Podryw na Boya

Książka ta ma wadę, która od razu bije w oczy: odstręczający i mylący tytuł.

Publikacja: 09.03.2018 15:00

Jarosław Molenda, „Podboje Boya. Tadeusz Żeleński – kobieciarz czy feminista?", wydawnictwo Bellona.

Jarosław Molenda, „Podboje Boya. Tadeusz Żeleński – kobieciarz czy feminista?", wydawnictwo Bellona.

Foto: Rzeczpospolita

Kiedy bowiem przeczytamy na pierwszej stronie okładki: „Podboje Boya. Tadeusz Żeleński – kobieciarz czy feminista?", to od razu możemy zaklasyfikować jej treść jako kolejną historyczno-sensacyjną przeglądówkę. Czyli chałturę, której autor, opierając się na trzech pamiętnikach i dwóch opracowaniach, eksponuje i nadyma sensacyjne wątki czyjejś biografii. Pozory jednak mylą.

Pomimo odstraszającego (choć pewnie nie dla wszystkich) tytułu, książka Molendy jest naprawdę intrygująca. Daje o sobie znać erudycja i talent autora, dzięki którym czytelnik może poznać nie tylko biografie kolejnych, ważnych w życiu Boya kobiet, ale także cały klimat epoki. Autor swobodnie skacze między kolejnymi zdarzeniami, źródłami, umiejętnie wciągając czytelnika w snutą przez siebie opowieść. Jasne, że trudno dorównać wspomnieniom samego Boya, ale Jarosław Molenda jest na naprawdę dobrej drodze. Zresztą na kartach jego najnowszej książki są nie tylko kobiety, ale również świetnie odmalowane portrety innych pisarzy. W centrum zainteresowania pozostaje jednak sam Boy – w swoich książkach i artykułach przybierający twarz gawędziarza, duszy towarzystwa, a w życiu prywatnym osoby raczej ponurej i zamkniętej w sobie.

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Zanim nadeszło Zmartwychwstanie
Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie