Sąd: spółki komandytowo-akcyjne mogły się rozliczać na korzystnych zasadach

Spółki komandytowo-akcyjne mogły się rozliczać na korzystnych zasadach. Skarbówka musi oddać podatek.

Aktualizacja: 24.10.2016 06:40 Publikacja: 23.10.2016 19:19

Sąd: spółki komandytowo-akcyjne mogły się rozliczać na korzystnych zasadach

Foto: www.sxc.hu

Firmy wygrywają w sądzie, ale fiskus nie ustępuje

Fiskus nie przestaje walczyć ze spółkami komandytowo-akcyjnymi. Choć regularnie przegrywa w sądach i będzie musiał zwracać podatek wraz z odsetkami.

– Spółki komandytowo-akcyjne były bardzo dobrym sposobem na podatkowe oszczędności do końca 2013 r. Potem z optymalizacji mogły korzystać tylko te, które przedłużyły rok podatkowy – mówi Krzysztof Budasz, doradca podatkowy i radca prawny w kancelarii SWGK Podatki.

Sporo spółek skorzystało z tej możliwości. Spotkała je jednak niemiła niespodzianka. Fiskus twierdzi bowiem, że korzystne przepisy przejściowe nie dotyczyły spółek komandytowo-akcyjnych, których wspólnikiem była osoba fizyczna.

Urząd nie chce oddać nadpłaty

Sądy nie mają wątpliwości, że interpretacje skarbówki są nieprawidłowe. Zaczynają też przyznawać rację podatnikom w sprawach o zwrot nadpłaty. Tak było w spółce komandytowo-akcyjnej, która płaciła podatek tak, jak chciał fiskus, a potem złożyła korektę rozliczenia i wystąpiła o zwrot nadpłaconej kwoty.

Urząd odmówił, ale sąd uznał, że pieniądze trzeba oddać (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, sygn. I SA/Gl 798/16).

– W takiej sytuacji nadpłata podatku musi być zwrócona wraz z odsetkami – mówi Radosław Baraniewicz, doradca podatkowy, menedżer w PwC.

Walka do końca

– Konsekwencje finansowe przegrywania takich sporów są dla skarbówki poważne. A przecież spraw, w których skarbówka nie ustępuje mimo wielu porażek w sądzie, jest sporo – mówi Krzysztof Budasz.

Jako przykład podaje rozliczenie ryczałtów na samochody. Urzędy ciągle twierdzą, że nie obejmują one paliwa i pracownikowi powinien być naliczony dodatkowy przychód. Fiskus nie poddaje się też w sprawie podatkowych skutków wymiany udziałów (wykorzystywanej w optymalizacjach).

– Skarbówka często składa też skargi kasacyjne na niekorzystne dla siebie wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych, mimo utrwalonej linii orzeczniczej. Zdarza się, że Naczelny Sąd Administracyjny piętnuje takie postępowanie – mówi Radosław Baraniewicz. – Tak było np. w wyroku o sygn. II FSK 1268/13, który wyraźnie stwierdził, że jednolitość orzekania jest wartością, która musi być brana pod uwagę przez wszystkie organy administracji także na etapie oceny celowości i potrzeby wnoszenia środków odwoławczych.

Eksperci podkreślają jednak, że czasami po kilku latach sądy zmieniają zdanie na korzyść skarbówki (tak było np. w sprawie rozliczania w podatkowych kosztach odsetek od kredytu na wypłatę dywidendy).

Opinia dla „Rz"

Konrad Piłat, doradca podatkowy w kancelarii KNDP, pełnomocnik spółki w sprawie w WSA w Gliwicach

Od 1 stycznia z ordynacji podatkowej wprost wynika, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści prawa podatkowego muszą być rozstrzygane na korzyść podatnika. Praktyka jest jednak inna. Wciąż toczy się wiele takich sporów, a sądy dziesiątki, a nawet setki razy (jak w sprawach spółek komandytowo-akcyjnych) przyznały rację podatnikom. Trudno znaleźć uzasadnienie takiego uporu fiskusa. Tym bardziej że część tych spraw dotyczy odmowy zwrotu nadpłaty. W takich sytuacjach przedłużanie sporu oznacza dla urzędu konieczność zapłaty odsetek. Nadpłata zwracana po terminie jest bowiem oprocentowana. Odsetki oczywiście są finansowane z podatków, czyli przez nas wszystkich.

Firmy wygrywają w sądzie, ale fiskus nie ustępuje

Fiskus nie przestaje walczyć ze spółkami komandytowo-akcyjnymi. Choć regularnie przegrywa w sądach i będzie musiał zwracać podatek wraz z odsetkami.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami