Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podatek dochodowy

Rekiny biznesu na diecie - komentarz Anny Wojdy

123RF
Ministerialni urzędnicy znów nie zadali sobie trudu, by sprawdzić, jakš rzeczywistoœć gospodarczš postanowili uregulować.

Chcš przeciwdziałać unikaniu podatków przez kapitałowo powišzane firmy, które wymieniajš się fakturami na różne usługi tylko po to, by generować fikcyjne koszty. Pomysł jest prosty: pojawi się roczny limit wydatków zaliczanych do kosztów podatkowych na różne usługi doradcze. Jeœli ktoœ wyda więcej, kosztów i tak nie powiększy. Tyle tylko, że limit będzie dotyczył wszystkich firm, a nie tylko działajšcych w jednej grupie kapitałowej.

Hasło, że wszyscy mamy jednakowe żołšdki, już kiedyœ było. I pozostało jedynie hasłem. Bo zarówno w biznesie, jak i w życiu sš rekiny i płotki. Rekiny jedzš więcej. Na diecie zmarniejš, a być może nawet zdechnš z głodu. W przyrodzie ważny jest ekosystem, a w rzeczywistoœci gospodarczej potrzebne sš i rekiny, i płotki.

Drobnica czerpie profity z kontraktów zbyt małych dla żarłacza, ale ma też korzyœci z obsługiwania olbrzyma. Jeœli on zdechnie, podupadnie także drobnica. Polska, dzięki relatywnie taniej w stosunku do zachodniej Europy sile roboczej, rozwinęła centra usług. Obsługujš one nie tylko zagraniczne koncerny, ale i rodzime firmy. Gdy pojawi się limit wydatków, centrom ubędzie zleceń. Mniej zarobiš też firmy reklamowe, doradztwa prawnego i podatkowego czy rekrutujšce pracowników. Nikt nie będzie chciał wydawać na usługi, które nie dadzš korzyœci podatkowych.

Fiskus zdaje się nie zauważać, że to nie on jest specjalistš od biznesu, lecz ten, kto firmę prowadzi. Warto jednak, by urzędnicy, przygotowujšc nowe przepisy, poœwięcili nieco więcej czasu na ich opracowanie. Przyda się też więcej finezji w minimalizowaniu wpływu negatywnych zmian z jednej strony i w skutecznym blokowaniu ucieczki od podatków z drugiej. Zmniejszenie miski dużym nie poprawi bowiem kondycji fiskusa. Czego się nie najesz, tego się nie naliżesz – jak mawiały nasze babcie.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL