Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Bundeswehra nas nie obroni

Z ponad 200 czołgów Leopard 2 służšcych w Bundeswehrze sprawnych jest tylko 95. Pozostałe sš wcišż modernizowane albo stojš nieużywane, ponieważ brakuje do nich częœci zamiennych. Na zdjęciu paŸdziernikowe „Ćwiczenia działań lšdowych 2017” w Munster
AFP
Niesprawne okręty podwodne, braki kadrowe, problem z zasięgiem czołgowych armat i myœliwce bojowe unieruchomione na lotniskach. Według ekspertów w przypadku wojny Bundeswehra nie byłaby w stanie dotrzymać swoich zobowišzań wobec członków NATO. W tym także Polski.

Pod koniec 2014 roku, kiedy na Ukrainie trwały krwawe walki między armiš rzšdowš a prorosyjskimi separatystami, w Norwegii odbywały się manewry NATO, w których uczestniczył m.in. 371. batalion grenadierów pancernych Bundeswehry. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że żołnierzom tej jednostki brakowało broni. Dziennikarze telewizji ARD dotarli do wojskowego raportu, z którego wynikało, że bioršce udział w ćwiczeniach transportery opancerzone Boxer nie miały zamontowanych ciężkich karabinów maszynowych MG3. Pomysłowi żołnierze zastšpili je więc pomalowanymi na czarno kijami od szczotek, które skleili taœmš i zamocowali na wieżyczkach pojazdów. Kolejne doniesienia mediów były jeszcze bardziej szokujšce. Okazało się, że aby uzyskać stan gotowoœci bojowej, 371. batalion musiał pożyczyć ponad 1,4 tys. elementów ekwipunku od 50 innych jednostek.

Niemieckie Ministerstwo Obrony, komentujšc całe zajœcie, zapewniało, że manewr...

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL