CIT: Jakie obowiązki ma spółka wypłacająca dywidendę spółce matce

Organy podatkowe odmawiają wydawania interpretacji dotyczących oceny struktur kapitałowych pod kątem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Wskazują, że jest to możliwe jedynie w toku postępowania dowodowego.

Publikacja: 12.07.2017 07:00

CIT: Jakie obowiązki ma spółka wypłacająca dywidendę spółce matce

Foto: www.sxc.hu

W związku z upływającym właśnie, w przypadku wielu spółek, terminem do zatwierdzenia sprawozdania finansowego i przygotowaniami do wypłaty dywidendy warto zwrócić uwagę na konsekwencje takiej operacji w podatku dochodowym od osób prawnych. Co do zasady, przychody z dywidend wypłacanych przez polskie spółki kapitałowe (spółki z o.o. oraz akcyjne) są opodatkowane w Polsce zryczałtowanym podatkiem według stawki 19 proc.. Obowiązek poboru i zapłaty podatku obciąża płatnika – spółkę wypłacającą dywidendę.

Jednak dywidendy wypłacane na rzecz spółek będących rezydentami podatkowymi w państwach członkowskich Unii Europejskiej bądź należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które przez okres co najmniej dwóch lat posiadają nie mniej niż 10 proc. udziałów lub akcji w spółce wypłacającej (przy czym warunek ten może zostać spełniony również po dniu wypłaty dywidendy) mogą podlegać zwolnieniu od opodatkowania.

Formalności dla zastosowania zwolnienia

Zastosowanie powyższego zwolnienia jest uzależnione od spełnienia określonych warunków formalnych. Jednym z nich jest posiadanie przez spółkę wypłacającą pisemnego oświadczenia spółki matki, że nie korzysta ona ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Dodatkowo, warunkiem zastosowania zwolnienia jest posiadanie przez wypłacającego certyfikatu rezydencji potwierdzającego, że spółka matka jest rezydentem jednego z państw UE/EOG.

Należy pamiętać, że w obecnym stanie prawnym certyfikat rezydencji jest ważny jedynie przez okres dwunastu miesięcy od dnia jego wydania (jeśli w jego treści nie wskazano wprost innego okresu ważności). W wielu przypadkach kwestia ta umyka płatnikom, a wypłata dywidendy na podstawie nieaktualnego certyfikatu rezydencji może oznaczać obowiązek pobrania podatku.

Ponadto, należy zwrócić uwagę na wskazywany przez organy podatkowe wymóg posiadania certyfikatu w oryginale – zwolnienie nie może zostać zastosowane w oparciu o kserokopię, natomiast wersja elektroniczna jest uznawana za wystarczającą jedynie w przypadkach, gdy władze podatkowe danego państwa wydają certyfikaty tylko w takiej formie (por. interpretację Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2 marca 2016 r., ITPB3/ 4510-16/16/DK).

Przepis od początku 2016 r.

Niezależnie od powyższego należy zwrócić uwagę, że 1 stycznia 2016 r. wszedł w życie art. 22c ustawy o CIT, zawierający klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania w zakresie dywidend i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych. Zwolnienie nie może zostać zastosowane, jeśli osiągnięcie dochodów (przychodów) z dywidend następuje w związku z zawarciem umowy lub dokonaniem innej czynności prawnej bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, których celem było uzyskanie zwolnienia.

Kto ma badać przesłanki

W praktyce płatnicy mają wątpliwości czy są zobowiązani do zbadania przesłanki zastosowania klauzuli i jak mają to zrobić.

Kwestia ta nabiera dodatkowej wagi w związku z tym, że organy podatkowe odmawiają wydania interpretacji podatkowych dotyczącej oceny struktur kapitałowych pod kątem klauzuli wskazując, że jest to możliwe jedynie w toku postępowania dowodowego. Jednocześnie, nie istnieje podstawa prawna, która uprawniałaby płatnika do żądania od podatnika otrzymującego dywidendę oświadczenia w zakresie spełnienia bądź nie przesłanek z art. 22c ustawy o CIT (por. interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 26 stycznia 2017 r., 1462-IPPB5.4510.1044.2016.1.PW).

Trzeba mieć na uwadze, że płatnik nie ma faktycznej możliwości badania struktury i oceny czynności dokonanych przez spółkę matkę. Przesłanki wskazane przez ustawodawcę są ocenne – pojawia się pytanie o kryteria jakie płatnik ma zastosować. Artykuł 22c ustawy o CIT powinien być więc przepisem skierowanym wyłącznie do podatnika (jako przepis o charakterze sankcyjnym), a nie płatnika.

Stanowisko takie zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej wydanej przez Izbę Skarbową w Warszawie 21 grudnia 2016 r. (IPPB5/4510-633/16-4/AJ). Niemniej należy mieć na uwadze fakt, że powyższa interpretacja została wydana na wniosek domu maklerskiego (który z istoty swej działalności bezsprzecznie posiada ograniczoną wiedzę o podmiotach otrzymujących dywidendy). Ponadto, organ podatkowy we wcześniej wydanej interpretacji (z  26 sierpnia 2016 r., IPPB5/4510-633/16-2/AJ) wyraził początkowo zdanie odmienne, zgodnie z którym na płatniku ciąży obowiązek badania przesłanek zastosowania klauzuli. Interpretacja ta została zmieniona w trybie autokontroli na skutek wniesienia skargi do sądu administracyjnego.

Dorota Majcher-Czyż, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Paweł Śleboda, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

W związku z upływającym właśnie, w przypadku wielu spółek, terminem do zatwierdzenia sprawozdania finansowego i przygotowaniami do wypłaty dywidendy warto zwrócić uwagę na konsekwencje takiej operacji w podatku dochodowym od osób prawnych. Co do zasady, przychody z dywidend wypłacanych przez polskie spółki kapitałowe (spółki z o.o. oraz akcyjne) są opodatkowane w Polsce zryczałtowanym podatkiem według stawki 19 proc.. Obowiązek poboru i zapłaty podatku obciąża płatnika – spółkę wypłacającą dywidendę.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami