Prawa autorskie pracownika: ekstrapieniądze dla twórcy z preferencją w PIT

Do premii uznaniowej za przeniesienie praw autorskich na rzecz pracodawcy mają zastosowanie 50-procentowe koszty uzyskania przychodu.

Aktualizacja: 12.02.2017 16:25 Publikacja: 12.02.2017 15:54

Prawa autorskie pracownika: ekstrapieniądze dla twórcy z preferencją w PIT

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Dobra wiadomość dla twórców, których praca jest premiowana dodatkowym bonusem finansowym. W piątek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że przyznanie autorowi premii uznaniowej nie wyklucza stosowania podwyższonych 50-proc. kosztów podatkowych.

Spór o bonusy

Kanwą sprawy była interpretacja. We wniosku spółka z Wrocławia wyjaśniła, że zamierza zawierać umowy o pracę z osobami, które będą zobowiązane do wykonywania działań twórczych. Efekty ich pracy będą utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Pracownicy-twórcy będą zobligowani do wykorzystywania co najmniej połowy swojego czasu pracy na działalność twórczą. Przy czym spółka wskazała na mechanizmy umożliwiające jej kontrolę w tym zakresie.

We wniosku opisała też, jak będzie wynagradzała autorów. Wynikało z tego, że w oparciu o zapisy umowy o pracę pracodawca nabędzie autorskie prawa majątkowe do utworów wytworzonych przez pracowników-twórców. Tym zaś będzie przysługiwało wynagrodzenie zasadnicze i określone ryczałtowo za przejście na pracodawcę praw do utworów, bez względu na ilość i rodzaj powstałych w danym miesiącu.

Dodatkowo w umowie o pracę przewidziana została możliwość przyznania twórcom premii z tytułu stworzenia i przeniesienia na spółkę utworów wykonanych w ramach stosunku pracy. Firma podkreśliła, że te ekstrapieniądze będzie przyznawać uznaniowo za stworzenie utworów o szczególnym znaczeniu, ewentualnie wymagających ponadprzeciętnego zaangażowania pracownika.

Pracodawca wyjaśnił, że od wynagrodzenia i premii, które dotyczą korzystania przez zatrudnionych twórców z praw autorskich – jako płatnik – planuje obliczać i pobierać zaliczki na PIT z uwzględnieniem 50-proc. tzw. kosztów autorskich.

Fiskus potwierdził takie prawo, ale tylko odnośnie do wynagrodzenia zasadniczego. Preferencyjnych kosztów odmówił zaś premii. Zauważył, że ma ona charakter uznaniowy i nie stanowi przychodu za wykonanie utworu. W ocenie urzędników nie istnieje bezpośredni związek między premią a pracą twórczą.

Sądy zgodne: fiskus błądzi

Za wykładnią korzystną dla twórców najpierw opowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Jego zdaniem premia może stanowić dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z praw autorskich. Do zastosowania 50 proc. kosztów konieczne będzie tylko wykazanie związku pomiędzy przychodem a korzystaniem z praw autorskich. Istnienia tego związku dopatrzył się też NSA. Wskazał, że premia ma powiązanie z umową o pracę, przysługiwać będzie za utwory, do których prawa nabędzie pracodawca.

Jak tłumaczył sędzia NSA Jerzy Płusa, to, że premia uznaniowa stanowi dodatkowy element wynagrodzenia, nie ma znaczenia.

Wyrok jest prawomocny.

sygn. akt II FSK 8/15

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy

NSA swoim orzeczeniem „odczarował" kwestię związaną z 50-proc. ulgą związaną z prawami autorskimi dla osób, które mogą być zakwalifikowane jako twórcy. Dla NSA niesporne jest, że w sytuacji gdy nie ma wątpliwości co do przeniesienia praw autorskich i wynika to z umów zawartych z pracownikami, oraz gdy nabywca tych praw (pracodawca) będzie wykorzystywał je dla celów własnej działalności gospodarczej, co w tej sprawie jest bezsporne, brak jest podstaw prawnych do odmówienia osobom, nawet gdy są pracownikami, prawa do 50-proc. kosztów. Trudno odmówić temu poglądowi racji. Podwyższone koszty są związane z twórczym charakterem przeniesionych praw do dysponowania utworem. Stosunek prawny związany ze stronami umowy, czy to pracy, czy inny, nie ma więc decydującego znaczenia przy dysponowaniu prawami autorskimi.

Dobra wiadomość dla twórców, których praca jest premiowana dodatkowym bonusem finansowym. W piątek Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że przyznanie autorowi premii uznaniowej nie wyklucza stosowania podwyższonych 50-proc. kosztów podatkowych.

Spór o bonusy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami