Nadpłatę zaliczki na PIT w kraju i za granicą można odzyskać

Firmy, które przez błąd potrąciły podwójne zaliczki na PIT w kraju i za granicą, mogą odzyskać nadpłatę.

Aktualizacja: 26.06.2016 16:24 Publikacja: 26.06.2016 16:03

Nadpłatę zaliczki na PIT w kraju i za granicą można odzyskać

Foto: 123RF

Dobra wiadomość dla firm, które przez pomyłkę odprowadziły do urzędów skarbowych za duże zaliczki na PIT od swoich pracowników. Piątkowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza ich prawo do domagania się zwrotu nadpłaty.

183 dni

Sprawa dotyczyła 2011 r. Gdyńska spółka z branży budowlanej w tym czasie realizowała inwestycje m.in. w Belgii. Zaliczki na PIT od pracowników oddelegowanych do pracy za granicą przez cały 2011 r. trafiały do polskich urzędów skarbowych. Firma nie miała siedziby, filii ani biura w Belgii. Elastyczność oddelegowania pracowników, sprawiła, że część z nich pracowała za granicą powyżej 183 dni. W takim przypadku zaliczki powinny trafiać już na konto belgijskiej skarbówki. W maju 2012 r. spółka naprawiła błąd i na konto federalnego urzędu finansowego w Belgii trafiło prawie 33 tys. euro.

W Polsce jako płatnik wystąpiła do polskiej skarbówki o stwierdzenie ok. 180 tys. zł nadpłaty. Urzędnicy nie mieli zamiaru oddawać pieniędzy. Stwierdzili, że spółka jako płatnik nie była uprawniona do zwrotu nadpłaconego podatku, bo nie został uiszczony z jej kieszeni.

Stanowisko fiskusa potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. W jego ocenie w sprawie z wnioskiem o nadpłatę uprawniony był wystąpić podatnik. Rację spółce przyznał dopiero NSA. Zwrócił uwagę, że w stanie prawnym obowiązującym do końca 2015 r. kwestia uprawnień płatnika do złożenia wniosku o nadpłatę wzbudzała kontrowersje

Wątpliwy warunek

Chodziło o to, czy takie uprawnienie przysługiwało, tylko gdy płatnik poniósł faktyczny ciężar daniny. Trybunał Konstytucyjny uważał, że ówczesne przepisy takiego warunku nie przewidywały (P 45/09). Z kolei NSA w jednej z uchwał uznał, że nie jest nadpłatą kwota akcyzy, gdy ten, kto ją uiścił, nie poniósł uszczerbku majątkowego (I GPS 1/11).

W spornej sprawie NSA opowiedział się po stronie płatników. Jego zdaniem do końca 2015 r. dla wniosku o nadpłatę nie miało znaczenia, czy płatnik poniósł ciężar ekonomiczny daniny. Jak tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, ustawodawca dopiero od 1 stycznia 2016 r. uzależnił uprawnienie płatnika do złożenia wniosku o nadpłatę od tego, czy poniósł on ciężar ekonomiczny. I nie była to zmiana doprecyzowująca.

– To dobry wyrok – ocenia Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG. Zwraca uwagę, że coraz więcej polskich firm deleguje pracowników do pracy za granicą, a wtedy nietrudno o niedopatrzenie. Tym, które są w sporze z fiskusem o nadpłaty zaliczek za okres do końca 2015 r., wyrok NSA daje szanse na odzyskanie pieniędzy. Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt: II FSK 1341/14

Krzysztof J. Musiał - doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy

Komentowany wyrok NSA porządkuje sytuację płatników i należy go ocenić jak najbardziej pozytywnie. Dopiero aktualne brzmienie przepisów uzależnia prawo płatnika do zwrotu nadpłaty od tego, czy poniósł on ciężar ekonomiczny daniny. Taka była wola ustawodawcy, który od 1 stycznia 2016 r. zmienił przepisy ordynacji podatkowej. Niestety, obecna regulacja nie jest korzystna dla płatnika. Jeśli – tak jak w spornej sprawie – pomyli się i wpłaci zaliczkę do polskiego urzędu skarbowego, i tak będzie musiał wywiązać się z obowiązku płatnika wobec zagranicznej skarbówki. Tej wpłaty nie potrąci już z pensji pracownika, czyli będzie musiał wysupłać wymaganą kwotę z własnej kieszeni. Co prawda zgodnie z prawem cywilnym może żądać od pracownika jej zwrotu jako bezpodstawnego wzbogacenia, ale jeśli ten oświadczy, że te korzyści skonsumował, nic nie wskóra.

Dobra wiadomość dla firm, które przez pomyłkę odprowadziły do urzędów skarbowych za duże zaliczki na PIT od swoich pracowników. Piątkowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdza ich prawo do domagania się zwrotu nadpłaty.

183 dni

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona