Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Saga Obojga Narodów

Plus Minus
Rzeczpospolita Obojga Narodów jest w polskiej literaturze pięknej ostatnich lat zupełnie nieobecna. Tę ogromnš lukę wypełnia – i to w znakomitym stylu – Litwinka Kristina Sabaliauskait.

W ojczyŸnie jest dziœ największš gwiazdš na literackim firmamencie, choć debiutowała zaledwie siedem lat temu. Inauguracyjny tom sagi „Silva rerum" okazał się tak wielkim hitem, że do dziœ na Litwie było już dwanaœcie wznowień. Trzecia częœć powieœci, która wyszła w ubiegłym roku, nie schodziła z pierwszego miejsca listy bestsellerów przez równe pół roku, dystansujšc anglojęzycznš konkurencję, co u nas już się właœciwie nie zdarza. I trudno się sukcesowi Sabaliauskaite dziwić, ponieważ jej powieœć oferuje czytelnikowi wszystko, czego ten oczekuje od porzšdnej sagi historycznej: głębię detalu, wnikliwš znajomoœć obyczajów i epoki, a przede wszystkim żywych, wielowymiarowych protagonistów, którym aż chce się kibicować.

W pierwszej odsłonie „Silva rerum", która pojawiła się właœnie u nas, Sabaliauskaite przedstawia Rzeczpospolitš Obojga Narodów w kryzysowym momencie – po powstaniu Chmielnickiego i potopie szwedzkim. Mam...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL