Szkolenie na koszt firmy bez PIT

Pracownik nie płaci PIT, jeśli pracodawca zafunduje mu kurs podnoszący kwalifikacje oraz dojazdy, noclegi i wyżywienie.

Publikacja: 03.07.2018 08:39

Szkolenie na koszt firmy bez PIT

Foto: Adobe Stock

Skarbówka wyjaśniła w interpretacji, jakie warunki trzeba spełnić, by szkolenie było zwolnione z podatku.

Czytaj także: PIT: opodatkowanie szkoleń menedżera

Z pytaniem zwróciła się firma, która ze swoimi pracownikami zawiera umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Na tej podstawie szkolą się w Czechach – w siedzibie spółki powiązanej – z obsługi maszyn produkcyjnych i procedur związanych z produkcją. Są to umiejętności niezbędne do świadczenia pracy w zakładzie wnioskodawcy. Dlatego szkolenie następuje wyłącznie z inicjatywy pracodawcy i za jego zgodą.

W czasie kursu pracownicy zostają zwolnieni od obowiązku świadczenia pracy, ale zachowują prawo do wynagrodzenia. Dodatkowo firma opłaca im takie świadczenia jak: pokrycie całości kosztów szkolenia, dojazdy, zakwaterowanie w mieszkaniu lub hotelu oraz koszty wyżywienia – ryczałtem, w formie przelewu na konto bankowe wypłacane z góry. Firma chciała potwierdzić, czy dla pracowników będzie to przychód zwolniony z podatku.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Wyjątek stanowią wynagrodzenia otrzymywane za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego, od których płaci się daninę.

Zgodnie z interpretacją do odrębnych przepisów, o których mowa w ustawie o PIT, należy zaliczyć ustawę – Kodeks pracy. W art. 1031– 1036 kodeks reguluje kwestie dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Regulacje te różnicują zakres świadczeń przysługujących danej osobie w zależności od tego, czy została zobowiązana do podnoszenia kwalifikacji, czy robi to z własnej inicjatywy.

Temu, kto się szkoli na wniosek firmy lub za jej zgodą, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy. Zachowuje przy tym prawo do wynagrodzenia, które nie jest już zwolnione z podatku. Ponadto – zgodnie z art. 1033 k.p. – firma może mu przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Są one zwolnione z PIT.

– Zwrot „w szczególności" oznacza, że wymienione w nim rodzaje świadczeń stanowią katalog otwarty – wyjaśnił dyrektor KIS.

Nie ma więc przeszkód, by w związku z podnoszeniem kwalifikacji firma przyznała pracownikom inne świadczenia, niewymienione wprost w tym przepisie.

Z tego wynika, że wydatki na pokrycie kosztów szkolenia, dojazdy, zakwaterowanie i wyżywienie stanowić będą dla pracowników przychód zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. W konsekwencji pracodawca nie będzie zobowiązany do obliczenia i pobrania zaliczki na PIT. Nie musi też wykazywać tych kwot w informacji PIT-11.

Numer interpretacji:0113-KDIPT3. 4011.186.2018. 3.MH

Skarbówka wyjaśniła w interpretacji, jakie warunki trzeba spełnić, by szkolenie było zwolnione z podatku.

Czytaj także: PIT: opodatkowanie szkoleń menedżera

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego