Opłaty do wspólnoty wolno ująć w firmowych kosztach

Przedsiębiorca może wpisać do księgi wydatki związane z lokalem wykorzystywanym w działalności.

Publikacja: 23.03.2017 01:00

Opłaty do wspólnoty wolno ująć w firmowych kosztach

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2016 r. (2461-IBPB-1-1.543. 2016.3.WRz).

Wystąpił o nią przedsiębiorca działający w branży elektronicznej. Płaci liniowy PIT i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, rozliczając koszty metodą uproszczoną. Rozszerzył działalność gospodarczą o najem lokalu mieszkalnego. Co miesiąc odprowadza opłatę do wspólnoty mieszkaniowej, w wysokości określonej w otrzymanym zawiadomieniu. Obejmuje ona zaliczkę eksploatacyjną oraz remontowo - inwestycyjną, a także zaliczkę na poczet mediów: wywóz śmieci, zimną i ciepłą wodę, centralne ogrzewanie.

Jak rozliczyć te wydatki? – o to zapytał we wniosku o interpretację.

Fiskus przypomniał, że przedsiębiorcy prowadzący księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną ewidencjonują wydatki w dacie ich poniesienia. Bez względu na to, jakiego okresu dotyczą. Za moment poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu będącego podstawą księgowania. Tak wynika z art. 22 ust. 6b ustawy o PIT.

Dniem poniesienia podatkowego kosztu jest zatem dzień wystawienia stosownego dowodu będącego podstawą do zaewidencjonowania określonego wydatku.

W opisanej przez przedsiębiorcę sytuacji, takim dowodem będzie dokument potwierdzający uiszczenie opłaty należnej za dany miesiąc. Powinien być powiązany z otrzymanym od wspólnoty zawiadomieniem wskazującym wysokość i termin uiszczenia wpłat.

Reasumując, katowicka izba skarbowa uznała, że ponoszone przez przedsiębiorcę wydatki są kosztem podatkowym w dacie wystawienia dowodu wpłaty.

Przedsiębiorca musi też pamiętać o ogólnych warunkach rozliczania wydatków w kosztach, przytaczanych często w interpretacjach. Muszą one być poniesione (tj. pokryte z zasobów majątkowych firmy), definitywne (nie mogą być zwrócone przedsiębiorcy), mieć związek z działalnością gospodarczą i wpływ na uzyskany z niej przychód. Poza tym powinny być udokumentowane, nie mogą też znajdować się w katalogu wyłączeń zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek