Jakie obowiązki ma płatnik wobec cudzoziemca na zleceniu

Przychody zleceniobiorców niebędących polskimi rezydentami co do zasady powinny zostać objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 20 proc. Są jednak wyjątki od tej zasady.

Publikacja: 13.04.2017 04:00

Jakie obowiązki ma płatnik wobec cudzoziemca na zleceniu

Foto: Fotolia.com

Pytania i wątpliwości towarzyszące często rozliczeniu wynagrodzenia wypłacanego cudzoziemcom pojawiają się niezależnie od formy zatrudnienia. Umowy cywilnoprawne także wymagają analizy pod kątem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych i respektowania zapisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Nie zawsze ryczałt

Przychody zleceniobiorców niebędących polskimi rezydentami podatkowymi co do zasady podlegają 20-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu . W przypadku dostarczenia ważnego certyfikatu rezydencji podatkowej może się jednak okazać, że podatku nie powinno się naliczać w ogóle. Zawsze należy bowiem przeanalizować zapisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli taka została podpisana przez Polskę z danym krajem oraz zadbać o dostarczenie przez podatnika ważnego dokumentu, na podstawie którego zleceniodawca jest w stanie ustalić, że podatnik jest rezydentem innego kraju (art. 41 ust. 4 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Warto przy tym podkreślić, że to właśnie płatnik podatku ma obowiązek ustalić rezydencę podatkową i prawidłowo rozliczyć wynagrodzenie podatnika. W przypadku kontroli z urzędu skarbowego musi bowiem udowodnić, na jakiej podstawie rozliczył zryczałtowany podatek.

Brak certyfikatu jest nieopłacalny

Jeżeli płatnik podatku nie otrzyma od podatnika dokumentów, na podstawie których będzie mógł ustalić jego rezydencję podatkową za granicą, to wówczas zobowiązany jest pobrać zryczałtowany podatek w wysokości 20 proc. przychodu oraz przekazać tak ustaloną kwotę do 20. dnia następnego miesiąca na rachunek właściwego urzędu skarbowego. Na tym nie kończą się obowiązki płatnika. Do końca stycznia następnego roku jest on bowiem zobligowany przesłać do urzędu skarbowego deklarację roczną PIT-8AR. Z kolei do końca lutego – zarówno do urzędu skarbowego, jak i do samego podatnika – musi wysłać informację IFT-1R. Jeżeli pracodawca zakończy prowadzenie działalności przed wymaganym terminem, to wówczas informację IFT-1R powinien przesłać najpóźniej ostatniego dnia działalności.

14 dni na pisemne wezwanie

Jeżeli podatnik, który nie jest polskim rezydentem, wystąpi do płatnika podatku z pisemnym wnioskiem o przesłanie informacji IFT-1, to wówczas płatnik ma 14 dni od dnia złożenia wniosku na wysłanie informacji do urzędu skarbowego i do podatnika. Informacje IFT-1 i IFT-1R to w zasadzie ta sama informacja, a różnica polega na tym, że IFT-1 wydaje się na wniosek pracownika, natomiast IFT-1R w ustawowym terminie.

Kiedy na warunkach ogólnych

Jeżeli przychody zleceniobiorcy – cudzoziemca podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, to wówczas płatnik podatku rozlicza przychód tak jak wynagrodzenie polskiego rezydenta podatkowego. Sprawozdawczość natomiast jest analogiczna jak w przypadku innych podatników. Do końca lutego następnego roku płatnik zobligowany jest do sporządzenia informacji PIT-11, którą przesyła do właściwego podatnikowi urzędu skarbowego oraz do samego podatnika.

—Magdalena Ciałkowska

Autorka jest menedżerem ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Administracji Kadrowo-Płacowej w Dziale Usług Księgowych BDO

Pytania i wątpliwości towarzyszące często rozliczeniu wynagrodzenia wypłacanego cudzoziemcom pojawiają się niezależnie od formy zatrudnienia. Umowy cywilnoprawne także wymagają analizy pod kątem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych i respektowania zapisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Nie zawsze ryczałt

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego