Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Tomasz Krzyżak: Nie uciekaj, jak Ryszard, przed powiedzeniem prawdy

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Jarosławie sprawiedliwy, doprawdy podziwiam Twojš zdolnoœć do godzenia ognia z wodš.

Dam sobie jednak skrzydło ucišć, że kiedyœ to wszystko rozpadnie się w pył. Nie możesz bowiem prowadzić polityki, wzniecajšc nieustanne konflikty między swoimi ludŸmi. Prawdš jest, że Andrzej z Pałacu pokrzyżował nieco plany Twoje i Zbigniewa, a wszystkiemu przyklasnšł uczony Jarosław. Miał do tego prawo. Czy chcesz go karać za to, że jest wierny swojemu sumieniu? Napuœciłeœ na niego marszałka Ryszarda, a przecież już u Syracha napisano, że „złoœć i gniew sš obrzydliwoœciami, których trzyma się grzesznik", a „tego, kto się mœci, spotka pomsta od Pana", który grzechy jego zachowa w pamięci. Siewca mówił zaœ, że bratu, który zawini względem Ciebie, masz przebaczyć nie „siedem razy, lecz aż siedemdziesišt siedem razy"! Odpuszczaj zatem i nie bšdŸ mœciwy, bo to droga wiodšca na skraj przepaœci.

Jest jeszcze inna sprawa, która, jak się zdaje, na wyżynach niebieskich nie bardzo się podoba, choć jak mi donoszš, zdania sš tu podzielone. Rzecz tyczy się tych plakatów, które powiesiliœcie, by walczyć o sprawiedliwoœć. I nawet nie chodzi tu o to, że wydaliœcie na to pienišdze przeznaczone na inny cel. Przyznasz, że głupio to wyglšda, jak zlecenie kampanii za doœć duże pienišdze dostajš ci, którzy jeszcze przed chwilš pracowali u boku Beaty. Nie mogli tej – ponoć słusznej – kampanii zrobić w ramach obowišzków służbowych? Musieli się zwolnić i zrobić to jako firma zewnętrzna? Wszyscy dookoła dostrzegajš w tym jakiœ zgrzyt. Ty nie?

Albo to uciekanie przed powiedzeniem prawdy. Po co było to chodzenie i opowiadanie, że nie mamy z tym nic wspólnego itp. Pamiętasz, co – wcale nie tak dawno – spotkało nowoczesnego Ryszarda, gdy nie potrafił powiedzieć całej prawdy? Rany liże do dziœ. Pewnie powiesz mi, że œw. Tomasz z Akwinu twierdził, że od artysty nie wymaga się, by dobrze żył, tylko żeby tworzył dobre dzieła. Nie wiem, czy polityka można porównać do artysty, ale niech będzie. Odpowiem ci zatem tak jak œw. Augustyn. Otóż mawiał on, że wielu z tych, którzy wydajš się być w œrodku Koœcioła, jest na zewnštrz, a wielu, którzy uważajš, że sš na zewnštrz, pozostajš w œrodku. Nie generalizuj więc, lecz pierwej patrz na swoje czyny, a potem oceniaj innych.

„Z kim mam porównać ludzi tego pokolenia? Do kogo sš podobni?" – pytał Siewca swoich uczniów i odpowiadał, że podobni sš „do dzieci przesiadujšcych na rynku, które głoœno przymawiajš jedne drugim". Przekora, wyniosłoœć i pycha – oto sš przeszkody na Waszej drodze, o które nieustannie się potykacie. Boję się, że z kolejnego upadku możecie się już nie podnieœć. Lud Was wprawdzie ceni, ale nie można jego cierpliwoœci wystawiać na nieustannš próbę. Warto o tym pamiętać.  —Anioł Polak

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL