Ulga mieszkaniowa PIT: Remont się opóźnił, ulga przepadła

Wydatki na własne cele mieszkaniowe uprawniają do ulgi tylko pod warunkiem remontowania własnej nieruchomości. Nie warto pozbywać się jej przed zakończeniem prac.

Publikacja: 01.06.2017 07:33

Ulga mieszkaniowa PIT: Remont się opóźnił, ulga przepadła

Foto: Fotolia.com

Takie wnioski płyną z lektury niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Chodziło o wydatki na remont domu, który na początku kwietnia 2016 r. razem z gospodarstwem małżonkowie – ówcześni właściciele nieruchomości – przekazali synowi.

Wcześniej sprzedali inną działkę gminie, a całą uzyskaną z tej transakcji kwotę przeznaczyli na remont domu, w tym wymianę okien. Małżonkowie właścicielami działki byli krócej niż pięć lat, ale nie zapłacili PIT od jej sprzedaży ze względu na chęć skorzystania z ulgi podatkowej.

Ustawa o PIT przewiduje zwolnienie z podatku dochodów ze sprzedaży nieruchomości pod warunkiem wydania ich na własne cele mieszkaniowe w okresie dwóch najbliższych pełnych lat kalendarzowych po roku sprzedaży. Jeśli podatnik wyda całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży, w ogóle nie zapłaci podatku.

Tak właśnie postanowili postąpić podatnicy. Tuż po sprzedaży działki zamówili nowe okna do domu i zapłacili 2 tys. zł zaliczki. Pozostałe 13 tys. zł płatne była po montażu okien. Firma miała trzy miesiące na wymianę okien, ale nie wywiązała się z tego terminu ze względu na opóźnienie w dostawie części przez jej dostawcę. Prace zakończyła dopiero 18 kwietnia 2017 r. i w tym dniu wystawiła fakturę. Pozostałą część kwoty uzyskanej ze sprzedaży działki małżonkowie wydali na remont związany z wykończeniem wnętrza domu, tj. kuchni, łazienki itp.

Szkopuł w tym, że rodzice przekazali gospodarstwo razem z domem już 6 kwietnia 2016 r. Byli już od dwóch miesięcy umówieni z notariuszem. Syn ustanowił na rzecz swojego ojca i matki nieodpłatną dożywotnią służebność polegającą na prawie zamieszkania i korzystania ze wszystkich pomieszczeń znajdujących się w budynku. Wciąż zamieszkiwali więc w remontowanym domu.

Pytanie do fiskusa dotyczyło możliwości uznania wydatków z całego 2016 r. za wydatki na własne cele mieszkaniowe.

– Wydatki na wymianę okien oraz remont pomieszczeń wchodzących w skład budynku mieszkalnego, w którym wnioskodawca zamieszkuje na podstawie ustanowionej dożywotniej służebności, poniesione po dacie, od której nie przysługuje mu do niego prawo własności (współwłasności), nie stanowią wydatków na własne cele mieszkaniowe – odpowiedział dyrektor KIS.

Skarbówka podkreśla, że służebność mieszkania należy traktować inaczej niż własność budynku.

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-2.45 11.146.2017.3.AR

Takie wnioski płyną z lektury niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Chodziło o wydatki na remont domu, który na początku kwietnia 2016 r. razem z gospodarstwem małżonkowie – ówcześni właściciele nieruchomości – przekazali synowi.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe