Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podatek dochodowy

PIT: dotacja oświatowa po wyroku sšdu nie korzysta ze zwolnienia

Fotolia.com
Wyrównanie zaniżanego œwiadczenia dla przedszkola za dany rok, otrzymane na podstawie orzeczenia kilka lat póŸniej, nie spełnia warunków dotacji z przepisów o finansach publicznych. Trzeba więc od niego zapłacić PIT.

Od 1 wrzeœnia 2000 r. prowadzę niepubliczne przedszkole i z tego tytułu otrzymuję dotację oœwiatowš z gminy. W 2013 r. gmina zaniżała kwotę przyznanej mi dotacji oœwiatowej. O zapłatę należnej mi częœci œwiadczenia wystšpiłam do sšdu. Gmina na mocy wyroku sšdu z 15 grudnia 2017 r. została zobowišzana do wypłaty wyrównania zaniżonej dotacji z 2013 r. wraz z odsetkami i kosztami sšdowymi. Wypłata œrodków na jego podstawie nastšpi najprawdopodobniej w 2018 r. Czy kwoty otrzymane w 2018 r. w wyniku realizacji prawomocnego wyroku sšdu, uznajšcego roszczenie z tytułu niedopłaconej dotacji oœwiatowej, należnej za 2013 r., należy traktować jako dochód? W którym roku należy je opodatkować? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, przychodem z działalnoœci gospodarczej sš również dotacje, subwencje, dopłaty, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 3 pkt 13 ustawy o PIT (tj. kwot otrzymanych od agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały œrodki na ten cel z budżetu państwa) i inne nieodpłatne œwiadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjštkiem gdy przychody te sš zwišzane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie œrodków trwałych lub wartoœci niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o ustawy o PIT, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Placówka dostaje pienišdze od gminy

Dotacje z urzędu gminy (miasta), przyznawane przedszkolom niepublicznym przeznaczone na działalnoœć oœwiatowš, jako dotacje podmiotowe pochodzšce od jednostek samorzšdu terytorialnego, sš dotacjami w rozumieniu ustawy o finansach publicznych.

Dotacje takie, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorzšdu terytorialnego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 36 ustawy o PIT (tj. z wyjštkiem tej częœci dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalnoœci gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzšcej tę działalnoœć), sš zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT.

Po terminie inna klasyfikacja

Uwaga! W orzecznictwie przyjmuje się, że transfer należnoœci z tytułu dotacji po upływie roku budżetowego (w tym także w wyniku prawomocnego wyroku sšdowego sšdu powszechnego), „czystš" dotacjš nie jest. Jest to natomiast wypłata należnoœci, które należš się z tytułu dotacji, która nie została przyznana i w konsekwencji wypłacona. Należnoœć z tytułu dotacji niewypłaconej w terminie (chodzi tu o rok, w którym dotacja powinna być wypłacona i rozliczona) przypomina de facto instytucję refundacji (por. wyrok WSA w Białymstoku z 16 kwietnia 2014 r., I SA/Bk 110/ /14; interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 27 lutego 2015 r., IPPB4/415-999/14-4/JK2).

Należy zatem uznać, że otrzymane przez czytelniczkę œrodki pieniężne, na podstawie wyroku sšdowego tytułem niedopłaty dotacji oœwiatowej za 2013 r., nie będš stanowiły dotacji w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. To oznacza, że w stosunku do tych œrodków nie znajdzie zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT. Œrodki te będš podlegały opodatkowaniu wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi przez czytelniczkę z prowadzonej pozarolniczej działalnoœci gospodarczej.

Ważna data wpływu

Za datę powstania przychodu należy uznać – zgodnie z art. 14 ust. 1i ustawy o PIT – dzień otrzymania tych œrodków. Podatniczka będzie zobowišzana do uiszczenia zapłacenia zaliczki na PIT za miesišc albo kwartał otrzymania „wyrównania" dotacji oraz wykazania ww. przychodów z zeznaniu rocznym za 2018 r. – jeœli faktycznie otrzyma te œrodki w 2018 r.

Zaprezentowane stanowisko podzielajš organy podatkowe, co potwierdza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 grudnia 2017 r. (0115-KDIT3.4011.354. 2017.1.DP) czy interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 wrzeœnia 2015 r. (ITPB1/4511-803/15/HD).

Autor jest doradcš podatkowym

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 2032 ze zm.)

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL