Zwolnienia w CIT dla fundacji - cel wydatkowania ma być jednoznaczny

Fundacja filmowa, która kupiła obligacje spółki zajmującej się głównie produkcją filmów, nie miała prawa do zwolnienia z CIT.

Aktualizacja: 03.10.2017 08:08 Publikacja: 03.10.2017 07:00

Zwolnienia w CIT dla fundacji - cel wydatkowania ma być jednoznaczny

Foto: 123RF

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fundacji, która spierała się z fiskusem o zakres prawa do zwolnienia dla działalności statutowej.

Z wniosku o interpretację wynikało, że statutowym celem fundacji jest działalność kulturalna m.in. tworzenie warunków do rozwoju produkcji filmów i wspierania rozwoju potencjału niezależnego przemysłu kinematograficznego.

Instytucja wyjaśniła, że w dążąc do swoich celów statutowych nabyła obligacje wyemitowane przez spółkę, której podstawowym rodzajem działalności jest związana z produkcją filmów. Obligacje stanowią dla emitenta źródło finansowania jego działalności, która dotyczy w szczególności realizacji różnorodnych projektów filmowych. Fundacja zapytała, czy w związku z przeznaczeniem części swojego dochodu na nabycie obligacji wyemitowanych przez spółkę, która głównie zajmuje się produkcją filmów, może korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT?

Sama była przekonana, że udzielenie emitentowi wsparcia finansowego poprzez nabycie jego obligacji jest wydatkiem na cele statutowe, bo prowadzi działalność związaną z produkcją filmów. W konsekwencji takie ulokowanie kapitału spełnia warunki zwolnienia dla dochodu przeznaczonego na cele statutowe.

Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Zgodził się co prawda, że działalność statutowa fundacji związana ze sztuką filmową może być zaliczana do działalności kulturalnej, jednak w jego ocenie samo prowadzenie działalności statutowej oraz samo przeznaczenie dochodu na cel społecznie użyteczny nie wystarczają do skorzystania ze zwolnienia, o ile dochód nie będzie wydatkowany na ten cel.

Fundacja zaskarżyła interpretację, ale przegrała. Najpierw racji nie przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Zauważył, że aby w spornym przypadku dochód fundacji korzystał ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT – nie tylko przeznaczenie, ale także jego wydatkowanie musi pozostawać w bezpośrednim związku z realizacją celu statutowego.

W opisanej sytuacji nabycie przez skarżącą obligacji wyemitowanych przez spółkę, której podstawowym rodzajem działalności jest działalność związana z produkcją filmów, nie stanowi wydatkowania dochodu fundacji przeznaczonego na realizację jej celów statutowych. W ocenie sądu nie można bowiem przyjąć, że nabycie obligacji jest wydatkiem bezpośrednio realizującym cele statutowe fundacji, a przez to służącym bezpośrednio działalności kulturalnej. A to dlatego, że fundacja nie ma żadnego wpływu na to, w jaki sposób spółka, czyli emitent obligacji, wykorzysta otrzymane środki.

WSA zauważył, że w sprawie wiadome jest tylko, iż produkcja filmów jest jednym z podstawowych rodzajów działalności spółki emitenta. Może on zatem prowadzić także inne obok wskazanej rodzaje działalności.

Podobnego zdania był NSA. Podkreślił, że sporne zwolnienie dotyczy środków w części przeznaczonej na określone cele statutowe. Jak tłumaczył sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, wydatkowanie takie musi być jednoznacznie przeznaczone na wskazane cele.

NSA zgodził się, że w sprawie nie jest oczywiste, czy środki finansowe uzyskane z emisji obligacji, które otrzymała spółka, będą przeznaczone na jej działalność podstawową, a więc brakuje jasnej korelacji pomiędzy dochodem skarżącej a wydatkowaniem go na cele służące realizacji jej zadań statutowych.

Sąd zauważył też, że spór dotyczył interpretacji, a w niej fiskus jest związany stanem faktycznym. Wyrok jest prawomocny.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fundacji, która spierała się z fiskusem o zakres prawa do zwolnienia dla działalności statutowej.

Z wniosku o interpretację wynikało, że statutowym celem fundacji jest działalność kulturalna m.in. tworzenie warunków do rozwoju produkcji filmów i wspierania rozwoju potencjału niezależnego przemysłu kinematograficznego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe