04.2016
Iran: Rozpoczęła się druga tura wyborów do parlamentu
29.02.2016
Islamska Republika Iranu trochę mniej konserwatywna
27.02.2016
Media: wybory w Iranie dobre dla reformatorów
26.02.2016
Iran: Kara śmierci dla wszystkich mężczyzn w wiosce
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Głosowanie ostatecznie zakończyło się o godzinie 23.45 czasu lokalnego (21.15 czasu w Polsce).

Lokale wyborcze, otwarte od godziny 8 rano czasu lokalnego (5.30 w Polsce), miały zostać zamknięte o 18 (15.30 w Polsce). Ale ze względu na wysoką frekwencję głosowanie przedłużano w sumie pięć razy, przy czym ostatni raz tylko w stołecznym Teheranie i innych dużych miastach.

Pierwszych wyników należy spodziewać się w sobotę.

Do głosowania uprawnionych było prawie 55 milionów osób w liczącym blisko 82 mln mieszkańców Iranie.

Irańczycy wybierali liczący 290 deputowanych parlament i składające się z 88 duchownych islamskich Zgromadzenie Ekspertów. Gremium to jest jedną z najważniejszych instytucji w Iranie; jest odpowiedzialne za nominowanie, kontrolowanie i ewentualne odwoływanie najwyższego przywódcy duchowo-politycznego; w praktyce jednak ciało to nigdy go nie zakwestionowało.

Zarówno parlament, jak i Zgromadzenie Ekspertów są obecnie zdominowane przez konserwatystów.

Wybory odbywały się kilka miesięcy po zawarciu historycznego porozumienia Iranu z sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Porozumienie przypieczętowało koniec izolacji Iranu na arenie międzynarodowej wraz ze zniesieniem w styczniu większości sankcji finansowych. Umowa zwiększyła popularność prezydenta Hasana Rowhaniego, który w 2017 roku może ubiegać się o reelekcję. Irańscy duchowni apelowali o głosowanie na kandydatów antyamerykańskich.

POLECAMY

KOMENTARZE