Opłata za znak towarowy a należność licencyjna

Płatności na rzecz Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych IATA z tytułu zawartej umowy nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Publikacja: 29.03.2017 00:01

Opłata za znak towarowy a należność licencyjna

Foto: 123rf

W celu rozszerzenia zakresu swojej działalności, podatnik – prowadzący działalność gospodarczą w zakresie m.in. szkoleń w branży lotniczej – uzyskał status Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych („ATC IATA") z siedzibą w Kanadzie.

Materiały szkoleniowe i logotyp

Na podstawie umowy zawartej z IATA, podatnik może przede wszystkim nabywać w ilościach hurtowych materiały szkoleniowe IATA po cenie niższej niż klient indywidualny i odsprzedawać je na polskim rynku po cenie ustalonej przez siebie. Ponadto ma on również możliwość organizowania szkoleń na podstawie materiałów IATA. Wraz z uzyskaniem statusu ATC IATA, podatnik uzyskał także prawo do używania określonych w umowie logotypów będących własnością IATA – w swojej działalności może się on posługiwać znakiem handlowym ATC IATA, przy czym prawo do korzystania ze znaków towarowych określonych w umowie ma ograniczony charakter i jest niezbędne do prowadzenia działalności jako Autoryzowane Centrum Szkoleniowe.

Stowarzyszenie musi zatwierdzić

Prawa autorskie do wszystkich materiałów edukacyjnych należą do IATA i nie są one przenoszone w jakikolwiek sposób na podatnika. Również wszelkie logotypy IATA należą do stowarzyszenia IATA, a podatnik nie ma prawa ich modernizować – każdy materiał reklamowy i informacyjny dotyczący szkoleń IATA lub w którym został użyty logotyp IATA musi wcześniej zostać zatwierdzony przez stowarzyszenie. Na podstawie umowy podatnik jest zobowiązany do ponoszenia opłat na rzecz IATA, w tym rocznej opłaty z tytułu posiadania statusu ATC IATA.

Podatnik wystąpił do organów podatkowych z pytaniem, czy opłaty ponoszone na rzecz IATA z tytułu zawartej umowy podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych. W odpowiedzi Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 25 stycznia 2017 r. (3063-ILPB2.4510.195.2016.1.AO) stwierdziła, że przedmiotem umowy zawartej przez podatnika nie jest przyznanie użytkowania lub ustanowienie na jego rzecz prawa do użytkowania praw na dobrach niematerialnych. W szczególności, prawo do używania znaków towarowych przez podatnika jest niezbędne do prowadzenia działalności jako Autoryzowane Centrum Szkoleniowe i ma ograniczony charakter. W konsekwencji przedmiotowe płatności ponoszone przez podatnika nie podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych. ?

Zdaniem autora

Tomasz Niemiec, starszy konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Przedstawione stanowisko organów podatkowych zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt ustawy o CIT opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych (tzw. podatkiem u źródła) podlegają m.in. uzyskane na terytorium Polski przez podatników niebędących polskimi rezydentami podatkowymi przychody z praw autorskich lub praw pokrewnych i znaków towarowych, w tym również ze sprzedaży tych praw (należności licencyjne). W analizowanej sytuacji, przepisy ustawy o CIT należy stosować z uwzględnieniem konwencji z 14 maja 2012 r. między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (DzU z 2013 r., poz. 1371). Jej art. 12 ust. 4 wskazuje, że przez „należności licencyjne" należy rozumieć m.in. wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane w związku z użytkowaniem lub prawem do użytkowania każdego prawa autorskiego lub znaku towarowego.

Niewątpliwie kluczowym elementem definicji należności licencyjnych jest użytkowanie lub prawo do użytkowania określonego dobra, niezależnie od tego czy jest ono przyznane na podstawie licencji, czy wynika z innego tytułu. Użytkowanie (lub prawo do użytkowania) na podstawie przedmiotowych przepisów powinno być rozumiane szerzej niż na podstawie definicji z kodeksu cywilnego, zgodnie z którą użytkowanie ograniczone jest do używania danego przedmiotu i pobierania z niego pożytków. W orzecznictwie sądowym (np. wyrok WSA w Poznaniu z 24 lutego 2011 r., I SA/Po 827/10) wskazuje się, że termin ten obejmuje nawet wynajęcie, wydzierżawienie lub inne korzystanie z przedmiotu umowy. Jednocześnie przedstawiciele doktryny podnoszą, że cechą charakterystyczną umowy, której przedmiotem jest użytkowanie lub prawo do użytkowania określonego dobra, jest oddanie przedmiotu umowy w posiadanie płatnika. Z tego wynika, że umowy takie powinny być odróżnione od kontraktów, na podstawie których nie dochodzi do transferu przedmiotu umowy na płatnika. Przykładem mogą być tu umowy, na podstawie których znak towarowy nie jest przenoszony na płatnika przez odbiorcę należności, lecz jest przez niego wykorzystywany do produkcji towarów lub świadczenia usług na rzecz płatnika.

W sytuacji przedstawionej w komentowanej interpretacji podatnik nie ma prawa do swobodnego dysponowania znakiem towarowym IATA. Używanie tego znaku jest niezbędne do prowadzenia działalności jako ATC IATA, a ponadto każde użycie znaku towarowego musi zostać uprzednio zaakceptowane przez stowarzyszenie IATA. Znak towarowy IATA pozostaje własnością stowarzyszenia IATA a podatnik nie ma możliwości swobodnego dysponowania nim. W konsekwencji, należy się zgodzić ze stanowiskiem podatnika i organu podatkowego, że płatności ponoszone na rzecz IATA nie są należnościami licencyjnymi z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania dobra niematerialnego i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem u źródła. ?

W celu rozszerzenia zakresu swojej działalności, podatnik – prowadzący działalność gospodarczą w zakresie m.in. szkoleń w branży lotniczej – uzyskał status Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych („ATC IATA") z siedzibą w Kanadzie.

Materiały szkoleniowe i logotyp

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a