Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pogoda

Prawie 100 tys. odbiorców wcišż bez pršdu

PAP/ Dominik Kulaszewicz
Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frštczak poinformował, że bez pršdu wcišż pozostaje 96 tys. odbiorców w dziewięciu województwach. Najwięcej w województwie pomorskim (43 tys.), kujawsko-pomorskim (28,7 tys.) i wielkopolskim (19 tys.).

Brak pršdu to wynik nawałnic, które przeszły nad Polskš w nocy z pištku na sobotę. W całym kraju wiatr zerwał wówczas lub uszkodził dachy na 2598 budynkach, z czego 1933 to budynki mieszkalne, a 665 gospodarcze.

Jak poinformował rzecznik PSP, przy usuwaniu skutków burz pracuje 39 590 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, wyposażonych w 8713 pojazdów.

Najwięcej interwencji Straż odnotowała w województwie kujawsko-pomorskim (4942 interwencji), wielkopolskim (3953), pomorskim (2392) i dolnoœlšskim (988). Frštczak zwrócił uwagę, że województwa, z największš liczbš interwencji, nie zmieniły się od sobotniego popołudnia.

W wyniku nawałnic zginęło pięć osób, wszystkie w woj. pomorskim. Wœród ofiar œmiertelnych były dwie nastoletnie harcerki - uczestniczki obozu zorganizowanego w Suszku (Pomorskie). - Od soboty bilans ofiar się nie zmienił - zaznaczył rzecznik PSP. Do 45 wzrosła natomiast łšczna liczba rannych. Wœród nich jest 6 strażaków, którzy odnieœli obrażenia podczas usuwania skutków nawałnic.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział, że okolicznoœci tragedii do jakiej doszło na obozie w Suszku będš wyjaœniane przez prokuraturę.

W sobotę premier Beata Szydło w Gdańsku uczestniczyła w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarzšdzania Kryzysowego z udziałem m.in. przedstawicieli straży pożarnej, policji i wojska. W czasie spotkania odbyła się telekonferencja z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem, komendantem głównym PSP oraz przedstawicielami władz innych województw, przez które także przechodziły nawałnice.

Szefowa rzšdu zapewniła, że poszkodowani przez nawałnice otrzymajš pomoc finansowš. - To jest pomoc finansowa dla samorzšdów. Ale to będziemy realizować po oszacowaniu szkód, po zgłoszeniu takich zapotrzebowań - mówiła.

Jak poinformował póŸniej szef MSWiA, pomoc koordynowana jest w urzędach wojewódzkich. Dotyczy to m.in województw: łódzkiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

- Jest to pomoc okreœlona w przepisach - 6 tysięcy złotych dla poszkodowanych plus oczywiœcie wsparcie na odbudowę domów do 100 tysięcy złotych. To wszystko jest już przygotowane, nad tym pracujš wojewodowie - powiedział Błaszczak w sobotę wieczorem w TVP Info.

Wojewodowie zostali zobowišzani do niezwłocznego przeprowadzenia kontroli miejsc, gdzie wypoczywajš dzieci i młodzież na obozach organizowanych pod namiotami, szczególnie w lasach.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL