Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Szczerski o wizycie prezydenta Dudy w Brukseli

AFP
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Brukseli była planowana, nie ma charakteru interwencyjnego - mówi minister Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Zapowiada, że prezydent przedstawi przewodniczšcemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi "katalog polskich interesów w polityce europejskiej".

- Chcemy rozpoczšć to półrocze od wizyty tam, gdzie najgoręcej czyli w Brukseli; przede wszystkim w NATO - podkreœlił Szczerski we wtorek w TVP1. Ponieważ ten rok będzie również ważny dla UE, prezydent Duda jako głowa państwa członkowskiego, będzie rozmawiał z przewodniczšcym Rady Europejskiej, "jak Europejczyk z Europejczykiem - dodał.

Według ministra rozmowa będzie dotyczyć tego co UE czeka w najbliższych miesišcach czyli m.in. kryzysu migracyjnego, kryzysu strefy Schengen i polityki energetycznej, w tym Nord Stream 2 (projekt rozbudowy gazocišgu z Rosji do Niemiec, po dnie Bałtyku).

- To sš po prostu ważne tematy między Europejczykami. Pan prezydent jest głowš państwa jednego z krajów członkowskich UE, spotyka się z przewodniczšcym Rady Europejskiej, czyli jego dyplomatycznym odpowiednikiem, którego zadaniem jest uzgadniać interesy między krajami członkowskimi. Więc pan prezydent przedstawi katalog naszych interesów w polityce europejskiej, po to, żeby z przewodniczšcym Rady o tym porozmawiać - zaznaczył Szczerski.

Zastrzegł, że "to jest dyskusja europejska, nieinterwencyjna". - NATO to oczywiste spotkanie i z cywilnym dowództwem NATO - czyli w kwaterze głównej, ale i z dowództwem wojskowym. To będzie poczštek tej dużej ofensywy dotyczšcej tegorocznego lipcowego szczytu NATO (w Warszawie) - dodał minister.

Dopytywany czy realne jest to, że podczas szczytu zapadnš decyzje dotyczšce wzmocnienia wschodniej flanki NATO powiedział, że na tym właœnie polega praca przed szczytem. - O ile poprzednia ekipa, w sensie haseł głosiła to samo, to teraz na nas spadła praca nad tym. Nic się nie dzieje samo z siebie, nic się nie wydarzy, dlatego, że ktoœ powie, że powinno się wydarzyć. Do tego jest potrzebna praca dyplomatyczna, żeby z zapowiedzi powstał rzeczywisty katalog, tego co potem my jako Polacy - uznalibyœmy za zwiększenie bezpieczeństwa dla Polski - zaznaczył Szczerski.

- Nie chodzi ani o spór lingwistyczny, jak się to zapisze dokładnie, ani o spór jurydyczny, jak to będzie prawnie uregulowane. Chodzi o to, aby Polacy po szczycie w Warszawie mogli powiedzieć: tak czujemy się bezpieczniejsi poprzez członkostwo Polski w NATO, w wyniku decyzji, które zapadły na szczycie w Warszawie - dodał minister.

Wskazywał, że jeœli uda się to osišgnšć, będzie to sukces szczytu. - Poczujemy, że rzeczywiœcie Polska obecnoœć w NATO i obecnoœć NATO w Polsce wzmacnia nasze bezpieczeństwo, wzmacnia naszš obronę, naszš siłę odstraszania, a jednoczeœnie, że całe NATO pokazało swojš żywotnoœć i to, że jest sojuszem, który adaptuje się do nowych warunków; wycišga wnioski z tego, co się dzieje wokół NATO - na południu i na wschodzie; i potrafi na te problemy odpowiedzieć - powiedział.

Wizyta prezydenta Dudy w Belgii, zaplanowana jest na najbliższš niedzielę i poniedziałek.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL