Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Igranie z Holokaustem

Jasnowłosi Słowianie-muzułmanie podczas œwięta Id al-Fitr w kosowskiej Prisztinie: sš u siebie
AFP
Warto przypomnieć, iż w przeszłoœci już wielkie rzesze ludów przemierzały Europę. I żadna z tych fal nie pchnęła nas ku kolejnej Zagładzie.

Tekst Piotra Nowaka "Czy zgotujemy imigrantom Holokaust" można by potraktować li jako intelektualnš prowokację, jakich niemało jest we współczesnych debatach. Ot, swego rodzaju ćwiczenie: postawmy możliwie kontrowersyjnš tezę; sprawdŸmy, czy nie da się znaleŸć jakichœ argumentów dla jej poparcia (przy odpowiedniej dawce umysłowej gimnastyki każdš tezę da się jakoœ uzasadnić); zobaczmy, jak zareaguje publika: wzburzy się, przyklaœnie, a może coœ głębiej przemyœli.

Choćby na tych łamach nie tak dawno rozważano czysto "teoretycznie" możliwoœć deportacji muzułmanów z Europy (i to nie tylko imigrantów, ale także i osiadłych od wieków w Polsce Tatarów).

Mistrzem takich intelektualnych prowokacji jest Slavoj Żiżek, który mruga do nas "jestem stalinistš". Niektórzy się na to nabierajš (z zachwytem bšdŸ oburzeniem); inni zaœ traktujš takie deklaracje jako punkt wyjœcia dla głębszej refleksji społecznej. W skwitowaniu artykuł Piotra No...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL