Master file: Jaki jest zakres dokumentacji grupowej

Master file przygotowany przez centralę z siedzibą za granicą może, ale nie musi być wystarczający. Można go wykorzystać, jeżeli będzie zawierał wszystkie elementy przewidziane w polskich przepisach.

Publikacja: 21.06.2017 06:40

Master file: Jaki jest zakres dokumentacji grupowej

Foto: www.sxc.hu

1. Co to jest „master file"?

Master file to jeden z elementów dokumentacji cen transferowych. Jest on obowiązkowy dla tych firm, których przychody lub koszty przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartość 20 mln euro (art. 9a ust. 2d ustawy o CIT). W praktyce jest to najczęściej osobny dokument, często dość obszerny, przygotowany przez centralę w grupach kapitałowych. Master file zawiera informacje o całej grupie podmiotów powiązanych, w skład której wchodzi podatnik.

2. Co musi zawierać „master file"?

Zgodnie z art. 9a ust. 2d ustawy o CIT master file powinien:

- wskazywać podmiot, który sporządził dokumentację master file oraz termin złożenia przez niego deklaracji podatkowej,

- opisywać strukturę (w tym strukturę prawną, geograficzną oraz właścicielską) podmiotów powiązanych,

- opisywać sposób wyznaczania cen transferowych przez podmioty powiązane (polityka cen transferowych),

- opisywać przedmiot i zakres działalności prowadzonej przez grupę podmiotów powiązanych (m.in. główne transakcje, rynki zbytu oraz grupy produktów),

- opisywać posiadane, wykorzystywane, tworzone i rozwijane wartości niematerialne (m.in. umowy licencyjne),

- opisywać sytuację finansowa grupy oraz zawierać sprawozdanie skonsolidowane podmiotów tworzących daną grupę,

- wskazywać zawarte porozumienia pomiędzy podmiotami tworzącymi grupę a urzędami administracji podatkowej w sprawie podatku dochodowego, w tym powinny zawierać jednostronne uprzednie porozumienia cenowe.

Szczegóły dotyczące elementów, które powinny zostać zawarte w dokumentacji master file, znajdą się w rozporządzeniu ministra rozwoju i finansów. Na dzień sporządzania tego dokumentu rozporządzenie to nie jest jeszcze opublikowane. Istnieje tylko jego projekt (http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12292307).

3. Czy master file otrzymany z grupy jest wystarczający?

Zakres informacji niezbędnych w master file określony jest w ustawie o CIT i będzie uszczegółowiony w rozporządzeniu wykonawczym. Master file przygotowany przez grupę (centralę) będzie wystarczający, jeżeli zawiera wszystkie elementy przewidziane w polskich przepisach.

4. Co jeśli nie dostanę master file z grupy?

Master file stanowi część dokumentacji podatkowej, której sporządzenie jest nakazane przez polskie prawo (art. 9a ustawy o CIT). Prawo nie zwalnia z obowiązku sporządzenia dokumentacji w przypadku nieotrzymania master file z grupy lub otrzymania niewystarczających informacji. W takim przypadku podatnik powinien sam jak najlepiej przygotować dokumentację master file.

5. Co to jest raport „CbC"?

Raport „CbC" (z angielskiego Country-by-Country) to dokumentacja zawierająca informacje o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów (grupy kapitałowej). Zawiera on m.in. dane identyfikacyjne jednostek wchodzących w skład grupy, informacje dotyczące wielkości osiągniętych przychodów, zrealizowanego zysku (straty) przed opodatkowaniem, zapłaconego podatku dochodowego, należnego podatku dochodowego, kapitału podstawowego, niepodzielonego zysku z lat ubiegłych, liczby pracowników, aktywów rzeczowych (trwałych i obrotowych), innych niż środki pieniężne i ich ekwiwalenty, rodzaju działalności jednostek wchodzących w skład grupy podmiotów – z podziałem na państwa lub terytoria.

Pierwotnie przepisy o „CbC" zawarte były w ustawie o CIT. Obecnie znajdują się one w ustawie o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (art. 82 i następne).

6. Kto jest zobowiązany składać „CbC"?

Raport „CbC" składa zasadniczo jednostka dominująca w grupie. Polskie przepisy dotyczą składania raportów „CbC" przez jednostki dominujące, mające siedzibę w Polsce. Polska spółka musi zatem sporządzić i złożyć raport „CbC", jeżeli:

- stanowi dominującą jednostkę w grupie podmiotów powiązanych,

- skonsolidowane przychody grupy przekroczyły w poprzednim roku obrotowym równowartość 750 mln euro,

- posiada zakład lub jednostki zależne poza granicami Polski,

- posiada obowiązek skonsolidowania sprawozdań finansowych grupy (art. 82 i 83 ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami).

7. Czy spółki, które nie są podmiotami dominującymi też mają jakieś obowiązki?

W niektórych przypadkach także polskie spółki, które nie są podmiotami dominującymi, muszą składać raport „CbC". Dotyczy to m.in. przypadków gdy:

- jednostka dominująca nie ma obowiązku składania raportu „CbC" na terenie kraju, w którym ma siedzibę lub zarząd,

- wprawdzie jednostka dominująca z innego kraju ma obowiązek składania raportu „CbC", ale polskie władze skarbowe nie mają możliwości otrzymania tego raportu „CbC" gdyż państwo, na terenie którego znajduje się zarząd lub siedziba spółki dominującej, nie wypełniało obowiązku wymiany informacji podatkowej wynikającego z umowy międzynarodowej lub został on zawieszony (art. 84 ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami).

Uwaga! Każda polska spółka wchodząca w skład międzynarodowej grupy kapitałowej ma obowiązek poinformować szefa KAS do końca roku sprawozdawczego grupy, że (art. 86 ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami):

1) jest jednostką dominującą, wyznaczoną jednostką albo inną jednostką, składającą raport „CbC" albo

2) wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie przekazany raport „CbC".

Po raz pierwszy powiadomienie to trzeba złożyć za rok 2016 w terminie 10 miesięcy od ostatniego dnia tego sprawozdawczego roku obrotowego (najczęściej zatem do 31 października 2017; art. 103 ust. 4 ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami). ?

1. Co to jest „master file"?

Master file to jeden z elementów dokumentacji cen transferowych. Jest on obowiązkowy dla tych firm, których przychody lub koszty przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartość 20 mln euro (art. 9a ust. 2d ustawy o CIT). W praktyce jest to najczęściej osobny dokument, często dość obszerny, przygotowany przez centralę w grupach kapitałowych. Master file zawiera informacje o całej grupie podmiotów powiązanych, w skład której wchodzi podatnik.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara