Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Fenicjanie. Starożytni globaliści

Fenicjanie nie tylko prowadzili z Izraelitami handel, ale zbudowali też Œwištynię Jerozolimskš. Na XIX-wiecznej ilustracji – wymiana towarów między mieszkańcami Izraela a fenickimi kupcami.
AKG/East News
Fenicjanie otworzyli w starożytnoœci największš sieć sprzedaży towarów luksusowych na Bliskim Wschodzie, za klientów majšc wszystkich, od Mezopotamii po Egipt. Nam zostawili alfabet i brzęczšce monety.
Miejsce do życia wybrali sobie parszywe, chyba gorszego nie mogli. Choć to jedna z najpiękniejszych krain na Bliskim Wschodzie. Ulokowali się między dwiema czyhajšcymi na siebie potęgami: Asyriš (dziœ północny Irak i częœć Syrii) i Egiptem. Potem pojawili się kolejni przeœladowcy Fenicjan: Babilończycy (południowy Irak), Persowie i Grecy. Na północy graniczyli z imperium Hetytów, tylko na południu byli przyjaŸni i spokrewnieni z nimi Hebrajczycy.

Grecy nazwali ich Fenicjanami, od greckiego okreœlenia purpury, ale ci zupełnie się tym nie przejmowali. Sami zwali się Kananejczykami bšdŸ Bani Kan'an (Dziećmi Kanaanu), bo mieszkali razem z Hebrajczykami w kraju Kanaan, a dokładnie w północnej jego częœci, na obszarze (z grubsza) dzisiejszego Libanu.

Właœciwie nigdy nie stworzyli własnego państwa, zadowalała ich organizacja typu miasto-państwo. Dlatego z...

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL