Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podatek dochodowy

50 proc. koszty uzyskania przychodów: twórcy walczš o PIT

123RF
Pracownicy chcš odzyskać podatek za poprzednie lata. Skarbówka się zgadza, ale stawia warunki.

Po serii korzystnych interpretacji podatkowych coraz więcej etatowych pracowników dostrzega sposób, by odzyskać nadpłacone podatki. Chcš się rozliczyć jak twórcy, by odliczyć 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.

– To ostatnio coraz popularniejsze rozwišzanie, które pozwala podnieœć realne wynagrodzenie w wielu zawodach – tłumaczy Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Według fiskusa twórcš może być nie tylko malarz czy artysta, ale np. zatrudniony na etacie informatyk piszšcy oprogramowanie komputerowe, inżynier projektujšcy instalację czy pracownik marketingu, który opracował strategię sprzedaży dla klienta.

Pracownicy, nawet jeœli ich firma nie stosowała nigdy podwyższonych kosztów uzyskania, sami decydujš się, by skorygować zeznania podatkowe za pięć poprzednich lat (przed upływem przedawnienia) i odzyskać częœć podatku. – Efektem mogš być duże oszczędnoœci – mówi prawnik Marcin Malinowski.

Na przykład inżynier, który zarabia rocznie 100 tys. zł, z czego 60 tys. zł to wynagrodzenie za dzieła,według szacunków „Rzeczpospolitej" może odzyskać nawet ok. 8 tys. zł rocznie.

Jednak fiskus kwestionuje wiele zwrotów. – Roœnie liczba sporów, zwłaszcza jeœli podatnik nie potrafi udokumentować, jakš częœć wynagrodzenia otrzymał za przeniesienie praw autorskich – ostrzega Grochowina.

Przykład? Ostatnio fiskus zakwestionował odliczenie 50 proc. kosztów przez informatyka, który zamierzał skorygować zeznania za lata 2011–2015 i odliczyć podwyższone koszty od 80 proc. swojej pensji. Fiskus stwierdził jednak, że podatnik sam musi obliczyć, ile czasu poœwięcił na prace twórcze, i podać wartoœć otrzymanego za nie honorarium.

– Dlatego bardzo istotne sš odpowiednie postanowienia w umowie o pracę – mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Chmieliński Żemantowski. I dodaje, że problemem może być rozliczenie kosztów w przypadku urlopu czy zwolnienia lekarskiego.

Częœć sšdów uznaje jednak, że większe znaczenie niż sama treœć umowy o pracę ma regulamin wynagradzania pracowników.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL