Od ciężarówki z L należy się podatek od środków transportu

Fotorzepa/Jakub Ostałowski
Pojazdy do nauki jazdy, choć dodatkowo wyposażone, nie mają charakteru specjalnego i nie są zwolnione z daniny od środków transportowych.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, który spierał się z samorządową skarbówką o zwolnienie z podatku od środków transportowych za lata 2009–2013.

Mężczyzna był właścicielem kilkunastu pojazdów – ciężarówek, autobusów i naczep, które służyły do nauki jazdy. Uważał, że nie są one środkami transportowymi i nie podlegają opodatkowaniu, bo służą wyłącznie celom dydaktyczno-szkoleniowym.

Prezydenta miasta nie przekonały jednak te tłumaczenia. Jego zdaniem podatnik jest właścicielem środków transportowych, które nie są ponadto pojazdami specjalnymi. W konsekwencji nie podlegają zwolnieniu z podatku od środków transportowych zawartemu w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Podatnik nie dawał za wygraną. W odwołaniu, a potem w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przekonywał, że jego flota to pojazdy przystosowane do wykonywania specjalnej funkcji, czego dowodem są adnotacje w ...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL