Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Merkel nie uzdrowi już Europy

AFP, Virginia Mayo
Dziœ, kiedy Unia Europejska wpłynęła na spokojniejsze wody, nie tylko Niemcy, ale i cała UE zaczynajš uważniej przyglšdać się bilansowi „dekady Merkel". I nie jest to obraz budujšcy.

Angela Merkel wcišż ma nadzieję, że do wiosny przyszłego roku zbuduje większoœciowš koalicję z socjaldemokratami i po raz czwarty stanie na czele niemieckiego rzšdu. Ale nawet jeœli taki scenariusz się spełni, nie będzie to już kanclerz u szczytu swojej potęgi, tylko patronka schyłkowego układu, od którego odwraca się coraz większa częœć społeczeństwa. – Jest jasne, że Merkel nie będzie miała w niemieckiej polityce tego znaczenia, co do tej pory – mówi portalowi Quartz Josef Janning, dyrektor European Council on Foreign Relations w Berlinie.

A to oznacza również koniec 12 lat faktycznego kierowania Uniš Europejskš.

Bunt we własnych szeregach

26 wrzeœnia prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił w głównym amfiteatrze Sorbony programowe przemówienie o przyszłoœci integracji. – Europa jest pewnš ideš. Ideš niesionš od wieków przez pionierów, optymistów, wizjonerów, do której musimy stale się odnosić. Bo najpiękniejsze idee, te...

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL