CIT: nie trzeba sumować wartości transakcji wewnątrzgrupowych

Próg transakcji bądź zdarzeń jednego rodzaju, określony w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, powinien być odnoszony osobno do każdej transakcji przeprowadzanej z danym podmiotem powiązanym.

Publikacja: 24.04.2017 02:00

CIT: nie trzeba sumować wartości transakcji wewnątrzgrupowych

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 lutego 2017 r. (3063-ILPB2.4510.207.2016.1.ŁM).

Wnioskodawca (dalej także: spółka) zawiera z podmiotami powiązanymi zarówno transakcje podstawowe dla jego działalności gospodarczej, jak i mniejsze, incydentalne transakcje, takie jak najem lokalu, które nie mają istotnego wpływu na wysokość osiąganych dochodów (strat). Spółka przewiduje, że podobne transakcje będzie realizować w 2017 r.

Zdaniem spółki, próg transakcji bądź zdarzeń jednego rodzaju, określony w art. 9a ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, powinien być odnoszony osobno do każdej transakcji przeprowadzanej z danym podmiotem powiązanym.

Spółka posiada interpretację indywidualną z 2015 r. wydaną na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2016 r., która potwierdza jej stanowisko. Mając jednak na uwadze zmiany wprowadzone do ustawy o CIT, spółka zwróciła się do Izby Skarbowej w Poznaniu z prośbą o potwierdzenie, że przepisy dotyczące cen transferowych, które weszły w życie 1 stycznia 2017 r., nie zmieniają sposobu traktowania transakcji (agregacji ich wartości) dla potrzeb określenia konieczności sporządzenia dokumentacji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu zgodził się ze stanowiskiem spółki. Dodatkowo, w uzasadnieniu interpretacji powołał się m.in. na raport z konsultacji publicznych nad nowelizowaną ustawą o CIT, opublikowany 17 czerwca 2015 r., zgodnie z którym kryterium istotności powinno być odnoszone do poszczególnych transakcji lub zdarzeń pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Komentarz eksperta

Jakub Trela starszy konsultant w Zespole Cen Transferowych EY

Według stanu prawnego sprzed 31 grudnia 2016 r. zgodnie z art. 9a ustawy o CIT podatnik powinien sporządzać dokumentację cen transferowych dla takich transakcji z podmiotami powiązanymi, które przekraczały wartościowo określone progi. Definicja pojęcia „transakcja" była jednak niespójna zarówno w orzecznictwie, jak i w interpretacjach prawa podatkowego.

Obowiązujące od początku tego roku przepisy nakładają na podatników obowiązek dokumentowania „transakcji lub innych zdarzeń jednego rodzaju", „mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty)", czyli takich, których łączna wartość przekracza nowe progi dokumentacyjne. Wysokość progów dokumentacyjnych jest z kolei zależna od przychodów danego podatnika za rok poprzedni. Obecne brzmienie przepisów budzi jednak wątpliwości w kwestii tego, jakie wartości należy faktycznie zestawiać z progami zdefiniowanymi w ustawie o CIT.

Omawiana interpretacja potwierdza stanowisko spółki, która twierdziła, że limity wartości należy odnosić do poszczególnych transakcji. Z jej stanowiskiem należy się zgodzić. Takie podejście jest także zgodne z Wytycznymi Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), na które spółka słusznie powołała się w uzasadnieniu swojego wniosku, a według których obowiązki dokumentacyjne powinny być współmierne do kosztów i obciążeń administracyjnych poniesionych w związku z ich wypełnianiem.

Jednocześnie, sumowanie wartości wszystkich transakcji wewnątrzgrupowych oznaczałoby często konieczność sporządzania dokumentacji dla wszystkich transakcji wewnątrzgrupowych, także tych opiewających np. na symboliczną złotówkę.

Co ważne, ustawodawca przewidział możliwość interwencji organów w przypadku zaniżenia wartości transakcji (lub innych zdarzeń) przez podatnika w celu uniknięcia sporządzania dla nich dokumentacji. Jeżeli zaistnieją okoliczności wskazujące na prawdopodobieństwo takiego działania, to organowi kontroli skarbowej przysługuje prawo zażądania przygotowania i złożenia dokumentacji tych transakcji lub innych zdarzeń (art. 9a ust. 4a ustawy o CIT).

Znane są przypadki stanowisk odrębnych od przedstawionego w komentowanej interpretacji. Przykładowo, w piśmie z 15 lipca 2016 r. (IBPB-1-2/4510-430/16/JW) Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła, że pojęcie „jednego rodzaju" stosuje się wyłącznie do zdarzeń, zatem transakcje wewnątrzgrupowe muszą być traktowane łącznie, a ich wartości sumowane przed porównaniem z progami. Taki pogląd został potwierdzony w uzasadnieniu do wyroku WSA w Krakowie z 23 lutego 2017 r. (I SA/Kr 1290/16).

Wydaje się jednak, że z takim poglądem nie można się niestety zgodzić. Oczywistą intencją ustawodawcy było bowiem zwrócenie uwagi na ekonomiczną istotność poszczególnych aspektów działalności spółek oraz obniżenie ciężaru administracyjnego poprzez wprowadzanie progów dokumentacyjnych zależnych od wielkości przychodów. Ustawodawca jasno na to wskazuje w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o CIT wprowadzającej nowe przepisy dotyczące dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi i z takim ich rozumieniem jest zgodna omawiana interpretacja poznańskiej izby skarbowej. Należy mieć zatem nadzieję, że zaprezentowana w niej wykładnia będzie stanowić normę, co ułatwi podatnikom przygotowanie prawidłowej dokumentacji cen transferowych bez ponoszenia niewspółmiernych nakładów. Za rok podatkowy 2017 musi ona zostać przygotowana do dnia upływu terminu na złożenie rocznego zeznania CIT, a jej faktyczne przygotowanie w tym terminie musi zostać potwierdzone w oświadczeniu.

Współautorką komentarza jest Katarzyna Bystryk asystent w Zespole Cen Transferowych EY

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego