Podatek dochodowy

Wydatek na nocleg ciężko rozliczyć

Fotolia
Firma wynajmująca kwatery dla załogi może mieć problemy z zaliczeniem faktury do podatkowych kosztów.

Fiskus rygorystycznie podchodzi do rozliczeń noclegów zatrudnianych osób. Pokazuje to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią spółka z branży budowlanej. Świadczy usługi na terenie całego kraju. Współpracuje z podwykonawcami, zatrudnia też na podstawie umów o dzieło i zleceń robotników z różnych części Polski oraz obcokrajowców (obywateli Ukrainy i Białorusi posiadających tzw. wizy robocze). Aby usprawnić organizację procesu budowlanego, zapewnia im noclegi w hotelach, bursach bądź kwaterach pracowniczych. Wydatki na zakwaterowanie dokumentowane są fakturami. Spółka chce zaliczyć je do swoich kosztów uzyskania przychodów.

Dyspozycyjny i wydajny

Argumentuje, że zapewnienie noclegu w miejscowości, w której jest prowadzona inwestycja, przyspiesza i ułatwia pracę. Robotnicy są bardziej dyspozycyjni i wydajni. Gwarancja noclegu jest też istotną kartą przetargową przy ich zatrudnianiu, zwłaszcza obcokrajowców, którzy nie mają w Polsce miejsca zamieszkania.

– To normalne, że inwestor zapewnia nocleg robotnikom, znacznie to bowiem ułatwia organizację pracy. Nie powinno więc być wątpliwości, że wydatki na zakwaterowanie są podatkowym kosztem – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Decyduje umowa

Fiskus jednak takie wątpliwości ma. Zgodził się na rozliczanie noclegów w kosztach tylko wtedy, gdy obowiązek ich zapewnienia wynika z zawieranych z podwykonawcami i robotnikami umów. A spółka nie zawsze zapisywała te kwestie w umowach. Często załatwiane były na podstawie słownych ustaleń, gdy zaszła taka potrzeba.

– Brak zapisu o noclegu w umowie nie powinien przesądzać o możliwości zaliczenia wydatku do kosztów – komentuje Grzegorz Gębka. – Często jest tak, że firma wynajmuje kwatery na cały okres inwestycji i płaci za nie z góry, a potem w zależności od potrzeb udostępnia je robotnikom. Modyfikowanie za każdym razem ich umów to duża biurokracja. Takie rygorystyczne podejście fiskusa może utrudnić życie firmom, zwłaszcza tym, które zatrudniają obcokrajowców, bo wiadomo, że szczególnie im trzeba zapewnić nocleg.

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 10 maja, polscy przedsiębiorcy w zeszłym roku złożyli w urzędach pracy aż 1,3 mln oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca. Większość dotyczyła pracowników z Ukrainy.

numer interpretacji: 0111-KDIB2-3.40 10.10.2017.1.SK

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Koszty kwatery dla Ukraińców

Firmy wynajmujące lokale dla załogi mogą mieć problemy nie tylko przy rozliczaniu wydatków w kosztach. Fiskus często bowiem twierdzi, że osoba, której zapewniono nocleg, uzyskała przychód i trzeba go opodatkować. Na pocieszenie pozostaje zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT. Przysługuje jednak tylko pracownikom, na dodatek jest limitowane do 500 zł miesięcznie. Oto przykład. Przedsiębiorca produkujący maszyny rolnicze zatrudnia Ukraińców. Chce ich zakwaterować w starym, wyremontowanym i przekształconym na mieszkanie biurze. Ma ono 191 metrów kwadratowych, a lokatorów ma być 18. Pracodawca obliczył, że średni koszt rynkowy najmu takiego lokalu wynosi 20 zł za metr kwadratowy. Na jedną osobę dało mu to niewiele ponad 200 zł miesięcznie. W związku z tym mieszkańcy mogą skorzystać ze zwolnienia z PIT (interpretacja nr ILPB1/4511-1-175/16-4/TW).

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL