Opodatkowanie stacji redukcyjno-gazowych

Podatkowi od nieruchomości podlega tylko obudowa, w której znajduje się stacja redukcyjno-gazowa, a nie same urządzenia.

Aktualizacja: 30.03.2017 08:31 Publikacja: 30.03.2017 08:04

Opodatkowanie stacji redukcyjno-gazowych

Foto: Bloomberg

Dobra wiadomość dla spółek z branży gazowej. Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwsze, merytoryczne rozstrzygnięcia w sporze o opodatkowanie stacji redukcyjno-gazowych. Szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść podatników.

Zakres opodatkowania

Spór dotyczył podatku od nieruchomości za 2011 r. Firma doszła do wniosku, że pierwotnie w deklaracji zadeklarowała za dużo. Potem skorygowała ją w ten sposób, że wyłączyła z opodatkowania budowli urządzenia techniczne stacji redukcyjno-pomiarowych gazu, zlokalizowanych w kontenerach i szafkach posadowionych na fundamentach. W jej ocenie urządzenia te nie stanowią techniczno-użytkowej całości wraz z budowlą.

Burmistrz – tu jako organ podatkowy – nie zgodził się na takie wyłączenie. W jego ocenie urządzenia techniczne stacji redukcyjno-pomiarowych gazu, zlokalizowane w kontenerach posadowionych na fundamentach oraz w szafkach na ścianach budynków, są składowymi sieci gazowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowla. Tworzą całość techniczno-użytkową niezbędną do zapewnienia dystrybucji gazu.

Na poparcie swojego stanowiska fiskus odwołał się m.in. do definicji sieci gazowej zawartej w rozporządzeniu ministra gospodarki z 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe.

Gdy sprawy pierwszy raz trafiły na wokandę, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił skargi spółki, ale z przyczyn proceduralnych. Gdy spór wrócił na wokandę, WSA rację przyznał już burmistrzowi.

Inaczej spojrzał na sprawę dopiero Naczelny Sąd Administracyjny. A ponieważ w przypadku skarżącej stan faktyczny nie budził wątpliwości, orzekł merytorycznie. Przede wszystkim, tak jak w innych tego typu sprawach, NSA powtórzył za Trybunałem Konstytucyjnym, że fiskus nie mógł podpierać się definicjami z rozporządzenia.

Co do meritum, zwrócił uwagę na cele, jakim mają służyć obudowa stacji i urządzenia techniczne.

Różne cele

Jak tłumaczyła sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, kontener, czyli obudowa, spełnia funkcję ochronną. Urządzenia umieszczone w środku (reduktory, liczniki) są niezbędne do redukcji i pomiaru gazu, czyli do jego sprzedaży. W rozstrzygnięciu, czy coś stanowi całość techniczno-użytkową, istotny jest cel, dla którego powstała budowla. Zdaniem NSA urządzenia techniczne umieszczone w kontenerach nie służą potrzebom samej budowli. W konsekwencji NSA uznał, że tylko obudowa stanowi całość techniczno-użytkową z budowlą i podlega opodatkowaniu. Takie podejście NSA daje pewną nadzieję na pozytywne dla podatników rozstrzygnięcie sporu o wiatraki, które od tego roku fiskus każe opodatkowywać w całości.

Wyroki są prawomocne.

sygnatura akt: II FSK 311-312/15

Opinia

Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG

Wykładnia dokonana przez NSA jest jak najbardziej słuszna. Uznanie, że budowlą jest jedynie fundament z obudową kontenerową, którego funkcją jest ochrona urządzeń, to krok w dobrym kierunku. Sąd – w przeciwieństwie do fiskusa – zwrócił wreszcie uwagę na to, że cel umieszczenia urządzeń pomiarowo-redukcyjnych jest inny od ich obudowy. Urządzenia gazowe są niezbędne do przesyłu gazu, czyli do jego sprzedaży, więc nie realizują celu ochronnego. Ochronie służy kontener i tylko on jako całość techiczno-użytkowa podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Miejmy nadzieję, że stanowisko to zostanie zaakceptowane przez inne składy orzekające NSA. Może też istotnie przełożyć się na korzystne dla podatników rozstrzygnięcie jednego z najbardziej palących sporów tego roku, czyli o zakres opodatkowania elektrowni wiatrowych.

Dobra wiadomość dla spółek z branży gazowej. Naczelny Sąd Administracyjny wydał pierwsze, merytoryczne rozstrzygnięcia w sporze o opodatkowanie stacji redukcyjno-gazowych. Szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść podatników.

Zakres opodatkowania

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe