Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

"Orban przywiózł dobrš wiadomość ws. sankcji"

AFP
Dziennik "Moskowskij Komsomolec" ocenia, że premier Węgier Viktor Orban "przywiózł pomyœlnš wiadomoœć o sankcjach" do Moskwy. Prasa rosyjska wybija kwestię sankcji unijnych spoœród tematów spotkania Orbana z prezydentem Władimirem Putinem.

"Ostatni putinista Europy przywiózł Putinowi dobrš wiadomoœć o sankcjach" - pisze "Moskowskij Komsomolec". Gazeta relacjonuje w ten sposób słowa Orbana o tym, iż jego zdaniem sankcji unijnych wobec Rosji nie będzie można latem tego roku przedłużyć automatycznie.

"MK" podkreœla, że Orban przyjechał do Moskwy równo rok po wizycie Putina w Budapeszcie. "Sama ta okolicznoœć sprawiała, że jego wizyta jest symboliczna" - zauważa dziennik. Zdaniem gazety fakt, iż pomiędzy UE i Rosjš obowišzujš sankcje i kontrsankcje sprawiał, że podczas rozmów dwóch polityków "nie mogło być mowy o konkretnych projektach i transakcjach".

"W administracji rzšdu mówiš, że liczne firmy i poszczególni liderzy europejscy, w tym Viktor Orban, wykorzystujšc szczególne relacje z Federacjš Rosyjskš, prosili o to, by w trybie wyjštku (...) otworzyć im dostęp do rosyjskiego rynku" - pisze "MK". Dziennik zauważa, że rosyjskie embargo na produkty żywnoœciowe z UE uderzyło w podstawowe towary węgierskiego eksportu i że kraj ten jest zależny w 80 procentach od rosyjskiej ropy i gazu.

Rzšdowa "Rossijskaja Gazieta" poœwięca wizycie węgierskiego premiera obszernš relację, zatytułowanš: "Europejska mapa". Podkreœla, że tematami rozmów były sankcje unijne nałożone na Rosję oraz kryzys migracyjny w UE.

"Władimir Putin wysoko ocenił konstruktywnš postawę rozmówcy i przekonanie o bezsensownoœci antyrosyjskich sankcji. Rosja nie jest wrogiem, a partnerem - podkreœlił Viktor Orban" - relacjonuje dziennik. Jak dodaje, obaj politycy sš też przekonani, że uda się przywrócić tendencję wzrostowš w wymianie handlowej obu krajów.

W znacznym stopniu zbieżne sš poglšdy władz Węgier i Rosji na problem uchodŸców - zaznacza gazeta. Relacjonuje słowa Putina o tym, iż Rosja nie ingeruje w dyskusje wewnštrz UE, ale "sympatyzuje" ze stanowiskiem władz Węgier dotyczšcym obrony wartoœci europejskich i obrony własnego narodu.

 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL