Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Jestem ze Ślunska, gram w napodzie

Rok 2013: Ludovic Obraniak (z lewej) i Sebastian Boenisch (z prawej), czyli nasi importowani reprezentanci, ćwiczš z Piotrem Celebanem
Fotorzepa/Piotr Nowak
Sš ich dziesištki, jeœli nie setki. Mieszkajš w Niemczech, na Wyspach, w USA. Chcš grać dla Polski. Kto wie, może za kilka lat kadrę stworzš piłkarze urodzeni i wychowani na obczyŸnie? Dziœ tropiš ich skauci PZPN.

Najwięcej przyjeżdża z Niemiec, ale pojawiajš się też zawodnicy z Anglii, Belgii, Stanów Zjednoczonych czy Szwecji. Za jakiœ czas, może za kilka lat, dotrze ktoœ ze Szkocji, wychowany w Glasgow albo Edynburgu. Ostatnio na horyzoncie pojawił się Jan Ostrowski – piłkarz urodzony i wychowany w Luksemburgu, potomek emigranta z poczštku lat 80. Œledzenie nazwisk i klubów młodzieżowych reprezentantów Polski to prawdziwa lekcja historii najnowszej i geografii. Wszędzie, gdzie emigrowali Polacy, nawet na drugiej półkuli, może się czaić jakiœ talent, a Maciej Choršżyk i jego współpracownicy na pewno go wytropiš.

Zaczęło się od Niemiec – raz, że tam polska diaspora jest chyba największa i dorasta pokolenie dzieci emigrantów z lat 80., a dwa, że najbardziej znanym niedoszłym reprezentantem Polski, który chyba uruchomił całš machinę, był Lukas Podolski, urodzony w Gliwicach, ale wychowany i wyszkolony na piłkarza już w Niemczech.

Ciekawe, czy jeszcze żałuje, że Polska się po niego nie zgłosiła wczeœniej? Teraz, po mistrzostwie œwiata, po medalach mistrzostw Europy, po kilkunastu latach kariery, której może mu zazdroœcić większoœć piłkarzy na œwiecie, może już ten żal zelżał?

Ale kiedyœ mówił o tym niemal wprost, że on chciał, Polska też niby chciała, ale jakoœ tak niemrawo. Mieszkał w Niemczech, dostawał powołania od tamtejszej federacji i kiedyœ się trzeba było definitywnie opowiedzieć. Wybrał Niemcy, a kiedy reprezentacja Polski naprawdę zaczęła się po niego zgłaszać, było już za póŸno. Dał słowo i nie chciał tego zmieniać. Potem strzelał gole reprezentacji Polski podczas Euro 2008 i ostentacyjnie się nie cieszył razem z kolegami.

Inne czasy, inny œwiat. Do Podolskiego nikt nie ma żalu, bo zawsze otwarcie mówił, skšd pochodzi i że jest z tego dumny. Miroslav Klose (urodzony w Opolu) jest bardziej zdystansowany. Ci dwaj byli pierwszymi, o których się zrobiło głoœno.

Potem byli inni, w pewnym momencie cała armia zaciężna: Ludovic Obraniak, Damien Perquis, Adam Matuszczyk, Eugen Polanski, Sebastian Boenisch. Każdy jest mniej lub bardziej zwišzany z Polskš, jedno lub dwa pokolenia wstecz ich przodkowie żyli tutaj. Byli potrzebni reprezentacji Polski przed Euro 2012, a dzisiaj żaden z nich nie gra w kadrze (z różnych powodów, nie zawsze sportowych).

O nich Polska się upomniała, kiedy byli już dojrzałymi piłkarzami, często z meczami w reprezentacjach juniorskich swoich krajów. Najdłużej wahał się Polanski, który przez pewien czas był nawet kapitanem niemieckiej młodzieżówki. Kiedyœ się zarzekał, że dla Polski nie zagra, póŸniej, na pierwszym zgrupowaniu, musiał te słowa wyjaœniać.

Headhunterzy od łydek

To nie było systemowe działanie, chociaż „łapanka" to też może za duże słowo. Raz w zbieraniu dokumentów pomagał nawet mieszkajšcy we Francji polski dziennikarz Tadeusz Fogiel.

Dzisiaj już nie szuka się piłkarzy tylko we własnej lidze. Piłkarz o polskich korzeniach może mieszkać w Niemczech, we Francji, w Anglii, Hiszpanii, we Włoszech, wszędzie na œwiecie. Trzeba mieć refleks, determinację i konkretne propozycje dla młodych chłopaków, bo jeœli my kogoœ nie przekonamy, może zrobić to kraj, w którym chłopak mieszka, zwłaszcza że to tam młody piłkarz żyje, ma kolegów i często wcale nie mówi po polsku.

Dlatego trzeba walczyć bardziej systemowo. Wreszcie powstała sieć skautów, koordynowana przez PZPN, która ma wyławiać polskie talenty wszędzie tam, gdzie można znaleŸć jakieœ skupiska Polonii. I działa tak, żeby nikt nie miał wštpliwoœci, że propozycja, którš dostaje młody chłopak, to oficjalna propozycja gry dla Polski, a nie żadne podchody dziennikarzy czy  prowokacja.

Skauci działajš od siedmiu lat, a na czele tej komórki stoi Maciej Choršżyk – oficjalny „łowca talentów" z ramienia PZPN. Pierwszym, którego udało się znaleŸć i namówić do gry dla Polski, był Sebastian Tyrała, młodzieżowy reprezentant Niemiec. Polska się zgłosiła, kiedy miał ciężkš kontuzję i wypadł z kręgu zainteresowań niemieckich selekcjonerów. Trafił do polskich reprezentacji młodzieżowych, zagrał nawet raz w pierwszej. Kto wie, może zrobiłby ciekawš karierę, ale przeszkodziły mu kontuzje. Kilka razy zrywał więzadła krzyżowe i to niemal cud, że jeszcze dzisiaj gra zawodowo w piłkę. Jest nawet kapitanem trzecioligowej drużyny z Niemiec.

To był pierwszy strzał, całkiem niezły, trzeba przyznać. Potem inicjatywa powoli się rozwijała. Kiedyœ Choršżyk działał jednoosobowo, z dzisiejszej perspektywy – partyzancko. Wyszukiwał piłkarzy na własnš rękę, odzywał się do nich w mediach społecznoœciowych. Tak znalazł m.in. Pablo Dybalę, dzisiaj wschodzšcš gwiazdę Juventusu Turyn i reprezentacji... pewnie Włoch albo Argentyny. W każdym razie nie Polski, bo za zainteresowanie grzecznie podziękował. Jego przodkowie do Argentyny dotarli bardzo dawno temu, nie wiadomo, czy zachowały się dokumenty potwierdzajšce polskie obywatelstwo. Poza tym ten piłkarz może zagrać w dużo silniejszych reprezentacjach niż nasza, a specjalnych sentymentów do Polski nie czuje.

Teraz jest bardziej profesjonalnie. Można mieć nadzieję, że żadnego diamentu już nie przeoczymy i przynajmniej spróbujemy o niego powalczyć, gdy to będzie jeszcze możliwe, chociaż do ideału wcišż jeszcze sporo brakuje. Klubów, boisk, piłkarzy jest tak dużo, że ciężko pokryć siatkš skautów choćby taki kraj jak Niemcy. Po to, żeby było naprawdę dobrze, potrzeba by naprawdę dużo pieniędzy.

Sieciš skautów na terenie naszych zachodnich sšsiadów kieruje Tomasz Rybicki, Polak od wielu lat mieszkajšcy w Niemczech. To, jak trafił do PZPN, doskonale pokazuje różnicę między tym, co było kiedyœ, a tym, co się tworzy dzisiaj. Rybicki opowiada, że pracš skauta zajmował się od wielu lat, jeŸdził po stadionach, pracował w różnych klubach. Przy okazji widział, jak wielu młodych piłkarzy o polskich nazwiskach biega po niemieckich boiskach. Nikt ich nie widział, nikt na nich nie zwracał uwagi.

Niemcy – dlatego że mieli kłopoty bogactwa i wszystkich œwietnych nie dali rady pomieœcić w swoich reprezentacjach. Polacy – dlatego że nikt się tym nie interesował. Rybicki wysyłał e-maile, proponował współpracę, ale nikt się nie odzywał. Wreszcie zadzwonił do niego Maciej Choršżyk i zaprosił na spotkanie w Konsulacie RP w Kolonii, gdzie co roku przyjeżdżajš młodzi piłkarze z całej Europy chcšcy grać dla Polski.

Dogadali się szybko, ustalili, jak ma wyglšdać współpraca. Rybicki podrzucił pomysł stworzenia internetowej bazy zawodników, w której mógłby się zarejestrować każdy chętny do gry dla Polski. Dzięki temu sami „wpadajš w sieć", łatwiej ich œledzić i przy okazji wiadomo od razu, kto chce występować z białym orłem, a kto ma tylko polskie korzenie i za zainteresowanie życzliwie by podziękował.

To bardzo ułatwia pracę, przy ograniczonych œrodkach (skauci nie dostajš żadnych pieniędzy, działajš na zasadzie wolontariatu) nie sposób przeczesywać Niemcy wzdłuż i wszerz. Ale jak zapewnia Maciej Choršżyk, nawet nie trzeba tego robić.

– Nie musimy penetrować czwartej czy pištej ligi niemieckiej, bo to robiš za nas kluby niemieckie. Nie weŸmiemy kogoœ stamtšd, bo gdyby był dobry, toby już grał w Bundeslidze. Wiemy, że kiedy do 17-latków np. Bayeru Leverkusen przychodzi zawodnik z małego klubu, to jest to perełka – tyle że to oni wyszukali jš dla nas. My nie mamy na tyle rozbudowanej sieci skautingowej, żeby jeŸdzić i obserwować tak niskie ligi. Wykorzystujemy to, co pojawi się na szczytach – mówi szef skautów PZPN.

Niemcy szukajš, Polacy korzystajš? Tak jest coraz częœciej, bo taktyka jest inna: najbardziej zależy nam nie na takich, których trzeba przekonywać, ale na takich, którzy sami chcš i zrobiš wiele, żeby tylko dostać szansę.

Wszyscy pamiętajš korowody z Laurentem Koscielnym przed Euro 2012, który niby chciał grać dla Polski, ale z pewnš takš nieœmiałoœciš. Cišgle się wahał, był już umówiony na spotkanie z selekcjonerem Franciszkiem Smudš, przyjechał do Warszawy z Arsenalem Londyn, ale na rozmowę nie dotarł. Chodziło mu chyba tylko o to, żeby wywrzeć presję na Francuzach, którzy ocišgali się z powołaniem go do drużyny Trójkolorowych. Podobnie było z mieszkajšcym we Włoszech Robertem Acquafrescš, który również Polsce podziękował, ale wielkiej kariery też nie zrobił, więc nie ma czego żałować.

Z tymi zawodnikami, których PZPN wyszukuje dzisiaj, jest zupełnie inaczej. Przyjeżdżajš z rodzicami, dostajš oryginalne koszulki reprezentacji Polski, PZPN zawsze wysyła delegację na wysokim szczeblu. Można porozmawiać z legendami polskiego futbolu, byłymi i obecnymi reprezentantami naszego kraju.

– Kiedyœ na spotkanie goœcinnie wpadł Przemek Tytoń, bo grał wtedy w Holandii, i usłyszał, że coœ takiego się dzieje. Usiadł z tyłu i słuchał, jak kolejno wychodzš i mówiš kilka słów o sobie. Niektórzy z tych młodych piłkarzy mówiš bardzo słabo w naszym języku: „Jo gram napod, pochodzę ze Œlunska". Kiedy przyszła kolej na Tytonia, wyszedł i przedstawił się, tak jak wszyscy. Wtedy jeszcze nie był reprezentantem Polski, powołanie do kadry dostał bodajże tydzień póŸniej – mówi „Plusowi Minusowi" Maciej Choršżyk.

Jest zabawnie, jest wzruszajšco. Kiedyœ na spotkanie do Kolonii przyjechał były selekcjoner Jerzy Engel i wygłosił takš mowę wstępnš, że niektóre mamy w tylnych rzędach wycierały oczy. Często jest właœnie tak, że to rodzice namawiajš młodych chłopaków, by się zgłosili do gry w biało-czerwonych barwach. To oni pamiętajš Polskę, a nie ich synowie czy córki (dziewczyn PZPN też szuka). Jeden, kiedy zaczšł jeŸdzić na zgrupowania reprezentacji, nauczył się polskiego hymnu. Œcišgnšł sobie plik na komórkę i słuchał tak długo, aż sam mógł œpiewać, chociaż nawet nie rozumiał słów.

Koszulka, delegacja i legenda

Niektórzy, zanim trafiš do Polski, zaliczajš kilka meczów w młodzieżowych reprezentacjach Niemiec, jak np. Alexander Fagasiński czy Martin Kobylański. Fagasiński wyjechał z mamš do Niemiec, grał w malutkim klubie, wypatrzyło go Schalke Gelsenkirchen, dostał powołanie do reprezentacji do lat 15. Kiedyœ to było nie do pomyœlenia, by tacy zawodnicy myœleli o grze dla Polski, nawet jeœli niemiecka federacja na jakiœ czas przestawała się odzywać. Dzisiaj Fagasiński sam przyjechał na spotkanie w Kolonii i pytał, jak to będzie wyglšdać.

Na takim spotkaniu udało się znaleŸć Kacpra Przybyłkę. To obecnie chyba najbardziej obiecujšcy zawodnik, którego udało się znaleŸć skautom PZPN i który gra dla Polski. Ma 22 lata, od tego sezonu jest zawodnikiem 1.FC Kaiserslautern (w przeszłoœci czterokrotnego mistrza Niemiec), w pierwszej kolejce nowego sezonu strzelił od razu dwa gole, potem dorzucił jeszcze kolejnego.

Jest wysoki, dobrze zbudowany, silny i nie grozi mu woda sodowa. Ma bardzo silny charakter i jest zdeterminowany, żeby osišgnšć sukces w dorosłym futbolu, i może to zrobić jako reprezentant Polski. Z drużyn młodzieżowych już wyrósł, ale jeœli dalej będzie się tak rozwijał, to ma dużš szansę trafić do pierwszej reprezentacji.

Być może razem z kilkoma kolegami z niemieckich boisk? Kraj mistrzów œwiata to prawdziwe zagłębie piłkarzy, którzy mogš grać dla Polski. Wystarczy przejrzeć kadrę pierwszego z brzegu zespołu 2. Bundesligi, by trafić na polsko brzmišce nazwisko. Niektórzy z tych piłkarzy rejestrujš się w portalu gramydlapolski.pl. W drużynie do lat 21, prowadzonej przez Marcina Dornę, występuje David Niepsuj, zawodnik VfL Bochum.

Liga anglosaska

Coraz więcej młodych, zdolnych chłopaków będzie jednak także na Wyspach Brytyjskich. Wystarczy spojrzeć, jakie sš w ostatnich latach kierunki polskiej emigracji. Dlatego PZPN nie może sobie pozwolić na odpuszczenie Anglii, Szkocji i Irlandii. Tam też działajš siatki skautów.

– Zaczęliœmy w Irlandii: ogłosiłem w polonijnych mediach, że szukamy chętnych do współpracy. Przy okazji meczu z Irlandiš w Dublinie poleciałem tam i spotkałem się z chętnymi. Zgłosiło się ich ponad 20, na zasadzie wolontariatu. To sš ludzie, którzy w Polsce byli zwišzani z futbolem i tam też sš zwišzani z piłkš, zrobili papiery trenerskie, szkolš różne zespoły. Następne spotkanie zrobiłem w Anglii, tam się zgłosiło 20 osób – mówi Maciej Choršżyk. Teraz przyszedł czas na Szkocję.

Skauci sš również w USA, patrolujš największe skupiska polonijne: Chicago, Nowy Jork. Ze względu na odległoœci trudno jest ich wysyłać do innych stanów, nikt nie przejedzie 4 tysięcy kilometrów, jeœli nie jest pracownikiem PZPN. Trzeba sobie radzić inaczej, patrzeć na klub, w którym gra zawodnik, czy to mocna drużyna, jakie sukcesy odnosi. Jeœli ktoœ gra w takim klubie, to może warto go zobaczyć? Na jedno z ostatnich zgrupowań kadry U16 przyjechali Vincent Probosz z FC Los Angeles i Sebastian Rojek z TSF Academy (oprócz nich byli też m.in. Youn Czekanowicz z FC Brugge, Marcel Milosz z Rot Weiss Ahlen i Brajan Polarczyk z SV Sandhausen).

Nie zawsze wszystko idzie jednak po myœli naszych skautów. Matt Miazga to dzisiaj wschodzšca gwiazda amerykańskiej piłki, zawodnik jednego z czołowych klubów – New York Red Bull. – Matt zgłosił się do mnie sam. Przyjechał na konsultację kadry do lat 17, która potem zdobyła bršzowy medal w mistrzostwach Europy. Już wtedy zapowiadał się na piłkarza, ale w Polsce byli w tamtym czasie od niego lepsi, a ciężko go cišgać przez ocean, jeœliby nie grał. Przyleciał jeszcze raz na spotkanie ze Słoweniš, nieŸle się zaprezentował, a potem zmienił się trener. Raz nie dostał powołania, raz nie mógł przyjechać, zaczšł dostawać powołania od Amerykanów. Gra dla nich, poleciał na MŒ do lat 20, ale w pierwszej reprezentacji jeszcze nie wystšpił, ostatecznie się nie okreœlił. Trener Dorna jest z nim w stałym kontakcie. Zobaczymy – mówi „Plusowi Minusowi" Choršżyk.

Bywajš też problemy innego rodzaju. Niektórzy by chcieli grać, prezentujš odpowiedni poziom, ale majš problemy z obywatelstwem, czego mogš nawet na poczštku nie wiedzieć. Praca skauta wymaga też dobrej znajomoœci prawa międzynarodowego. Niektórzy polscy emigranci zrzekali się po wyjeŸdzie polskiego obywatelstwa i dzisiaj ich dzieci już nie sš Polakami. W Niemczech to przypadki sporadyczne, ale już w Austrii czy Szwecji bardzo częste. Potem pojawiajš się problemy.

Dominik Wydra jest wychowankiem Rapidu Wiedeń (teraz w SC Paderborn), był kapitanem austriackiej młodzieżówki i kilka razy w wywiadach dla polskich mediów wspominał, że mógłby, że może by chciał, że coraz więcej o tym myœli. Niestety, nie jest to proste, bo kilka lat temu, żeby łatwiej mu się żyło w Austrii, za namowš rodziców zrzekł się polskiego obywatelstwa i teraz nie dostanie go z automatu, ale musi przejœć skomplikowanš procedurę.

Czasami dzieci płacš za błędy rodziców. – Jakiœ czas temu zgłosiła się do mnie mama piłkarza grajšcego w 2. Bundeslidze, który chciałby grać dla Polski. Niestety, podczas rozmowy okazało się, że po wyjeŸdzie do Niemiec zrzekła się polskiego obywatelstwa. Nawet nie zdawała sobie do końca sprawy z tej decyzji. Dzisiaj jej syn nie jest Polakiem. Ta kobieta jest bardzo zdeterminowana, kilka tygodni jeŸdziła po polskich urzędach, chciała to odkręcić. Niestety, musi przejœć cały proces, trwajšcy kilka lat, i dopiero wtedy jej syn będzie mógł dostać nasze obywatelstwo. W młodzieżówce już nie zagra, może, jeœli będzie wystarczajšco dobry, trafi do pierwszej reprezentacji – mówi Choršżyk.

Polska przycišga coraz bardziej, dzisiaj już nie jest wstydem przyznać się w Niemczech, że gra się dla Polski, można mieć idoli znad Wisły. Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek zmienili opinie o polskich piłkarzach. Coraz rzadziej trzeba kogoœ namawiać, coraz częœciej robić selekcję, wybierać tych najlepszych. Nawet jeœli nie wszyscy się przebijš, jeœli nie trafiš do pierwszej reprezentacji, to przynajmniej zostanie im w szafie koszulka z orzełkiem.

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL