Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

PiS z ogromnš przewagš. Nowoczesna za PO

Wœród osób deklarujšcych gotowoœć udziału w wyborach do Sejmu 40 proc. chce głosować na PiS, 15 proc. na PO, 13 proc. na Nowoczesnš, 9 proc. na formację Kukiz'15, na PSL - 5 proc. - wynika z sondażu TNS Polska.

Notowania Prawa i Sprawiedliwoœci wzrosły o 3 pkt proc. w porównaniu do badania przeprowadzonego w drugiej połowie stycznia.

O 2 pkt proc. spadło poparcie dla Platformy Obywatelskiej. Nie zmieniło się poparcie Nowoczesnej - 13 proc. Do Sejmu weszliby także przedstawiciele Ruchu Kukiz’15 - poparcie tej formacji spadło o 1 pkt proc. oraz PSL, którego poparcie wzrosło o 1 pkt proc. 

TNS Polska po wyborze Włodzimierza Czarzastego na przewodniczšcego SLD zaprzestał pytania o Zjednoczonš Lewicę (w ostatnim badaniu uzyskiwała 4 proc.) i zapytał osobno o poparcie dla SLD i Twego Ruchu. SLD otrzymało 2 proc. wskazań, na Twój Ruch zagłosowałby 1 proc. wyborców. 

Również pozostałe partie, o które pytano w badaniu – KORWiN i Partia Razem – raczej nie miałyby szans na osišgnięcie progu wyborczego - ocenia TNS Polska. Na KORWiN głosować chce 3 proc. (w poprzednim badaniu 4 proc.), na Partię Razem - 2 proc. (w poprzednim badaniu 1 proc.) 

Spoœród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 10 proc. nie było zdecydowanych, komu przekazałby poparcie (bez zmian).

Gotowoœć wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, gdyby miały się one odbywać w najbliższš niedzielę, zdecydowanie potwierdziła niemal jedna pišta badanych (19 proc.), a 38 proc. z wahaniem. Wœród pozostałych - 16 proc. osób mówiło, że raczej by nie poszli, 19 proc., że na pewno by nie poszli, a 8 proc. wahało się, czy iœć, czy nie iœć do głosowania.

TNS Polska odnotowuje, że w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w drugiej połowie stycznia wyraŸnie - o 6 pkt proc. obniżył się odsetek osób zdecydowanie potwierdzajšcych zamiar wzięcia udziału w wyborach do Sejmu.

TNS Polska przeprowadził badanie w dniach 5-10 lutego na ogólnopolskiej reprezentatywnej próba 959 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat technikš wywiadów bezpoœrednich wspomaganych komputerowo.

Preferencje partyjne zostały wyliczona dla 551-osobowej grupy respondentów deklarujšcych „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL