Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, która spierała się z fiskusem o zakres zwolnienia z PIT przy wypłatach z ubezpieczenia.

We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że w drodze odpłatnej cesji nabywa od osób fizycznych wierzytelności z tytułu roszczeń o wypłatę odszkodowań za wypadki komunikacyjne. Chciała potwierdzenia, że w takiej sytuacji jako płatnik nie musi pobierać zaliczki na PIT, bo kwoty wypłacane w związku z cesją korzystają ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od opodatkowania – co do zasady – są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych. Spółka tłumaczyła, że klienci dokonują odpłatnej cesji wierzytelności przysługujących im wobec towarzystwa ubezpieczeniowego, żeby szybko uzyskać pokrycie szkody, bez długiego procesu. Tym samym ekonomiczna funkcja obu „wypłat" jest taka sama. Nie ma też znaczenia, kto wypłaca pieniądze, bo funkcja odszkodowawcza jest zachowana.

Ta argumentacja nie przekonała fiskusa. Jego zdaniem pieniądze wypłacane z tytułu cesji nie korzystają ze zwolnienia. Tę niekorzystną dla klientów spółki wykładnię przepisów zaakceptował najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, a potem NSA. Co prawda oba sądy dostrzegły ekonomiczną funkcję spornej kwoty wypłacanej za cesję, niemniej zgodnie uznały, że podstawą wypłaty w tym przypadku nie jest umowa ubezpieczenia, ale cesja. NSA nie zgodził się, że zwolnieniem objęte są wszystkie wypłaty.

Jak tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, spornemu zwolnieniu podlegają tylko kwoty wypłacone przez ubezpieczyciela z tytułu umowy ubezpieczeniowej. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 1391/15