SSE: fiskus nie może ograniczać preferencji

Zakup towarów i usług od firm zewnętrznych nie prowadzi automatycznie – w tej części - do utraty zwolnienia przewidzianego dla działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.

Publikacja: 07.03.2018 05:10

SSE: fiskus nie może ograniczać preferencji

Foto: www.sxc.hu

W sierpniu 2017 r. spółka złożyła wniosek o interpretację CIT. Konkretnie chodziło o zwolnienie dla przychodów uzyskanych przez nią z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE). Podatniczka uważała, że z preferencji w jej przypadku korzystają także przychody ze sprzedaży materiałów produkcyjnych na rzecz kontrahentów w celu ich przetworzenia dla potrzeb dalszego procesu produkcji i sprzedaży wyrobów gotowych, podlegające odsprzedaży na jej rzecz.

Innego zdania był fiskus. Uważał, że przedstawiony przez spółkę proces produkcji z udziałem kontrahentów zlokalizowanych poza SSE, w celu wykonania przez nich określonych prac na zakupionym od spółki materiale, stanowi przeniesienie części produkcji podstawowej poza teren strefy. W ocenie urzędników fakt, że cykl produkcyjny wyrobów gotowych zaczyna i kończy się na terenie strefy nie wystarcza do zakwalifikowania przychodów z ich sprzedaży do przychodów związanych z działalnością strefową, korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania.

Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim zauważył, że w przypadku skarżącej zaangażowanie kontrahentów ma za zadanie zabezpieczyć i usprawnić proces produkcyjny. Umożliwia przeprowadzenie kompletnego procesu produkcyjnego. Prace wykonywane przez kontrahentów na zlecenie spółki polegają wyłącznie na przystosowaniu materiałów produkcyjnych do kolejnych etapów produkcji jej wyrobów gotowych. Pozostała, istotna część procesu wytworzenia produktów finalnych, jest dokonywana przez spółkę w jej zakładzie produkcyjnym na terenie strefy. Jak podkreślił WSA, celem realizacji transakcji sprzedaży materiałów na rzecz kontrahentów nie jest generowanie zysków z tej sprzedaży, ale wyłącznie umożliwienie przeprowadzenia kompletnego procesu produkcyjnego, w sytuacji gdy nie jest to możliwe tylko przy zastosowaniu zasobów produkcyjnych spółki.

Sąd zgodził się ze skarżącą, że proces produkcji może przybierać różne formy. Jedną z nich jest ta wskazana we wniosku. Część produkcji wykonywanej poza strefą przez kontrahentów może zostać uznana za pomocniczą. W ocenie WSA, pomiędzy tymi czynnościami a działalnością podstawową istnieje ścisły i nierozerwalny, funkcjonalny związek, a zatem są one integralną częścią działalności strefowej spółki. Tym samym, dochody z tego rodzaju działalności należy traktować jako uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy, a działalność mieści się w zakresie zezwolenia strefowego posiadanego przez spółkę.

Sąd nie miał wątpliwości, że wykładnia zaproponowana przez fiskusa w praktyce pozbawiłaby przedsiębiorców strefowych możliwości korzystania w zakresie własnej działalności z materiałów i usług wykonywanych poza strefą. A to jest nie do zaakceptowania. Odwołując się do orzecznictwa WSA przypomniał, że strefa może być ustanowiona w celu przyspieszenia rozwoju gospodarczego danej części kraju. Ma stanowić impuls do rozwoju regionalnego, zachęcić potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców do przenoszenia miejsc prowadzenia całości działalności z innych państw lub miejsc w kraju. Z takimi działaniami związane są istniejące korzyści podatkowe. Interpretacja przepisów dotyczących zwolnienia dla dochodów z działalności strefowej, dokonywana poprzez cel ustanowienia stref, prowadzi do wniosku, że zakup towarów i usług od podmiotów zewnętrznych nie prowadzi automatycznie do utraty zwolnienia w tej części.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 25 stycznia 2018 r. (I SA/Go 484/17).

—Aleksandra Tarka

Komentarz eksperta

Maja Fabrowska, radca prawny, menedżer w Gekko Taxens Doradztwo podatkowe sp. z o.o.

Komentowany wyrok niewątpliwie zasługuje na aprobatę. Sąd pierwszej instancji słusznie zwrócił uwagę na specyfikę i cel działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę z branży motoryzacyjnej w SSE i przychylił się do jej stanowiska wyrażonego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji.

Przedsiębiorca strefowy może skorzystać ze zwolnienia z CIT, jeżeli dochód jest uzyskany z działalności prowadzonej na terenie SSE i prowadzona działalność jest wskazana w zezwoleniu strefowym. W praktyce oznacza to, że podatnik może skorzystać ze zwolnienia tylko w odniesieniu do określonego rodzaju działalności podanej w zezwoleniu. Jeśli taka działalność nie została objęta zezwoleniem, to zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Problem (tak jak w komentowanym wyroku) pojawia się w momencie, gdy przedsiębiorca strefowy ponosi koszty lub uzyskuje przychody wynikające z działalności pomocniczej, niewskazanej w zezwoleniu strefowym, jednak związanej z podstawową działalnością gospodarczą. W tej kwestii istotne jest bowiem ustalenie celu i związku działalności pomocniczej z działalnością podstawową objętą zezwoleniem. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez spółkę bezsprzecznie wynika, że działalność pomocnicza polegająca na sprzedaży materiałów kontrahentom i następnie ich odsprzedaży spółce następuje tylko w określonych sytuacjach (np. braku mocy produkcyjnej, awarii), nie powoduje generowania zysku (brak marży), a jej celem jest realizacja zamówień zgodnie z precyzyjnym planem wysyłki. Podejmowana przez przedsiębiorcę działalność pomocnicza poza SSE ma ścisły i nierozerwalny związek z procesem produkcji na terenie strefy, a jej podejmowanie jest częścią strategii biznesowej. W konsekwencji powinno mieć zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

W tym miejscu warto również zwrócić uwagę, że w przypadku kosztów i przychodów uzyskiwanych z tzw. toolingu (powszechnego w branży motoryzacyjnej) organy przyjmują, że są one objęte zwolnieniem strefowym (np. interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 sierpnia 2017 r., 0111-KDIB1-3.4010.39.2017.2.JKT).

W sierpniu 2017 r. spółka złożyła wniosek o interpretację CIT. Konkretnie chodziło o zwolnienie dla przychodów uzyskanych przez nią z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (dalej: SSE). Podatniczka uważała, że z preferencji w jej przypadku korzystają także przychody ze sprzedaży materiałów produkcyjnych na rzecz kontrahentów w celu ich przetworzenia dla potrzeb dalszego procesu produkcji i sprzedaży wyrobów gotowych, podlegające odsprzedaży na jej rzecz.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona