Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Naród żydowski został wymyślony

Rabini ze społecznoœci etiopskich Żydów w Izraelu podczas ich œwięta Sigd
AP
Od wielu lat żadna ksišżka tak silnie nie wstrzšsnęła œwiatem żydowskim jak „Wymyœlenie żydowskiego narodu” Szlomo Sanda, profesora historii z prestiżowego Uniwersytetu Telawiwskiego. Z profesorem Szlomo Sandem rozmawia Piotr Zychowicz

Od wielu lat żadna ksišżka tak silnie nie wstrzšsnęła œwiatem żydowskim jak "Wymyœlenie żydowskiego narodu” Szlomo Sanda, profesora historii z prestiżowego Uniwersytetu Telawiwskiego. Izraelski naukowiec o polskich korzeniach przez jednych został okreœlony jako wariat i antysemita, który kala własne gniazdo. Inni uważajš go za wizjonera, który nie bał się wystšpić przeciwko największemu żydowskiemu tabu i złamać zmowę milczenia.

Jak wskazuje tytuł ksišżki, profesor Sand uważa, że... naród żydowski został wymyœlony. W Izraelu jego naukowa rozprawa spotkała się z wielkim zainteresowaniem czytelników i – rzecz niemal bez precedensu dla prac naukowych – trafiła na listę bestsellerów, na której znajdowała się nieprzerwanie przez 19 tygodni. Podobny sukces odniosła we Francji, gdzie zdobyła prestiżowš nagrodę Prix Aujourd’hui.

W paŸdzie...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL