Na początku każdego roku właściwe organy podatkowe wysyłają do osób fizycznych – właścicieli nieruchomości decyzje ustalające wymiar podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy. Z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że podatek od nieruchomości od osób fizycznych na rok podatkowy (z wyjątkiem przypadków szczególnych skutkujących odrębnym modelem opodatkowania) ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Tak ustalony podatek jest płatny w ratach, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, odpowiednio w terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

Wielu przedsiębiorców prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) zadaje sobie pytanie, czy opłacany ratalnie, zgodnie z otrzymaną decyzją podatek od nieruchomości należy zaliczyć w ciężar podatkowych kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, czy w dacie zapłaty poszczególnych jego rat. Pytanie to jest o tyle zasadne, że podatek od nieruchomości płacony od gruntów, budynków czy budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej opłacany jest według najwyższych stawek, co oznacza co roku znaczne obciążenie budżetu przedsiębiorcy. Zaliczenie podatku od nieruchomości do kosztów podatkowych niewątpliwie pozwala to obciążenie w jakiejś części zminimalizować. Rozstrzygając wątpliwości przedsiębiorców w pierwszej kolejności należy wskazać zasady pozwalające na zaliczenie podatku od nieruchomości w ciężar kosztów uzyskania przychodów, a następnie na sposób ujęcia takiego kosztu w pkpir. Z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (z wyjątkiem kosztów nieuznawanych za podatkowe, wymienionych w art. 23 ustawy o PIT). Zaliczenie podatku od nieruchomości do kosztów podatkowych wymaga zatem wykazania związku pomiędzy tym podatkiem a przychodami osiąganymi z działalności gospodarczej bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Związek taki niewątpliwie istnieje w odniesieniu do gruntów, budynków lub budowli stanowiących majątek przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną – podatnika PIT. Zaliczenie podatku od nieruchomości od tego typu składników majątku do kosztów uzyskania przychodów jest niewątpliwie zasadne.

Jeśli chodzi o termin ujęcia płatnego w ratach podatku w kosztach przez podatników prowadzących pkpir , to zasadą wynikającą z art. 6b ustawy o PIT jest, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących pkpir (z zastrzeżeniem regulacji szczególnych niemających tu zastosowania) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu będącego podstawą do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Za dzień poniesienia kosztu uznaje się zatem zarówno dzień wystawienia faktury, jak i – co szczególnie istotne w omawianej sprawie – dzień wystawienia innego dowodu stanowiącego podstawę zaksięgowania kosztu. Dniem poniesienia kosztu w omawianym przypadku jest zatem dzień wydania decyzji ustalającej wymiar podatku od nieruchomości na rok podatkowy (por. m.in. interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 lipca 2011 r. (ILPB1/415-585/11-2/TW). Podatnik prowadzący pkpir, zaliczając do kosztów uzyskania przychodów ustalony w otrzymanej decyzji podatek od nieruchomości od firmowych nieruchomości, powinien zaksięgować go w dacie wystawienia decyzji, niezależnie od tego, że podatek ten jest płacony ratalnie.

Autor jest doradcą podatkowym