Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

"Die Welt": Upadek Merkel byłby największym prezentem dla Putina

Kanclerz Niemiec Angela Merkel
AFP
Największym prezentem dla prezydenta Rosji Władimira Putina byłby upadek Angeli Merkel - pisze w pištek dziennik "Die Welt". Porażka niemieckiej kanclerz utrzymujšcej politykę sankcji wobec Moskwy pozwoliłaby Putinowi przyspieszyć proces rozbijania UE.

"Prezydent Rosji widzi szansę na znaczne przyspieszenie realizowanego przez siebie planu rozbicia Unii Europejskiej. Upadek Angeli Merkel oznaczałby usunięcie z drogi centralnej politycznej liderki, która dotšd utrzymuje Europę na kursie sankcji wobec Rosji jako odpowiedzi na agresję na Ukrainie" - twierdzi autor komentarza Richard Herzinger.

Publicysta zaznacza, że Putin z pewnoœciš zauważył stanowisko wicekanclerza i szefa koalicyjnej partii SPD Sigmara Gabriela, który już kilka miesięcy temu zakwestionował sankcje. Jak dodaje, premier Bawarii Horst Seehofer uczynił teraz to samo i to w Moskwie.

"Fakt, że szef CSU (Seehofer) składa kurtuazyjnš wizytę na dworze nowego cara w czasie, gdy presja na paniš kanclerz w zwišzku z kryzysem imigranckim wzrasta, umacnia moskiewskich speców od destabilizacji w przekonaniu, że epoka postmerkelowska, w której będzie im łatwiej prowadzić politykę, jest w zasięgu ręki" - czytamy w "Die Welt".

"Dewocyjny gest" Seehofera pod adresem "rosyjskiego neoimperializmu" ma miejsce w chwili, gdy Kreml zaostrza swojš wojnę propagandowš przeciwko liberalnej demokracji w Niemczech - krytykuje Herzinger.

Wykorzystanie zmyœlonej historii o rzekomo zgwałconej przez uchodŸców dziewczynce z rodziny pochodzšcej z Rosji jest - zdaniem komentatora - dowodem na to, że "Kreml nie waha się rozszerzyć na Europę Zachodniš wypróbowanej na Ukrainie strategii destabilizacji". Putin wykorzystuje do walki z liberalnym porzšdkiem zarówno skrajnš prawicę, jak i lewicowo-populistyczne ugrupowania - pisze "Die Welt".

"Do czego zmierza Putin?" - pyta Herzinger. "Nie ma raczej zamiaru podbijać Europy militarnie" - pisze niemiecki publicysta. Jego zdaniem władca Kremla marzy raczej o "demontażu UE jako spójnego zwišzku" w kierunku umocnienia pojedynczych europejskich narodów "niezdolnych do podejmowania geopolitycznych decyzji bez zgody Moskwy". "Warunkiem jest wypchnięcie USA z Europy" - wyjaœnia komentator.

Herzinger ostrzega, że popularny na Zachodzie poglšd, iż pod wpływem kryzysu ekonomicznego Rosja powróci na drogę kooperacji jest "krótkowzrocznym myœleniem życzeniowym". Fikcjš jest jego zdaniem także poglšd, że współpraca z Rosjš jest konieczna dla skutecznej walki z terroryzmem. "Argumenty tego rodzaju służš jedynie jako œrodek nacisku na Ukrainę, by zmusić jš do większych ustępstw wobec rosyjskiego agresora" - uważa komentator.

Zachód powinien poszukiwać porozumienia z Kremlem, jednak podstawš kompromisów musi być wola wyznaczenia hegemonistycznym ambicjom Putina wyraŸnych granic - konkluduje Herzinger.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL