Jak MI6 i inne brytyjskie służby przyczyniły się do powstania Bractwa Muzułmańskiego

Nikt nie przyczynił się bardziej niż tajna służba Jej Królewskiej Mości do zjednoczenia rozproszonych dżihadystów w ramach luźno powiązanych ze sobą organizacji, co pozwoliło im dalej się rozwijać.

Aktualizacja: 25.09.2016 12:39 Publikacja: 25.09.2016 01:01

W 2011 r. Bractwo Muzułmanskie przejęło władzę w Egipcie. Na zdjęciu manifestacja poparcia dla prezy

W 2011 r. Bractwo Muzułmanskie przejęło władzę w Egipcie. Na zdjęciu manifestacja poparcia dla prezydenta Muhammada Mursiego

Foto: AFP, Mahmoud Khaled

Obalenie szacha Iranu i początek rządów ajatollaha Chomeiniego wyznacza punkt zwrotny w historii Bliskiego Wschodu i świata islamskiego. Ustanowienie Islamskiej Republiki Iranu otworzyło drogę dla angloamerykańskich interesów finansowych i dla stosowanej przez brytyjski wywiad strategii wprowadzenia „nowych mrocznych czasów" w tym regionie.

Wybuch islamskiego obłędu – czy to w rodzaju ISIS, czy też jego poprzedników, takich jak Bracia Muzułmanie, pakistański Dżama-at, Al-Kaida, Ansar al-Islam, Tehrik-i-Taliban, Laszkar-e-Dżangwi al Alami (Armia Dżangwiego), Grupa Abu Sajjafa, Hizb ut-Tahrir (Partia Wyzwolenia), a nawet mistyczne bractwa sufickie w Azji – to naprawdę projekt londyńskiego City.

Pozostało 95% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie