Nakłady na wynajmowany lokal, a późniejsza amortyzacja

Kupując nieruchomość, na którą poniósł wcześniej wydatki adaptacyjne i amortyzował je jako inwestycję w obcym środku trwałym, podatnik może kontynuować odpisy lub powiększyć wartość początkową.

Publikacja: 29.12.2016 05:10

Nakłady na wynajmowany lokal, a późniejsza amortyzacja

Foto: 123RF

- Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą od dwóch lat wynajmuje lokal użytkowy, na który poniosła nakłady adaptacyjne. Nakłady te amortyzuje jako inwestycję w obcym środku trwałym. Osoba ta zamierza kupić wynajmowany lokal od jego właściciela. Czy po zakupie tego lokalu będzie mogła kontynuować amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym? A może powinna o niezamortyzowaną wartość tej inwestycji powiększyć wartość początkową lokalu użytkowego jako środka trwałego? – pyta czytelnik.

Amortyzacji podlegają, między innymi, przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych (zob. art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT). Za inwestycje w obcych środkach trwałych uważa się ogół działań (nakładów) podatnika odnoszących się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia lub polegają na stworzeniu składnika majątku mającego cechy środka trwałego (zob. przykładowo interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 28 września 2015 r., IPPP3/4512-589/15-3/MC).

Restrykcyjne podejście organów...

Pojawia się w związku z tym pytanie jak należy traktować inwestycje w obcych środkach trwałych po nabyciu własności tych środków trwałych przez podatnika, który poniósł nakłady na te środki trwałe jeszcze jako obce. W przeszłości niektóre organy podatkowe błędnie uważały, że w takich przypadkach wykluczona jest dalsza amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym, gdyż upada przyczyna uzasadniająca amortyzację podatkową poczynionych nakładów jako inwestycji w obcych środkach trwałych (tak, przykładowo, uznał Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w postanowieniu z 11 grudnia 2006 r., ZD/4061-212/06).

...zmieniło się na korzyść podatników

Z czasem jednak w wyjaśnieniach udzielanych przez organy podatkowe jednolite stało się stanowisko, że nabycie prawa własności środka trwałego (środka trwałego, którego dotyczyły nakłady amortyzowane jako inwestycja w obcym środku trwałym) nie jest przesłanką wyłączającą możliwość dalszej amortyzacji poniesionych nakładów jako inwestycji w obcym środku trwałym. Co więcej, organy podatkowe wyjaśniają, że w przypadkach, o których mowa, podatnicy nabywający własność takich środków trwałych mogą nie tylko nadal amortyzować inwestycję w obcym środku trwałym (mimo nabycia prawa własności środka trwałego), ale również uwzględnić niezamortyzowaną część takiej inwestycji w wartości początkowej nabytego środka trwałego. Tytułem przykładu można wskazać interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 kwietnia 2010 r. (ILPB3/423-153/10-2/EK); interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 czerwca 2012 r. (ITPB3/423-147/12/PS) czy interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 12 kwietnia 2013 r. (IPTPB3/423-471/12-6/PM). Jak czytamy w pierwszej z tych interpretacji, „niekiedy obcy środek trwały, w którym podatnik dokonał inwestycji staje się jego własnością. Wówczas, jeśli chodzi o niezamortyzowaną część inwestycji, w obcym środku trwałym na gruncie podatkowym dopuszczalne są (mimo, że przepisy podatkowe nie regulują wprost tej kwestii) dwa rozwiązania w zależności od konkretnej sytuacji:

- zwiększenie ceny nabycia o wartość niezamortyzowanej wartości inwestycji w obcym środku trwałym (o ile cena nabycia nie uwzględnia wydatków poniesionych na inwestycję) albo

- kontynuowanie amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym i odrębne amortyzowanie nabytego środka trwałego".

Dwa rozwiązania

A zatem jeżeli podatnik, o którym mowa w pytaniu, kupi wspomniany lokal użytkowy, będzie miał do wyboru dwa rozwiązania. Po pierwsze, będzie mógł powiększyć wartość początkową tego lokalu użytkowego o niezamortyzowaną część wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym dotyczącej tego lokalu. Po drugie, będzie mógł kontynuować amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym na dotychczasowych zasadach. Wybór rozwiązania leży całkowicie w gestii podatnika.

Uwaga! Dla podatników, którzy jak najszybciej chcą zamortyzować niezamortyzowaną część wartości w inwestycji w obcych budynkach, lokalach lub budowlach, lepszym rozwiązaniem jest najczęściej kontynuowanie inwestycji w obcym środku trwałym na dotychczasowych zasadach. Należy bowiem zauważyć, że amortyzacja tych inwestycji już trwa, a więc pozostały okres amortyzacji jest krótszy niż 10 lat. W najlepszym zaś razie okres amortyzacji dla wykupionego środka trwałego wynosić będzie właśnie 10 lat (zob. art. 22j ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o PIT).

Przykład

Podatnik (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) jest najemcą lokalu użytkowego. We wrześniu 2014 r. podatnik poniósł nakłady na lokal, które od października 2014 r. amortyzuje jako inwestycję w obcym środku trwałym. Obecnie podatnik zamierza kupić wynajmowany lokal. Lokal ten został po raz pierwszy oddany do użytkowania w maju 2007 r.

W tej sytuacji kontynuacja amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym pozwoli podatnikowi, rozliczyć w kosztach pozostałą część wartości inwestycji przez niespełna 8 lat. Natomiast powiększenie wartości początkowej lokalu o niezamortyzowaną część inwestycji w obcym środku trwałym spowoduje, że wartość ta będzie amortyzowana aż przez 31 lat, gdyż minimalny okres amortyzacji lokalu użytkowego wyniesie 31 lat (40 lat minus 9 pełnych lat użytkowania – zob. art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).

Autor jest doradcą podatkowym

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego