Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Obama deklaruje pomyślny stan gospodarki USA

Prezydent USA Barack Obama
AFP
Prezydent USA Barack Obama oœwiadczył w pištek, że Amerykanie powinni być zadowoleni ze stanu gospodarki, gdyż opublikowany wczeœniej tego samego dnia oficjalny raport o zatrudnieniu poinformował o spadku bezrobocia do najniższego od 8 lat poziomu 4,9 proc.

"Wyszliœmy z najgorszego od lat 30. kryzysu gospodarczego, najgorszego za mojego życia i za życia większoœci ludzi tutaj obecnych" - powiedział Obama w trakcie swego niezapowiedzianego wczeœniej wystšpienia w pokoju prasowym Białego Domu. Dodał, że w chwili gdy obejmował w 2009 roku najwyższy urzšd w państwie stopa bezrobocia wynosiła 10 proc.

Jak podkreœlił, USA poradziły sobie z kryzysem "szybciej, dogłębniej, lepiej, bardziej trwale niż którekolwiek z innych państw wysoko rozwiniętych".

Obama przyznał jednoczeœnie, że nadal utrzymuje się niepokój co do "ogólnego kierunku gospodarki", a wœród Amerykanów wcišż żywa jest pamięć o towarzyszšcych kryzysowi z lat 2007-2008 zjawiskach: likwidowaniu miejsc pracy, giełdowej bessie i załamaniu się rynku nieruchomoœci.

Według prezydenta "miękkoœć", jakš przejawiajš gospodarki Chin, państw europejskich i innych krajów, stanowi wyzwanie dla amerykańskich eksporterów i ważne jest by USA "wcišż naciskały pedał gazu" w celu dalszego wzmacniania swej gospodarki.

"Powinniœmy być zadowoleni z osišgniętego postępu pamiętajšc przy tym, że mamy jeszcze więcej do zrobienia" - zadeklarował Obama dodajšc, że projekt budżetu który przedstawi we wtorek Kongresowi uwzględnia potrzeby tworzenia nowych miejsc pracy i przekwalifikowywania zatrudnionych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL