Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Andrzej Juskowiak: Luis Figo był o mnie zazdrosny

Reporter, Przemek Œwiderski
– W Portugalii miałem status gwiazdy, bo przyjeżdżałem jako król strzelców igrzysk olimpijskich. Nikt nie wiedział, że srebrny medal w Barcelonie wywalczyliœmy także dlatego, że mieliœmy fajne dresy – mówi Michałowi Kołodziejczykowi były napastnik reprezentacji Polski Andrzej Juskowiak

Plus Minus: Umie pan jeszcze jeŸdzić na wrotkach?

Dawno nie próbowałem, ale często biegam na nartach, więc może dałbym jeszcze radę.

Wrotki zmieniły pana życie.

Kiedy z rodzicami przeprowadziliœmy się do Gostynia, grałem z kolegami w piłkę w pobliskim lesie. Byłem najmłodszy, więc stawiali mnie na bramce, do czasu aż w wyœcigu na wrotkach wygrałem piłkę. A kto miał piłkę, ten był panem. Zaczšłem wybierać składy, wybrałem sobie też pozycję. Powiedziałem, że będę grał w ataku, i tak już zostało.

Mówi się o panu, że był forpocztš nowego pokolenia polskiej piłki na Zachodzie, że Polak mogło znaczyć „profesjonalista", a nie „dobra impreza".

Rzeczywiœcie trochę przecierałem szlaki. Wyrabiałem markę. We wszystkich klubach, w których grałem, a były to przecież ligi o różnym stylu, miałem miejsce w pierwszej drużynie i strzelałem bramki. Nie były to zespoły, które broniły się przed spadkiem, ale miały znacznie większe ambicje. Nikt nie pytał o mojš przydatnoœć, bo mówiłem golami. Statystyki nie kłamiš, w wielkiej piłce liczy się powtarzalnoœć, a ja regularnie o sobie przypominałem. Nikt mi miejsca za darmo nie oddał, a łatwo nie było, bo grałem także w reprezentacji Polski.

A w czym reprezentacja miałaby przeszkadzać?

Europa w 1992 roku nie wyglšdała tak jak teraz. Trafiłem do Sportingu, a Lizbona to był koniec œwiata, nie było dogodnych połšczeń lotniczych. Musiałem kluczyć, kilka razy się przesiadać. Czasami prosto z samolotu pędziłem na zgrupowanie przed kolejnym ligowym meczem. Obcokrajowców mogło grać tylko trzech, wszyscy byli œwietni i o tym, kto wyjdzie w pierwszym składzie, decydowały detale.

W Portugalii na poczštku lat 90. patrzyli na pana jak na kogoœ z innego œwiata?

Nie. Po kilku miesišcach, kiedy zaczšłem już rozumieć język, dowiedziałem się, że od poczštku byłem traktowany jak wielka gwiazda. Przychodziłem do Sportingu jako król strzelców igrzysk olimpijskich w Barcelonie i to robiło na Portugalczykach olbrzymie wrażenie. Sam Luis Figo się œmiał, że byłem bardziej ceniony od niego i był o to zazdrosny. Figo był gwiazdš reprezentacji do lat 20, która rok wczeœniej zdobyła mistrzostwo œwiata, i opowiadał mi, jak bardzo doskwierało mu to, że darzono mnie takim szacunkiem i że moje przyjœcie zdopingowało go do jeszcze lepszej gry. Startowałem z bardzo wysokiego pułapu.

Udało się?

Trudno było udŸwignšć te oczekiwania. Ktoœ, kto strzela gole na igrzyskach, powinien przecież od razu trafiać także w lidze, ale pierwszy sezon był dla mnie trudny. Zaczšłem go z marszu, to był taki eksperymentalny okres. Zdawałem sobie sprawę, że spodziewano się po mnie trochę więcej. Po igrzyskach musiałem jednak szybko przystosować się do czegoœ, z czym nie miałem wczeœniej do czynienia.

To znaczy?

Na trening trzeba było zakładać ochraniacze. I to takie odlewane z kevlaru, chronišce piszczel i koœć strzałkowš, bo w rywalizacji o miejsce w jedenastce nie brano jeńców. Trzeba było się dopasować, żeby nie zrobić krzywdy sobie ani koledze z drużyny, a jednoczeœnie walczyć o swoje. Dla mnie to było duże zaskoczenie, że jak ktoœ przyszedł na trening bez ochraniaczy, to nikt nie dawał mu taryfy ulgowej i się nad nim nie litował. Taka szkoła przetrwania przygotowujšca do tego, co będzie się działo w trakcie meczu. Musiałem przestawić się na ten tryb pracy, bo w Polsce było inaczej. U nas kumpel kumplowi na treningu raczej odpuszczał, nie było ostrych spięć, w Portugalii – z jednej strony była koleżeńskoœć, czasami nawet bliskoœć, wspólna kawka, a póŸniej na boisku walka na noże. Nikt się nie oszczędzał, z boku wyglšdało to tak, jakbyœmy chcieli się skrzywdzić.

Grzegorz Mielcarski opowiadał, że w FC Porto było jak w wielkiej rodzinie...

Każdy klub ma swojš specyfikę. Prezydent Porto, Pinto da Costa, zwracał dużš uwagę na relacje pomiędzy zawodnikami. Był jak ojciec: dużo wymagał, ale też wiedział o każdym problemie, wiele oferował, był bardzo blisko drużyny. W innych klubach dużo zależało od tego, kto akurat zarzšdzał. W Sportingu musiałem nauczyć się oddzielać to, co dzieje się na boisku, od życia w szatni. Takie podejœcie bardzo pomogło mi w póŸniejszej karierze w Grecji czy Niemczech. Wiedziałem, że jeœli sam o siebie nie zadbam, nikt nie będzie się nade mnš rozczulał i szybko znajdš kogoœ na moje miejsce. Czysta rywalizacja – każdego dnia trzeba było pokazać, że jest się lepszym, a w trakcie meczu korzystać z tego, że ma się obok siebie tych, którzy w walce o miejsce w składzie na swojej pozycji także okazali się lepsi. Bo przecież rozliczani byliœmy z wyników. Gdyby ich nie było, szukano by innych rozwišzań.

Dużo rzeczy dziwiło pana w Portugalii poza boiskiem?

Raczej nie. Chociaż jak patrzę na zdjęcia i widzę, w co się wtedy ubierałem, to pewnie koledzy z drużyny mieli ze mnie ubaw. Tyle że ani mnie to nie dziwiło wtedy, ani teraz – mieliœmy inne możliwoœci, inne sklepy. Dziœ mamy wiele ładniejszych rzeczy do kupienia u siebie w kraju niż Portugalczycy. Na przykład buty.

Czuł pan, że koledzy dużo zarabiali?

Nie było wtedy jeszcze tak wielkich pieniędzy jak teraz. Niektórzy zarabiali więcej, niektórzy mniej, to normalne w każdym klubie. Na pewno nie było jednak takiej sytuacji, że w miesišc po podpisaniu kontraktu ktoœ za pierwszš wypłatę kupował sobie samochód za sto tysięcy euro. Czasy wielkich pieniędzy przyszły, kiedy kończyłem grać, w Niemczech się to zaczynało. W klubach, w których występowałem, koledzy mieli jednak bardziej rozsšdne podejœcie do życia. Jakoœ nikt nie chciał za wszelkš cenę pochwalić się, czym jeŸdzi, nikt nie wydawał więcej, niż zarabiał. Wszyscy starali się być jeœli nie skromni, to przynajmniej powœcišgliwi w obnoszeniu się ze swoim majštkiem. Potrafili pomyœleć o przyszłoœci, nikt nie chciał być podziwiany za to, co posiada. A przecież to byli wielcy piłkarze: taki Krasimir Bałakow albo Figo byli prawdziwymi idolami i być może nikt, zwłaszcza na południu Europy, nie miałby im za złe, gdyby karmili swoich fanów informacjami o nowych autach.

Trudno było panu znaleŸć wspólny język z Figo?

Od pierwszego spotkania wiedziałem, że to bardzo utalentowany zawodnik. Miał nieprzeciętne umiejętnoœci, łatwoœć dryblingu. Jak się rozbujał, to na dwóch, trzech metrach potrafił zgubić kilku przeciwników i robił to wiele razy. Nie że raz mu się udało, a póŸniej trzy razy już nie – dlatego póŸniej trafił do Barcelony i Realu Madryt. Z wiekiem możliwoœci jego organizmu były jednak mniejsze, nie był już tak dynamiczny, ale jego ruchy pozostały tak płynne jak w okresie, kiedy grałem z nim w Sportingu. Tak, uważam, że miałem szczęœcie występować z nim w jednym zespole, chociaż na poczštku to był problem.

Jaki?

Figo, Bałakow i inni zawodnicy z najwyższej półki potrafiš myœleć kilka ruchów do przodu. Przewidujš to, gdzie pobiegnš ich koledzy, jak ustawiš się przeciwnicy. Na poczštku często zdarzało się, że czekałem na jakieœ podanie, a powinienem być w innym miejscu, nie potrafiłem przewidzieć tego, co się wydarzy. W końcu to zrozumiałem i po prostu biegłem gdziekolwiek, wiedzšc, że jest duże prawdopodobieństwo, że dostanę podanie. Kiedy nauczyłem się ich myœlenia, strzelałem więcej goli, towarzystwo takich genialnych piłkarzy bardzo ułatwiało mi grę. Potrafili wykorzystywać całš przestrzeń boiska.

Pomagali panu także w aklimatyzacji poza boiskiem?

Raczej trzymali dystans. Na poczštku był problem, bo nie znałem przecież żadnego języka obcego, jednak miałem szczęœcie, bo w Lizbonie mieszkał Ricardo Kurylski, który stwierdził, że nauczy mnie portugalskiego. Męczył mnie niemiłosiernie. Bywały dni, że nie wiedziałem, czy bardziej pocę się na treningach z drużynš czy na lekcjach u Ricardo, ale efekt był taki, że po pół roku byłem już w stanie się porozumiewać i udzielałem pierwszych wywiadów. W klubie nie było innego Polaka, może dlatego wszystko szybciej przyswajałem. Zresztš jeœli chodzi o wymowę, to portugalski jest dla nas bardzo wdzięcznym językiem do nauki.

No i co z tš aklimatyzacjš w zespole? Nie wychodziliœcie na kolacje?

Nie wykluczam, że Portugalczycy spotykali się sami, jednak nie było tradycji spotkań całej drużyny. Raz na dwa tygodnie umawialiœmy się na jedzenie i picie. Samo picie nie, to by było nie po portugalsku. Po portugalsku jest także dużo mówić, więc te spotkania były bardzo ciekawe. Koledzy wyszukiwali knajpki, czasami jakieœ małe, na przedmieœciach Lizbony. Z tego, co pamiętam, najczęœciej działo się to jednak, kiedy na boisku coœ nie szło i nie osišgaliœmy najlepszych wyników. Wyjaœnialiœmy sobie wtedy nieporozumienia, gadaliœmy o tym, co naprawić. Ale specjalnej integracji nie potrzebowaliœmy, bo naprawdę dużo czasu spędzaliœmy razem. Zgrupowania zaczynały się po porannym treningu dzień przed meczem, a mecze ze względu na pogodę graliœmy przecież póŸnym wieczorem. Czasu dla siebie z kolegami mieliœmy bardzo dużo.

Pytali czasem o Polskę?

Byłem kiedyœ w restauracji, w której dwóch właœcicieli spierało się, gdzie leży Polska i za bardzo nie radzili sobie z umiejscowieniem jej na mapie Europy. Musiałem długo wszystko tłumaczyć, tak im się geografia rozmyła, jednak wynikało to z niewiedzy, a nie złych chęci. Portugalia zawsze była bardzo otwartym krajem, tak naprawdę tam nikogo nie obchodziło, skšd się pochodzi. Polaków było tam tak mało, że na cyklicznych spotkaniach u ambasadora dało się wszystkich przebywajšcych w Lizbonie na kontraktach policzyć na palcach dwóch ršk. Ludzie mieli do nas neutralne podejœcie, inaczej niż w Niemczech, gdzie raczej nie kojarzyliœmy się z piłkarzami, tylko ze złodziejami samochodów. W Portugalii wzbudzałem ciekawoœć jako sportowiec, olimpijczyk i obcokrajowiec, ale tylko dlatego, że był limit trzech, którzy mogli grać. Tam kibice oddychajš piłkš – przecież nawet teraz, w dobie internetu, majš trzy dobrze sprzedajšce się sportowe dzienniki, które wychodzš także w niedzielę. Pamiętam, jak po swoim pierwszym sobotnim meczu w Sportingu kupiłem poniedziałkowš gazetę i zobaczyłem, że nie napisali tam ani słowa o tym spotkaniu. Nawet wyniku nie podali, wszystko było w gazecie już w niedzielę.

Od razu zakochał się pan w Portugalii?

Kiedy tam przyjechałem, miałem 22 lata i zupełnie nie czułem, że to miejsce, w którym chciałbym mieszkać i w którym dobrze czułaby się moja rodzina. Stan Valckx, który był wtedy po trzydziestce – do Sportingu z PSV Eindhoven zabrał go Bobby Robson – powtarzał cišgle, że Lizbona to cudowne miejsce i że mógłby tam zostać na stałe. Wtedy go nie rozumiałem. Chciałem tam grać w piłkę, ale w Portugalii był, ogólnie mówišc, bałagan. W Polsce też był wtedy bałagan, więc bardziej podobały mi się poukładane kraje, takie jak Niemcy. Dšżyliœmy do niemieckoœci, z prostymi drogami i kolorowymi ulicami. A w Portugalii był miszmasz. Zaczšłem tam wracać dopiero po tym, kiedy przeprowadziłem się do Niemiec...

A jednak.

No tak, tam rzeczywiœcie wszystko było pięknie poukładane, więc zaczšłem tęsknić za spontanicznoœciš i luzem. Wtedy rozkwitła moja portugalska miłoœć. Rozmawialiœmy czasem z żonš, że przez trzy lata mieszkaliœmy w takim pięknym miejscu i chyba przez to, że grałem w piłkę, że wracałem do domu po to, by wykończony paœć na łóżko, w ogóle tego nie dostrzegaliœmy. PóŸniej zaczšłem doceniać portugalski spokój życia, codzienne słońce, otwartych, pozytywnie nastawionych ludzi. O tym, że najlepsze owoce morza sš w Portugalii, nie zamierzam nawet z nikim dyskutować.

Pana restauracja w Cascais serwuje owoce morza?

Nie, to włoska restauracja. Jak ktoœ przyjeżdża do Portugalii, to przez pierwsze dni je tylko ryby, ale póŸniej chce zjeœć makaron i przychodzi do mnie.

Jak kiedyœ Peter Schmeichel.

Trafił do Sportingu z Manchesteru United i jak wielu piłkarzy klubów z Lizbony zamieszkał w Cascais. Ta miejscowoœć oraz pobliskie Estoril to były bardzo modne miejsca wœród piłkarzy. Nie ma tam zgiełku dużego miasta, jest œwieże powietrze i zupełnie inny œwiat niż w Lizbonie. Wtedy nie było jeszcze oœrodków treningowych po drugiej stronie Tagu, tylko ćwiczyło się przy starych stadionach, 20 minut drogi od Cascais. Teraz już nikt nie może pozwolić sobie na dojazd przez most w porannych korkach do oœrodków treningowych.

Z władzami Sportingu nadal żyje pan w œwietnych relacjach, a kibice rozpoznajš pana na ulicach.

Bardzo mnie cieszy, że mam dobry kontakt z klubami, w których grałem. Szanujš mnie tam, często dzwoniš popytać o jakiegoœ polskiego zawodnika, którym akurat się interesujš. Portugalskie kluby, zanim oficjalnie zacznš starać się o jakiœ transfer, sondujš znajomych, chcš się dowiedzieć jak najwięcej, nie tylko o umiejętnoœciach piłkarskich. A ja grałem w Portugalii, wiem, jak specyficzne sš tamtejsze rozgrywki, jacy zawodnicy mogš sobie tam poradzić, więc moja informacja może być przydatna. Sporting na przykład już cztery lata temu pytał mnie o Dawida Kownackiego, nie wiem dlaczego ostatecznie nie zdecydowano się go sprowadzić, bo poważnie się nim interesowano. Może poszło o kwestie finansowe, może Portugalczycy zdecydowali się na kogoœ innego, ale to naturalne, że o zawodników z naszej ligi pytajš tak wczeœnie. Kluby z poważnych rozgrywek chcš wycišgać jak najmłodszych piłkarzy z Polski, bo widzš, jak wyglšda nasza liga podczas europejskiej weryfikacji. Im szybciej polski zawodnik trafi za granicę, tym większa jest szansa, że zdšży się do dopasować do poważnego futbolu.

Który obraz polskiej piłki jest prawdziwy: reprezentacja na pištym miejscu w rankingu FIFA czy brak naszych klubów w fazie grupowej europejskich pucharów?

Trzeba te sprawy rozdzielić. Obecna reprezentacja Polski powstawała bardzo długo, selekcjoner miał do dyspozycji zawodników, z których wielu jest w życiowej formie i w swoich klubach gra główne role. Kadra Adama Nawałki ma bardzo mocny kręgosłup: od Kamila Glika w obronie po Roberta Lewandowskiego na szpicy. Ta drużyna jest w stanie naprawdę dużo zdziałać, bo słabsze ogniwa dopasowujš się do liderów. Następuje równanie do najlepszych. Liga za to, jak mówiš, rzšdzi się innymi prawami.

Jakimi?

Każdy zawodnik jest na sprzedaż, nie ma stabilnoœci, trenerzy nie majš komfortu pracy. W zderzeniu z innymi krajami wyglšdamy słabo. To, że żadnego naszego zespołu nie ma w tym sezonie w fazie grupowej europejskich pucharów, to dla ekstraklasy wielka porażka i problem. Tu nawet nie chodzi o pienišdze, bo nie ma przecież dysproporcji w zarobkach, jakie oferujš polskie kluby w porównaniu z klubami z innych krajów w naszym regionie. Piłkarze w Polsce zarabiajš bardzo dobrze, a odpadajš z rozgrywek po meczach z anonimowymi drużynami. Niby widzimy w ekstraklasie postęp na co dzień, niby wiele meczów da się oglšdać, ale to, co wystarcza do wygrania naszej ligi, jak na przykład doœwiadczenie, które majš piłkarze Legii, na Europę już nie wystarcza. Tam trzeba też trochę pobiegać i pomyœleć.

Polscy piłkarze nie myœlš?

Nie można generalizować, ale sam jestem zawsze ciekawy, jak piłkarze, którzy zawiedli w ekstraklasie, zagrajš w reprezentacji. Czy będš w stanie wejœć na inny poziom. Do tej pory niektórym to się udawało, na przykład Krzysztofowi Mšczyńskiemu. Jeœli ktoœ niewtajemniczony w poprzednim sezonie, oglšdajšc mecz Wisły Kraków, miałby wskazać kadrowicza, to wcale nie jestem pewny, że wskazałby właœnie na niego. Mšczyński specjalnie się nie wyróżniał, a w reprezentacji grał solidnie, był przydatny, miał miejsce w pierwszym składzie drużyny, która dotarła do czołowej ósemki mistrzostw Europy.

Mamy nowoczesne stadiony, kluby coraz większe budżety. Dlaczego więc cišgle polscy piłkarze sš dużo tańsi od choćby Serbów czy Chorwatów, których rozgrywki ligowe sš gorzej opakowane?

Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski wyjechali bezpoœrednio z naszej ligi do silnych zespołów, ale nawet oni nie mieli tam wejœcia smoka. Brakuje nam spektakularnego transferu do porzšdnego klubu w porzšdnej lidze, który od razu by wypalił. Wtedy inni nie mieliby problemów, żeby wydawać po 5–10 milionów euro za zawodników z ekstraklasy. Mieliby pewnoœć, że kupujš piłkarzy gotowych do walki, ukształtowanych. Największš wadš naszej ligi jest mała intensywnoœć rozgrywania meczów, brak presji na przeciwnika. W Portugalii, i wcale nie mówię teraz o Sportingu, Benfice czy Porto, złe przyjęcie piłki oznacza jej stratę. U nas jest dużo czasu, by naprawić swój błšd. Nawet nasze najsilniejsze drużyny często nie majš pomysłu, stojš i czekajš na własnej połowie. No i potem Polak po wyjeŸdzie na Zachód potrzebuje przynajmniej pół roku, by wkomponować się do nowego zespołu. Dlatego jesteœmy tani. Ostatnio w Portugalii opowiadałem koledze, że Lech Poznań sprzedał Jana Bednarka za 6 milionów euro do Southampton. „To tanio sprzedajecie. Benfica na ostatnich trzech transferach zarobiła 112 milionów" – powiedział. Na to pracuje się latami i jeden awans Legii do Ligi Mistrzów po szczęœliwym wylosowaniu Dundalk niczego nie zmieni. Wiem, że Legia zbierała punkty, żeby w końcu być rozstawiona, ale nie możemy się doczekać regularnej obecnoœci naszego mistrza w fazie grupowej i Europa to widzi. A to ma konsekwencje cenowe, nie jesteœmy dobrze postrzegani przez menedżerów czy dyrektorów sportowych w silnych ligach.

Przez 15 lat mieszkał pan za granicš. Przyjeżdżajšc do Polski na œwięta albo zgrupowania reprezentacji, widział pan, jak kraj się zmienia?

Tak naprawdę wyraŸny skok można było zauważyć dopiero pod koniec lat 90. W Portugalii uczyłem się wszystkiego, co w Polsce stawało się normalnoœciš dopiero po jakimœ czasie. Niby był tam bałagan, ale czynsz za mieszkanie mogłem już zapłacić w bankomacie, to były nowe doœwiadczenia, ale nigdy nie czułem wstydu, że dopiero wszystko poznaję. Polska szybko się zmieniła, nasze dzieci urodziły się w Niemczech, ale podjęliœmy z żonš decyzję, że kiedy skończę grać w piłkę, wracamy do kraju. W Europę można teraz ruszyć bez problemu – to dla nas bardzo ważne. Gdyby były jakieœ obostrzenia wizowe jak za dawnych czasów, to może na stałe zostalibyœmy jednak w innym kraju.

Potrafił pan zainwestować pienišdze zarobione podczas gry w piłkę, a inni zawodnicy z pana pokolenia potracili fortuny...

Z mojego pokolenia fortuny raczej w Polsce nikt się nie dorobił. A to, że mam z czego żyć, to wypadkowa wielu czynników – rodziny, postrzegania œwiata, charakteru, potrzeb. Mnie nie imponowało nigdy jeżdżenie drogim samochodem albo noszenie drogich ubrań. Ważne jest też œrodowisko, w jakim się poruszasz, jakich masz kumpli, znajomych. Hazardziœcie zawsze będzie trudno wyjœć na swoje, obojętnie, czy będzie zarabiał 5 czy 50 tysięcy złotych. Myœlę, że z kadry olimpijczyków z Barcelony większoœć moich kolegów była œwiadoma tego, ile może im dać piłka, jak długo może trwać kariera. Widzieliœmy w swoich klubach przykłady wielkich karier, które kończyły się nagle przez kontuzję. Uczyło nas też życie. W Portugalii i Grecji wszystkie moje sprawy załatwiał klub, kiedy trafiłem do Niemiec, zrozumiałem, że jeœli sam o siebie nie zadbam, nikt mi nie pomoże.

W jakich sprawach?

Codziennych, życiowych. Na przykład sam musiałem się ubezpieczyć. Klub pomagał mi pozałatwiać wiele rzeczy, ale w przypadku kontuzji płaciłby mi przez 42 dni, a póŸniej zarabiałbym tyle, na ile się ubezpieczyłem. To dawało do myœlenia. Niemcy nauczyły mnie samodzielnoœci. Trzeba było samemu podejmować decyzje, myœleć o tym, że kiedy gra się w piłkę, zarabia się bardzo dobrze, ale po zakończeniu kariery zarobki będš już inne.

Nie każdy piłkarz potrafi zdać sobie z tego sprawę.

Ktoœ podchodzi do sprawy odpowiedzialnie, inny – że „jakoœ to będzie". Jednemu menedżer poradzi dobrze, drugim nie będzie się przejmował. Każdy ma swój los i odpowiada za siebie, ale na pewno nieradzenie sobie z pieniędzmi to duży problem w piłce. Czytałem zestawienie, jak wielu zawodników w Anglii zarabiajšcych ponad milion funtów rocznie zbankrutowało po zakończeniu kariery. To przerażajšce. Może pienišdze w futbolu przychodzš za łatwo i nie każdy daje sobie z tym radę. W Holandii zabiera się piłkarzom częœć wynagrodzenia i inwestuje, by póŸniej mieli z czego żyć. Naprawdę warto być roztropnym, bo spore kwoty pojawiajš się w kontraktach nawet w naszej ekstraklasie. Wydaje mi się, że wœród sportowców œwiadomoœć tego, że nic nie trwa wiecznie, jest coraz większa. Pojawiajš się firmy doradcze, my też jesteœmy pokoleniem, które wielu rzeczy doœwiadczyło i wie, przed czym przestrzegać, jakich ludzi unikać. Wiemy już, co to ryzykowne inwestycje, ale musieliœmy się tego nauczyć sami. Moi rodzice nie mieli o tym pojęcia.

Panu nigdy woda sodowa nie uderzyła do głowy?

Nie podobajš mi się wywiady, jakich udzielałem. Jak czytam jakiœ z lat 90., to zastanawiam się, czy wtedy istniała autoryzacja, czy może zwyczajnie coœ tam chlapnšłem, a póŸniej nie interesowałem się dalszymi losami własnych wypowiedzi. Chyba byłem trochę buńczuczny, w pewnych kwestiach zarozumiały. Wynikało to z pewnoœci siebie, bycia „panem piłkarzem". Nie żebym się czegoœ wstydził, ale teraz powiedziałbym już coœ innego, pewnych tematów w ogóle bym nie komentował. Być może jako królowi strzelców igrzysk niektóre zdania przychodziły mi łatwiej, wypowiadałem się zbyt dosadnie. Może nie zwracałem na to uwagi. Wydaje mi się jednak, że nawet w najlepszym dla siebie okresie nigdy sodówka mi do głowy nie uderzyła. Sława nie złamała mi charakteru, byłem dobrze wychowany przez rodziców, miałem mocno zakorzenione wartoœci i nie groziły mi żadne odchyły. W Wolfsburgu miałem obok siebie dwóch Polaków w drużynie i myœlę, że gdybym przesadził, na pewno któryœ zwróciłby mi uwagę.

W Wolfsburgu do dziœ pamiętany jest Krzysztof Nowak, który grał z panem w drużynie i po ciężkiej chorobie zmarł w 2005 roku.

Razem trafiliœmy do klubu, mieliœmy bardzo dobry sezon i zostawiliœmy swój œlad na grze drużyny. Krzysiek był œwietnym piłkarzem, który nigdy się nie męczył, zawsze znajdował się w grupie, która miała najlepsze wyniki testów wydolnoœciowych. A nie było łatwo w tamtych czasach dorównać Niemcom. Krzysiek był zdrowy jak koń, nie wiedział, co to kaszel, nie wiedział, co to przeziębienie. I właœnie od jakiegoœ przeziębienia się zaczęło, tracił odpornoœć. Myœleliœmy, że za tydzień, dwa wróci do normalnych treningów, ale okazało się, że cierpi na poważnš i nieuleczalnš chorobę układu nerwowego. Nie wierzyliœmy, że mogło to spotkać kogoœ, kto tak o siebie dbał, profesjonalistę w każdym calu. Ciężko było patrzeć, jak kolega, z którym niedawno walczyło się w Bundeslidze, jeŸdzi na wózku. To było przygnębiajšce.

Choroba i œmierć przyjaciela pomogły panu spojrzeć na życie z dystansem?

Byłem już doœwiadczonym piłkarzem, wiedziałem, że jedna kontuzja może wszystko zatrzymać, i byłem na to mentalnie przygotowany. Ale na to, co działo się z Krzyœkiem, tak naprawdę nikt nie mógł się przygotować. Widzieliœmy go na co dzień, jak próbuje walczyć z chorobš, z którš nie miał szans. Jak szuka pomysłu, wszystkich możliwoœci, ale nie daje rady. Wtedy rzeczywiœcie można sobie przewartoœciować życie. Myœlę, że wielu zawodników Wolfsburga wycišgnęło z tej sytuacji wnioski, zaczęło myœleć o szczęœciu, jakiego na co dzień doœwiadczajš. Może nawet niektórzy pomyœleli, jak żyć, żeby po prostu się cieszyć i mieć dobre wspomnienia.

Pan ma dobre wspomnienia ze swojej kariery? Przez lata był pan najlepszym polskim napastnikiem, jednak nie udało się panu zagrać ani na mistrzostwach œwiata, ani na mistrzostwach Europy.

Grałem w eliminacjach mundialu w Korei, ale przez kontuzję w Wolfsburgu straciłem prawie cały sezon przed samym turniejem i nie byłem przygotowany. Ale wiedzšc o tym, co się wydarzyło na turnieju, myœlę, że łatwo trafiłbym do grona kozłów ofiarnych. Pewnie, że byłbym zadowolony, gdybym zagrał na wielkim turnieju, może byłoby to ukoronowanie kariery. Ale przecież igrzyska olimpijskie w Barcelonie to też była wielka impreza i mam stamtšd bardzo dobre wspomnienia.

O Januszu Wójciku zawsze mówi pan dobrze. Naprawdę odpowiadały panu jego metody pracy?

O Wójciku mówię tak w kontekœcie igrzysk w Barcelonie i przygotowań, jakie wczeœniej przeszliœmy. To człowiek, który miał wtedy olbrzymi wpływ na naszš drużynę, na polskš piłkę. Zbudował ciekawy zespół, także pod względem charakterologicznym, potrafił nas zmotywować, wywalczyliœmy przecież srebrne medale. A to, co robił póŸniej, niech oceniajš inni, każdy może wyrobić sobie własne zdanie.

Ale pana naprawdę motywowało hasło: „Kiełbasy w górę"?

To powiedzenie weszło do masowej œwiadomoœci, a padło może raz. Drugi raz nie miałoby szansy powodzenia. Wójcik wiedział, jakš mamy drużynę, co trzeba zrobić, żeby osišgnšć sukces. To był człowiek, który jak coœ postanowił, to robił wszystko, by dopišć swego. Dobrze nas przygotował, nauczył walki o wynik. Doceniam to, że trafiłem do reprezentacji olimpijskiej i wywalczyłem sobie miejsce w składzie bramkami. Strzelałem regularnie, mieliœmy œwietny zespół, trafiło się naprawdę utalentowane pokolenie. Być może czasami byliœmy grupš podatnš na manipulacje Wójcika, ale ważne, że to było skuteczne. Sam awans, a póŸniej sukces na igrzyskach, to nie było takie hop-siup. Założona została fundacja z prezesem Zbigniewem Niemczyckim na czele, która stworzyła nam œwietne warunki. Mieliœmy przecież lepiej niż pierwsza reprezentacja Polski. To była niesamowita motywacja, wyjeżdżaliœmy na zgrupowania do ciepłych krajów, sam oryginalny dres Adidasa był dla nas wtedy czymœ niesamowitym. Wiem, że teraz to by się nie sprawdziło, że brzmi głupio, ale takie były czasy. Zdobyliœmy olimpijski medal także dlatego, że mieliœmy fajne dresy.

—rozmawiał Michał Kołodziejczyk, redaktor naczelny WP SportoweFakty

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL