Dofinansowanie na zakup środków trwałych a przychody

Dotacja ze środków publicznych na zakup podlegających amortyzacji składników majątku jest neutralna podatkowo. Z tą różnicą, że podatnicy PIT nie wykazują otrzymanych kwot jako przychodów, a u podatników CIT są one zwolnione z daniny.

Publikacja: 30.05.2018 06:30

Dofinansowanie na zakup środków trwałych a przychody

Foto: Fotolia.com

Ustawodawca inaczej traktuje pod kątem przychodów otrzymane dotacje na zakup środków trwałych w regulacjach ustawy o PIT i ustawy o CIT. Z tego względu zostaną one omówione odrębnie.

Od osób fizycznych...

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy o PIT (tj. kwot otrzymanych od agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa, które nie stanowią przychodów), i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a–22o ustawy o PIT, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Ustawodawca różnicuje skutki podatkowe otrzymanych dotacji i innych nieodpłatnych świadczeń w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:

- dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej;

- dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych – zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej (zob. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 marca 2017 r., 1462-IPPB1.4511.54. 2017.1.RK).

Zatem otrzymane przez podatnika PIT dotacje przeznaczone na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji nie stanowią dla niego przychodu.

... i prawnych

Z kolei, w przypadku podatników CIT, otrzymane dotacje, w tym dotacje na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji stanowią przychody stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, przychodami (...) są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Jednak w art. 17 ustawy o CIT ustawodawca wskazał szeroki katalog zwolnień, w tym dla otrzymanych dotacji na zakup na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. I tak, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT, wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem art. 17 ust. 1 pkt 14a ustawy o CIT (tj. dotacji z budżetu państwa otrzymanych na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD), otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środ- ków trwałych lub wartości nie- materialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a–16m ustawy o CIT.

Aby zwolnienie określone w art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT miało zastosowanie, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki:

- otrzymane środki muszą stanowić dotację, subwencję, dopłatę lub inne nieodpłatne świadczenie, oraz

- zostały otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (por. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 października 2017 r., 0111-KDIB2-1.4010.199. 2017.1.JP).

Organy podatkowe przyjmują, że zakres art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT dotyczy dochodów podatników, otrzymanych na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków dotyczących środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, pochodzących z dotacji uzyskanych z innych źródeł niż budżet państwa lub budżety jednostek samorządowych, takich jak środki publiczne, będących w dyspozycji niektórych funduszy celowych czy agencji rządowych, które zgodnie z kreującymi je ustawami mają także prawo udzielania dotacji. Zwolnienie przedmiotowe obejmuje także subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, pochodzące zarówno z budżetu państwa, jak i budżetów jednostek samorządowych, jeśli nie będą mogły zostać zaliczone do dotacji, jak i otrzymane od innych podmiotów zajmujących się rozdysponowaniem środków publicznych. Przedmiotowe zwolnienie nie obejmuje więc dochodów podatników, otrzymanych z innych źródeł, w szczególności od osób prawnych oraz osób fizycznych, a więc nie ze środków publicznych. Zwolnieniu temu nie podlegają wszelkie, ale jedynie niektóre dotację z budżetów podmiotów publicznych. (zob. interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 czerwca 2017 r., 0114-KDIP2-2.4010.22.2017. 1.JG i z 28 listopada 2017 r., 0111-KDIB2-1.4010.308. 2017.1.ZK).

Zatem w sytuacji, gdy otrzymane środki stanowią dotacje otrzymaną na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, to korzystają one ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT.

VAT

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (zob. art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).

Otrzymane dotacje na zakup na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Fakt sfinansowania dotacją zakupu towarów lub usług, w tym dotacją na zakup na zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji nie ma znaczenia dla prawa do odliczenia podatku naliczonego, które ustala się na zasadach ogólnych (por. interpretację Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2017 r., 2461-IBPP3.4512.147. 2017.2.SR).

Autor jest doradcą podatkowym

Ustawodawca inaczej traktuje pod kątem przychodów otrzymane dotacje na zakup środków trwałych w regulacjach ustawy o PIT i ustawy o CIT. Z tego względu zostaną one omówione odrębnie.

Od osób fizycznych...

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów