#RZECZoPRAWIE - Michał Nielepkowicz: jak farmy wiatrowe mogą oszczędzić na podatku od nieruchomości

Można znaleźć argumenty, aby firma posiadająca farmę wiatrową nie musiała płacić podatku od 100 proc. wartości nieruchomości - mówił w programie #RZECZoPRAWIE doradca podatkowy Michał Nielepkowicz.

Publikacja: 07.07.2016 14:49

Michał Nielepkowicz

Michał Nielepkowicz

Foto: rp.pl

20 maja 2016 r. Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która jeszcze bardziej skomplikuje rozliczenia podatkowe właścicieli farm wiatrowych. Czy farmy wiatrowe znikną z polskiego krajobrazu? – pytała swojego gościa Anna Wojda, prowadząca czwartkową  #RZECZoPRAWIE.

Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy:

Jest takie ryzyko. Przepisy mogą skutkować znaczącym podniesieniem podatku od nieruchomości, z 20-30 proc. wartości inwestycji w farmy do nawet 100 proc. Wszystko przez to, że na etapie prac legislacyjnych ustawodawca bardzo chciał objąć prawem budowlanym całość elektrowni wiatrowej, a więc nie tylko same fundamenty i maszty, ale też elementy techniczne. Zabrakło jednak refleksji, jak takie regulacje wpłyną na podatek od nieruchomości.

Ciekawa sprawa: sama ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych nie nowelizuje wprost przepisów o podatku od nieruchomości. Dopiero w przepisach końcowych znajdujemy zastrzeżenie, że od dnia wejścia w życie ustawy do końca 2016 r. podatek od nieruchomości dotyczący elektrowni wiatrowej ustala się i pobiera zgodnie z dotychczasowymi przepisami. To oznacza, że wyższy podatek od farm wiatrowych będzie należny od 2017 r.

W praktyce firmy posiadające farmy wiatrowe będą musiały do końca stycznia roku podatkowego złożyć deklaracje podatkowe , w których muszą określić wartość farmy. To akurat nie powinno być problemem, wartość jest znana, bo właściciele turbin wiedzą, jakie nakłady ponieśli na ich budowę. Pytanie, czy faktycznie będą musieli zapłacić wyższy podatek. Moim zdaniem można znaleźć argumenty, aby nie płacić podatku od 100 proc. wartości nieruchomości.

Jako doradcy podatkowi już obserwujemy wzmożone zainteresowanie tematem ze strony klientów z tej branży. Co im radzić? Czekanie na interpretacje ministerstwa finansów w tej sprawie nie jest dobrym pomysłem, a to z tego powodu, że ministerstwo raczej będzie respektować sferę uprawnień organów samorządowych, które są organem podatkowym w przypadku podatku od nieruchomości . Pozostaje wystąpienie o interpretację do wójta, burmistrza, prezydenta. Trzeba jednak pamiętać o jednej istotnej kwestii: samorząd jest zainteresowany jak największymi wpływami z podatku od nieruchomości, wiec może to rzutować na specyficzny sposób interpretacji przepisów dotyczących tego podatku.

Radzę się zastanowić, dokonać analizy przepisów, majątku i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest możliwość niepłacenia wyższego podatku.

To nie jest jedyny kłopot z podatkiem od nieruchomości, który jest regulowany niezwykle skomplikowanymi przepisami. Spore kłopoty mają także sieci przesyłowe, które nie chcą płacić daniny od kabli. Największy problem to ustalenie przedmiotu opodatkowania. Zakres opodatkowania był przedmiotem wykładni TK, bo w praktyce przepisy interpretowano bardzo różnie. Na szczęście od kilku lat także sądy administracyjne korzystnie dla podatników rozstrzygają wątpliwości w tym zakresie. Niestety, organy podatkowe nie zawsze kierują się tymi orzeczeniami, korzystają z argumentu, że orzeczenia sądów administracyjnych wiążą tylko w konkretnej sprawie.

Doradcy podatkowi zauważają, że w bardzo wielu przypadkach przedsiębiorcy płacą więcej podatku od nieruchomości niż powinni. Mogą starać się o odzyskanie tych kwot dzięki orzecznictwu, które jest dla  nich coraz korzystniejsze.

Michał Nielepkowicz w RZECZoPRAWIE: 

20 maja 2016 r. Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która jeszcze bardziej skomplikuje rozliczenia podatkowe właścicieli farm wiatrowych. Czy farmy wiatrowe znikną z polskiego krajobrazu? – pytała swojego gościa Anna Wojda, prowadząca czwartkową  #RZECZoPRAWIE.

Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego