Odsetki od kredytu na mieszkanie jako koszt podatkowy

aktualizacja: 28.01.2016, 12:37
Odsetki od kredytu na mieszkanie jako koszt podatkowy
Odsetki od kredytu na mieszkanie jako koszt podatkowy
Foto: 123RF

Przedsiębiorca może rozliczyć podatkowo wydatki związane z lokalem wykorzystywanym na cele działalności gospodarczej.

REDAKCJA POLECA

Prowadzę działalność konsultingową. Kupiłem mieszkanie i na biuro przeznaczyłem jeden pokój. Czy mogę wpisać do księgi przychodów i rozchodów część odsetek od kredytu, jaki zaciągnąłem na zakup mieszkania? – pyta czytelnik.

Jeśli część lokalu faktycznie jest przeznaczona na działalność, to związane z nią wydatki mogą być wpisane do księgi jako koszt uzyskania przychodów. Oczywiście proporcjonalnie. Przykładowo, jeśli wykorzystujemy na cele służbo- we jedną piątą mieszkania, to do kosztów zaliczymy tylko 20 proc. wydatków. Ta zasada powinna też dotyczyć odsetek od kredytu na zakup firmowego lokalu.

Co na to fiskus? Z reguły zgadza się na rozliczenie odsetek w kosztach. Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2015 r. (IPPB1/4511-1041/15-4/AM). Wystąpił o nią radca prawny, który na prowadzenie działalności przeznaczył 25 proc. mieszkania. Jest to pokój, w którym spotyka się z klientami i przechowuje dokumenty oraz toaleta (także przeznaczona dla klientów). Przedsiębiorca co miesiąc spłaca odsetki od kredytu hipotecznego. Chciałby je zaliczyć – oczywiście proporcjonalnie – do podatkowych kosztów.

Skarbówka się z tym zgodziła. Podkreśliła, że wysokość odsetek należy wyliczyć w takiej proporcji, w jakiej pozostaje powierzchnia lokalu wykorzystywana w działalności gospodarczej do całkowitego metrażu (czyli w tej sytuacji 25 proc.).

Izba Skarbowa w Warszawie także kilka lat wcześniej (interpretacja z 8 lutego 2008 r., IPPB1/415-403/07-2/JB) zaakceptowała rozliczenie radcy prawnego odliczającego odsetki od kredytu na mieszkanie, które po ponad roku od zakupu przeznaczył częściowo na kancelarię. Skarbówka uznała, że odsetki zapłacone do dnia przekazania środka trwałego (lokalu) do używania stanowią element jego wartości początkowej, którą można amortyzować, natomiast uregulowane po tym dniu są bezpośrednim kosztem uzyskania przychodów.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE